CppPolska
2019-01-22 07:54

# Siema!

Czy ktoś tutaj byłby zainteresowany wpisami na #blog o tematyce około C++'owej? :) Od maja 2018 prowadzę bloga (wraz z kilkoma osobami) promującego #cpp, i myślę, że tematy na nim poruszane mogłyby być dla Was wartościowe :) Hmmm?

Przykładowe wpisy:

http://cpp-polska.pl/post/wstep-do-teorii-kompilacji

http://cpp-polska.pl/post/kompendium-wiedzy-o-smart-pointerach

CppPolska

Aj tam, czepiacie się słówek ;)

Tenonymous

Ja poczytuje artykuły techniczne i sobie cenię. :)

zyxist
2019-01-13 08:56

Witajcie! Po przerwie spowodowanej nieco dłuższymi wakacjami ;) (polecam!) zapraszam na kolejny artykuł o nieblokującym I/O w Javie. Tym razem prezentuję integrację serwera HTTP Ratpack i biblioteki RxJava oraz współpracy z blokującym kodem na przykładzie JPA:

https://www.zyxist.com/blog/ratpack-jpa-i-rxjava

Artykuł zawiera także pełen kod źródłowy przykładu zarówno dla MongoDB, jak i JDBC/JPA.

#java #blog

slayer9

@jarekr000000: To, że rxjava i ratpack dobrze współgrają to okej. Ale ja w starciu rxjava i reactor wybrałbym reactora, bo jest nowszy i stoi na Javie 8. Tak mi powiedział Kuba Nabrdalik i mu wierzę.

zyxist

@slayer9 -> artykuł będzie mieć kontynuację, w której chcę to samo zrobić w oparciu o Spring WebFlux i Reactor. Natomiast co do przytoczonych argumentów za Reactorem... no tak, to są zdecydowanie argumenty nie do przebicia i ciężko z nimi polemizować ;). Czas napisać swoją bibliotekę do Reactive Streams, będzie jeszcze nowsza i będzie stać na Javie 12... ;)

DevEnv
2019-01-07 10:48

Siema, wracamy z kolejnym postem o #RUST. Tym razem na tapet bierzemy Moving Ownership. Zapraszamy! ;)

#Devenv #technicalblog #blog

Patryk27

Przez jakiś bug nie mogę zmodyfikować mojego postu, a wypadałoby dorzucić inną ważną informację: każda struktura w Ruście ma z góry określony, znany w trakcie kompilacji rozmiar (w odniesieniu do pierwszego cytowanego przeze mnie wyżej fragmentu). Typami odbiegającymi od tego są jedynie traity i slice'y (https://doc.rust-lang.org/nomicon/exotic-sizes.html).

DevEnv

Dzięki @Patryk27.

  • W Rust nie ma słówka kluczowego class, ale jakoś struktura, która implementuje traity lub własne funkcje jest dla mnie klasą. Reprezentuje dane wraz z zachowaniami.
    Trait to jest deklaracja interfejsu podobna do tych z C# lub Javy, ale nie identyczna.

  • Miałem to rozdzielone, bo to o czym wspominasz czyli implementacja trait Copy opisana była poniżej. Podkreśliłem to bardziej.

  • Typy proste to prymitywy. Typy złożone to struktury.

  • Co macie na myśli poprzez wykorzystać dziedziczenie? Zmieniłem by było jasno wypisane, że chodzi o implementacje konkretnego traita a nie o całe zjawisko dziedziczenia.

  • W kolejnych częściach planuje opisać: Borrowing, wpływ mutowalności, slice. Nie chciałem naraz wprowadzać dużej ilości pojęć. Dodałem zdanie zapowiadające by czytelnik wiedział.

  • Rc, Arc, Mutex planuje wprowadzić dopiero w późniejszych częściach, bo to są mechanizmy skierowane na współbieżność.

Dzięki za feedback i pomoc :)

lion137
2019-01-06 16:36

Teoria Kategorii

Tak jak naisałem, w 2019 rzucam okiem na Teorię Kategorii, pierwszy efekt, skromny artykulik o monadzie optional i strzałkach Kleisliego:):
https://lion137.blogspot.com/[...]isli-category-by-example.html
#theory #blog

yarel

Muszę przyznać, że zacząłem czytać tę książkę i wciągnęła mnie już po wstępie :-)

lion137

No, to nie jest typowy podręcznik akademicki:) Video też są spoko.

Bulldogjob
2019-01-04 12:55

Dlaczego jednak warto nauczyć się Lispu?

Rafał Kotusiewicz wymienia zalety i zastosowania Lispu i tłumaczy, kiedy język ten może się okazać lepszym wyborem niż Java czy Python

#blog #IT #technicalblog #programowanie #python #clojure

siloam

DSL w Groovym czy Rubym pisze się równie łatwo. I nawet lepiej to wygląda (wcale nie jak hybryda, którą straszą w artykule) bo tam przy jednym argumencie nawiasy są opcjonalne. W Lispie musisz używać dodatkowo nawiasów. Gdy ktoś chce programować funkcyjnie to część osób go odradza także ze względu na dynamiczne typowanie.