DevEnv
2018-03-09 12:09

W obecnej wersji LTS node.js async/await jest już natywnie wspierany. Jeśli jeszcze nie miałeś z tym styczności to zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat.

http://devenv.pl/async-await-podstawy-jezyka-javascript/

#javascript #es6 #blog #technicalblog #devenv

Maciej Cąderek

Po prostu nie wiedziałem, że CSP to inna nazwa na "rozwiązanie pisane z użyciem generatorów". - bo nie jest, jeśli coś używa generatorów to nie oznacza to automatycznie, że mamy do czynienia z CSP ;)

LukeJL

w sensie, myślałem, że generatory właśnie po to są.

DevEnv
2018-02-07 09:26

Hej, przy okazji ostatniego posta o PWA wywiązała się dyskusja o buzzwordach - z tej okazji mam dla was inny gorący buzzword ze świata javascript ;-)

Web Assembly - nadciąga rewolucja
WebAssembly jest nowym rodzajem języka, który może być uruchomiony w nowoczesnych wersjach przeglądarek internetowych. WebAssembly, nazywany też WASM, to język niskopoziomowy, który działa z szybkością zbliżoną do rozwiązań natywnych i pozwala na kompilację kodu napisanego w C/C++ do kodu binarnego działającego w przeglądarce internetowej.

#javascript #webassembly #blog #technicalblog #buzzword #devenv

student pro

Wczoraj na reddit pojawiły się newsy o nowym frameworku Microsoftu "Blazor" do programowania front-endu w C# (kompilowanie do WASM). Tutaj mały szowcase: https://www.youtube.com/watch?v=Ta_qXpXQqGQ

Szalony Programista

Ciekawe czy sama architektura zawiera jakieś błędy implementacyjne do exploitacji, bo wiadomo użytkownik takie błędy może zrobić, ale pod bebechami też coś można znaleźć.
W dodatku każda przeglądarka ma swoją implementację, możliwa chwała i szczęście znalazcą bugów.

Visual Code
2018-02-01 12:55

C# to Javascript compiler. Zobaczcie sami jak wygląda poniższy kod w JavaScripcie ;)

using System;
using System.Threading.Tasks;
using System.Collections.Generic;
public class Program
{
  static Dictionary<int,string> dict = new Dictionary<int,string>();

  public async static void Main()
  {
    var msg = "Hello, 4P!";

    Console.WriteLine(msg);

    for(var i = 0; i < 5; i++){
      dict.Add(i, DateTime.UtcNow.ToString("ss.fff"));
      await Task.Delay(100);
    }

    foreach(var str in dict){
      Console.WriteLine($"4P {str.Key} : {str.Value}");
    }
  }  
}

#csharp #javascript

Azarien

JavaScript must die.

no_solution_found

ale takie kompilatory często robią sieczkę.... ktoś kto ogarnia JSa napisałby to dużo czytelniej

Maciej Cąderek
2017-10-20 18:20

Jak wiadomo (albo i nie) pojedynczy proces Node.js działa w jednym wątku (pomijając kryjącą się pod spodem pulę wątków do obsługi nieasynchronicznych interfejsów). Świetnie się to sprawdza w przypadku wszelkiego IO, ale nie bardzo sprawdza się w przypadku kosztownych obliczeniowo operacji (główny wątek jest blokowany).

Do tej pory najlepszym rozwiązaniem było wydzielanie zadań na zewnątrz (zwykle z pomocą task queue i workerów), ale często jest to overkill.

Na szczęście z pomocą przychodz nowy open sourcowy projekt M$ - Napa.js -> https://github.com/Microsoft/napajs/blob/master/README.md

Wielowątkowe środowisko uruchomieniowe JSa, oparte (a jakże) na silniku V8, w pełni współpracujące z Node.js (jako moduł), można je tez odpalić bez udziału Noda.

Po wstępnym przejrzeniu i odpaleniu przykładów powiem, że wygląda to dobrze.
Jest szansa, że na stałe trafi do mojego przybornika - brakowało czegoś takiego. W JSie robi się coraz ciekawiej ;)

Jaram się :D

#js #javascript #node #nodejs #napajs #opensource #brawomicrosoft

Napa.js

Desu

Mogli to zanazwac nap.js :P

Maciej Cąderek

@Laran Fakt, ale dobrych kandydatów chyba jeszcze mniej ;)

Maciej Cąderek
2017-10-11 22:43

Jak powszechnie wiadomo Javascript Fatigue może dać malkontentom w kość - by dać obraz tego w co warto inwestować swój czas powstał w zeszłym roku bardzo fajny projekt: The State of Javascript.

Aktualnie na stronie znajdują się tylko wyniki ankiety z 2016 roku, ale pierwsze podsumowania z tegorocznej ankiety można już obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=FZw1j_tTSag

Trzeba w końcu napisać jakiś większą apkę w TypeScript i pobawić się GraphQL'em ;)

#javascript #nodejs #frontend #js

LukeJL

Czyli - coś co było nowatorskim eksperymentem w 2015, po dwóch latach (a pewnie i wcześniej) stało się skostniałym cargo cultem.

Maciej Cąderek

@LukeJL Dzięki za rozwinięcie - przeczytałem Twój artykuł i propozycję alternatywnej biblioteki. Mógłbyś w sumie zrobić o tym wątek na forum, można by podyskutować.

Matttt
2017-04-28 14:17

Zapraszam do nowego DevLogu projektu rozwijanego w ramach #dajsiepoznac
Tutaj w formie wpisu na blogu: http://www.javadevmatt.pl/devlog-08-feedback-oraz-zmiany/
Macie też jako film na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OW1tE64JpSo

Projekt to gra rozwijana w #phaser i #javascript
TAG stanu kodu źródłowego z tego DevLogu:
https://github.com/JavaDevMatt/EvilSlimeCity/tree/DevLog_%2308

Zachęcam też do sprawdzenia aktualnego sterowania na urządzeniach mobilnych:
http://mkupilas.civ.pl/evilslimecity-devlog08/
Możemy teraz grać wirtualnym joystickiem, zamiast akcelerometrem jak ostatnio. Feedback i propozycje do projektu mile widziane.

Artur Protasewicz
2017-04-21 10:15

#JavaScript #React #Node.js #NMP #vivaldi

Przeglądarka internetowa. Być może warto się jej przyjrzeć.
Moje pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

https://vivaldi.com

furious programming

@Azarien: a kto mówił, że to jest Opera?

Piję do tego, że Vivaldi miało posiadać wbudowany moduł pocztowy. Była o tym informacja już wiele wersji wcześniej - w rozsuwanym panelu, zamiast np. listy kont pocztowych, wyświetlana była notka o tym, że klienta jeszcze nie ma (i jakaś smutna buźka). Ostatnio jak bawiłem się tą przeglądarką to nadal nie było normalnego klienta, a w zamian można było zadokować w tym miejscu normalną stronę, niekoniecznie z pocztą. To rozwiązanie nie jest dobre, bo w niczym nie pomaga. Poza tym nie pozwala na obsługę kilku kont, więc kicha.

I faktem jest, że zakładki (bookmarki) były potwornie zabugowane. Zainstalowałem sobię tę przeglądarkę jako drugą, zacząłem przenosić zakładki z Opery i mało mnie krew nie zalała. Nie twierdzę że tak jest nadal, bo nie sprawdzę już (brak wsparcia dla XP).

Notatki były, nieco innaczej niż w Operze, ale były. Przeniosłem sobie te z Opery i zapisałem. Zacząłem przeglądać forum i niestety, ale podczas poprawiania wątku na forum, chciałem wkleić z notatek link do artykułu - nie dało się, bo nie było takiej opcji w menu kontekstowym. Skoro taka opcja istniała w Operze, to znaczy, że była przydatna (dla mnie bardzo). A skoro była przydatna, to i w Vivaldi też komuś będzie to potrzebne. Dlatego też pytam, czy nadal nie ma takiej opcji w menu, czy może już ją dodali.

Natomiast sama przeglądarka ssała - UI czasem zamrażało (najchętniej moduł ustawień programu), strony ładowały się dość wolno, pamięci zżerała sporo. Pytam więc, czy nadal ssie tak samo, czy może coś poprawili i sprawili, że jest lżejsza. Silnika raczej nie będą ruszać, jednak interfejs wymagał optymalizacji.

Artur Protasewicz

Dodałem tag #vivaldi Wygląda na to, że zagości u mnie na dłużej. Może czasem coś wspomnę o tej przeglądarce, może zrzut ekranu wrzucę. Będzie tam wtedy ten tag.