Maciej Cąderek
2017-10-20 18:20

Jak wiadomo (albo i nie) pojedynczy proces Node.js działa w jednym wątku (pomijając kryjącą się pod spodem pulę wątków do obsługi nieasynchronicznych interfejsów). Świetnie się to sprawdza w przypadku wszelkiego IO, ale nie bardzo sprawdza się w przypadku kosztownych obliczeniowo operacji (główny wątek jest blokowany).

Do tej pory najlepszym rozwiązaniem było wydzielanie zadań na zewnątrz (zwykle z pomocą task queue i workerów), ale często jest to overkill.

Na szczęście z pomocą przychodz nowy open sourcowy projekt M$ - Napa.js -> https://github.com/Microsoft/napajs/blob/master/README.md

Wielowątkowe środowisko uruchomieniowe JSa, oparte (a jakże) na silniku V8, w pełni współpracujące z Node.js (jako moduł), można je tez odpalić bez udziału Noda.

Po wstępnym przejrzeniu i odpaleniu przykładów powiem, że wygląda to dobrze.
Jest szansa, że na stałe trafi do mojego przybornika - brakowało czegoś takiego. W JSie robi się coraz ciekawiej ;)

Jaram się :D

#js #javascript #node #nodejs #napajs #opensource #brawomicrosoft

Napa.js

Desu

Mogli to zanazwac nap.js :P

Maciej Cąderek

@Laran Fakt, ale dobrych kandydatów chyba jeszcze mniej ;)

Maciej Cąderek
2017-10-11 22:43

Jak powszechnie wiadomo Javascript Fatigue może dać malkontentom w kość - by dać obraz tego w co warto inwestować swój czas powstał w zeszłym roku bardzo fajny projekt: The State of Javascript.

Aktualnie na stronie znajdują się tylko wyniki ankiety z 2016 roku, ale pierwsze podsumowania z tegorocznej ankiety można już obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=FZw1j_tTSag

Trzeba w końcu napisać jakiś większą apkę w TypeScript i pobawić się GraphQL'em ;)

#javascript #nodejs #frontend #js

LukeJL

Czyli - coś co było nowatorskim eksperymentem w 2015, po dwóch latach (a pewnie i wcześniej) stało się skostniałym cargo cultem.

Maciej Cąderek

@LukeJL Dzięki za rozwinięcie - przeczytałem Twój artykuł i propozycję alternatywnej biblioteki. Mógłbyś w sumie zrobić o tym wątek na forum, można by podyskutować.

Matttt
2017-04-28 14:17

Zapraszam do nowego DevLogu projektu rozwijanego w ramach #dajsiepoznac
Tutaj w formie wpisu na blogu: http://www.javadevmatt.pl/devlog-08-feedback-oraz-zmiany/
Macie też jako film na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OW1tE64JpSo

Projekt to gra rozwijana w #phaser i #javascript
TAG stanu kodu źródłowego z tego DevLogu:
https://github.com/JavaDevMatt/EvilSlimeCity/tree/DevLog_%2308

Zachęcam też do sprawdzenia aktualnego sterowania na urządzeniach mobilnych:
http://mkupilas.civ.pl/evilslimecity-devlog08/
Możemy teraz grać wirtualnym joystickiem, zamiast akcelerometrem jak ostatnio. Feedback i propozycje do projektu mile widziane.

Artur Protasewicz
2017-04-21 10:15

#JavaScript #React #Node.js #NMP #vivaldi

Przeglądarka internetowa. Być może warto się jej przyjrzeć.
Moje pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

https://vivaldi.com

furious programming

@Azarien: a kto mówił, że to jest Opera?

Piję do tego, że Vivaldi miało posiadać wbudowany moduł pocztowy. Była o tym informacja już wiele wersji wcześniej - w rozsuwanym panelu, zamiast np. listy kont pocztowych, wyświetlana była notka o tym, że klienta jeszcze nie ma (i jakaś smutna buźka). Ostatnio jak bawiłem się tą przeglądarką to nadal nie było normalnego klienta, a w zamian można było zadokować w tym miejscu normalną stronę, niekoniecznie z pocztą. To rozwiązanie nie jest dobre, bo w niczym nie pomaga. Poza tym nie pozwala na obsługę kilku kont, więc kicha.

I faktem jest, że zakładki (bookmarki) były potwornie zabugowane. Zainstalowałem sobię tę przeglądarkę jako drugą, zacząłem przenosić zakładki z Opery i mało mnie krew nie zalała. Nie twierdzę że tak jest nadal, bo nie sprawdzę już (brak wsparcia dla XP).

Notatki były, nieco innaczej niż w Operze, ale były. Przeniosłem sobie te z Opery i zapisałem. Zacząłem przeglądać forum i niestety, ale podczas poprawiania wątku na forum, chciałem wkleić z notatek link do artykułu - nie dało się, bo nie było takiej opcji w menu kontekstowym. Skoro taka opcja istniała w Operze, to znaczy, że była przydatna (dla mnie bardzo). A skoro była przydatna, to i w Vivaldi też komuś będzie to potrzebne. Dlatego też pytam, czy nadal nie ma takiej opcji w menu, czy może już ją dodali.

Natomiast sama przeglądarka ssała - UI czasem zamrażało (najchętniej moduł ustawień programu), strony ładowały się dość wolno, pamięci zżerała sporo. Pytam więc, czy nadal ssie tak samo, czy może coś poprawili i sprawili, że jest lżejsza. Silnika raczej nie będą ruszać, jednak interfejs wymagał optymalizacji.

Artur Protasewicz

Dodałem tag #vivaldi Wygląda na to, że zagości u mnie na dłużej. Może czasem coś wspomnę o tej przeglądarce, może zrzut ekranu wrzucę. Będzie tam wtedy ten tag.

nrm
2017-04-03 10:18

Kurs vue.js krok po kroku - wprowadzenie i hello world - na prośbę czytelników kurs vue.js od podstaw. Nie znasz, nie umiesz, boisz się, że nie zrozumiesz? Zapomnij. Z tym kursem dasz radę ;) Na dniach kolejne odcinki + video. Tylko dajcie mi dojść do siebie bo teraz jestem na #4developers

#webmastah #js #javascript #vuejs

czysteskarpety

to żeś się kolego, rozpisał :)

nrm

@czysteskarpety: oj przepraszam, wprowadzenia mają to do siebie, że wprowadzają i robią za spis treści ;)

test30
2016-08-23 20:52

Słyszeli, że NASA wypuściła swój system kontroli misji?

https://github.com/nasa/openmct #nasa #angularjs #bower #gulp #javascript

W końcu będę mógł z łatwością zarządzać moimi misjami kosmicznymi!

Azarien

@test30: a już myślałem że to coś porządnego, a tu JS.

test30

@Azarien: nie przesadzasz? to tylko #nasa, a nie jakieś tam #spacex czy coś z #leanmanagement czy cuś