grski
2015-09-19 23:21

Od jakiegoś czasu już zaglądam tu, na to forum, kierowany myślą i chęcią wzięcia się za programowanie, bo czemu i by nie, podobno fajna to sprawa. W końcu myśli przerodziły się w rzeczywistość i postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z klepaniem kodu. Razem z decyzją tą postanowiłem również, że założę sobie tu konto i czasami wrzucał jakieś wpisy na mikrobloga, co by może kogoś zmotywować. Przejdźmy do konkretów, czyli do pewnego pytania, które stawiał sobie chyba każdy:

Jaki język wybrać? Oj dylemat to wielki, ale dałem radę bez zakładania tematu na forum. Trochę guglania, przemyśleń i bardzo treściwy artykuł użytkownika Gynvael później, padło na Javę. I już. Wybór języka z głowy.

Teraz jakieś materiały. Drugą chwilę guglania później znajduję stronę javastart.pl (co wy o tym kursie sądzicie?), która raczej przypadła mi do gustu a i opinie o niej w sieci nie takie złe. Zaczynam więc go.

Szybko dość dowiaduję się o IDE i innych podstawach. Postanowiłem jednak na chwilę obecną użyć zwykłego edytora tekstu z kolorowaniem składni. Wystarczy jak na razie, chcę przyzwyczaić się do pisania i zapamiętywać te wszystkie komendy. Później, w miarę potrzeby, planuję przesiąść się na polecanego tutaj IntelliJ, ale to dopiero w dalekiej przyszłości.

Przyszła zatem pora na instalację JDK. Tak też robię, klepiąc stosowną komendę dla swojej dystrybucji linkolna, ale... Okazuje się, że już posiadam jakąś tam wersję tego pakietu. Super. Mniej do pobrania. Polecenie java działa, świetnie.
Problem pojawił się jednak przy próbie użycia javac. Zupełnie mi nie wykrywało. Może nie zainstalowane, albo co? Pomyślałem. Jeden whereis później okazało się, że nie wszystko jest. Wat. Wujku ratuj. Po dogłębnym dochodzeniu wychodzi na to, że domyślnie mam w systemie wersję 7, teraz nowsza jest, bo 8, no to myślę sobie, może to przez to. Instaluję zatem jdk8, wszystko gra. Nope. Dalej javac nie działa. Znów ratuję się Wujkiem guglem.

Po chwili szukania znalazłem, wystarczyło wklepać:
archlinux-java status
Tu pokazało mi, że domyślną wersją jest 7, i coś tam jeszcze. Spróbuję zatem przestawić na 8, może wtedy zadziała.
archlinux-java set tutaj pełna nazwa nowej wersji
i wszystko w końcu zaczęło jakoś działać. Jak i dlaczego? Nie wiem. To w końcu linux, a ja do tej pory ograniczałem się w zasadzie do odpalania na nim przeglądarki, ale nic to.

Na początek Hello World poszedł, tradycyjnie. Udało się nawet. Osiągnąłem apogeum mojego intelektu.

Na dziś to by chyba tyle było.

furious programming

@grski: No, za umiejętność posługiwania się Google musi być plusik :)

Zaoszczędziłeś sporo czasu - niektórzy nowi użytkownicy wolą założyć wątek (zresztą po raz setny o tym samym) i tracić całe dnie na oglądanie shitstormu na temat wszystkich popularnych i niepopularnych języków, IDE, teorii spiskowych etc.; A tu niespodzianka - jedno popołudnie i wszystko wybrane, poinstalowane i przetestowane.

grski

@furious programming: Nie takie jedno popołudnie, nad całym tematem głowiłem się dość sporo, przy okazji przeglądając forum i czytając dziesiątki tematów na ten temat, ale ostatecznie jakoś wybrałem.

AreQrm

@grski: Pisz od razu w IDE. Nauczysz się od razu jego obsługi i innych przydatnych rzeczy, jak debugowanie. Nie ma sensu zostawiać tego na później. Jakbyś zaczynał uczyć się chodzić lub biegać to nie zaczynałbyś od nauki robienia tego na jednej nodze na raz.

grski

zysz się od razu jego obsługi i innych przydatnych rzeczy, jak debugowanie. Nie ma sensu zostawiać tego na później. Jakbyś zaczynał uczyć s

@AreQrm: Może i rację masz, być może przyśpieszyć trzeba będzie przejście na IDE. Dzięki za radę.

Wizzie

@grski: IMO dobrze robisz nie pisząc w IDE póki co, przynajmniej 2 tygodnie - miesiąc. IDE robi trochę magii zamiast ciebie, na przykład tworzy struktury folderów, automatycznie kompiluje itd. Korzystając z edytora i konsoli dowiesz się, co się dzieje pod spodem.

Kigrins

@grski: Nie ma sensu pisać bez IDE na początku - to rady "staruszków", tym bardziej że Java przy większych programach kończy się } } } } } } } } } } } } } } } } }. Polecam Eclipse - sam zacząłem programować w Java wspierając się lekturą "Podstawy Java" oraz Google. Warto sobie przeczytać pierwsze kilkadziesiąt stron podanej przeze mnie książki a potem zacząć pisać program, wspierając się spisem treści oraz wyszukiwarką Google. Polecam np. kalkulator, potem stopniowo dodawać i optymalizować kod a skończyć na interfejsie graficznym.

AreQrm

@Wizzie: to jest pożyteczne, wiedzieć co się dzieje pod spodem , ale nie trzeba żeby od razu to ogarniał. Może to zrobić teraz lub później. I też starczy mi jeden dzień zabawy z tym i dobra teoria a nie 2 tygodnie. Co do struktury i w IDE to ogarnie. Kwestia kompilacji jest bardzo przydatna żeby później nauczył się korzystać z dodatkowych narzędzi typu Maven, ale na razie niech zacznę programować. W te szczegóły wejdzie sobie potem.

Kigrins

@grski: Dodatkowo dodam, że nie ma co zaczynać na Javie 7, bo jest juz 8u80, wczoraj próbując nawet ściągnąć Jave 7 poproszono mnie o zalogowanie na konto, a przy rejestracji wymaga się nazwy firmy, telefon służbowy itp...

katelx

@Kigrins: mnie tez te nawiasy przytlaczaja, trzymaj sie stary

GThoro

@grski: tą 7 to pewnie miałeś JRE, a nie JDK ;)

grski

@GThoro: sprawdziłem i faktycznie tak też jest.