no_solution_found
2018-06-04 08:21

No i stało się... po rozgrzewce wypuściłem swój pierwszy odcinek podcastu https://kodcast.pl/001 #kodcast #php #nk #allegro

Mega się stresowałem w momencie uploadowania odcinka, bo wiem, że mogło być lepiej, ale Mariusz Gil, który jest moim gościem jest na tyle fajny gościem, że uważam iż stratą byłoby tego nie upubliczenienie :)

co ciekawe - wszystko robię sam. Nagrywam, edytuję, obrabiam i zajmuję się marketingiem, co jest baaardzo czasochłonne :P

ale mam nagrane już kolejne 3 odcinki i 3 kolejnych gości w kolejce, więc już poszło!

no_solution_found
2018-03-23 19:37

Wcześniej pytałem o różne, ciekawe blogi o PHP, bo rozpocząłem eksperyment - napisałem prosty agregator blogów ze światka PHP https://php-news.com/

Szukałem jakichś ciekawych i w miarę aktualnie prowadzonych blogów PHP, ale nie ma tego za wiele... Na razie wrzuciłem to co znalazłem, ale z przyjemnością dodam tam więcej :) albo możecie zrobić to wy za pomocą Pull Requestów na githubie https://github.com/php-news/php-news, bo projekt jest opensourcowy :)
#eksperyment #php #phpnews

no_solution_found

więc jakby co to wiecie - wrzucać jakieś ciekawe blogi :)

several

@no_solution_found: Obawiam się, że jeśli strona nie będzie wyglądać ładnie, to agregator się nie przyjmie. Rzadko kiedy coś się przyjmuje jeśli wygląda jakby było ciosane siekierą.

Patryk27
2017-06-14 21:46

Tworzę aplikację w Laravelu, która jako backend dla pamięci podręcznej wykorzystuje Redisa.

Wszystko ładnie, słupki wydajności lecą w górę (czy raczej w dół, zależy jak patrzeć), lecz nie mogę zejść poniżej 1s TTFB, nawet z włączonym opcache, co zaczęło mnie drażnić.

Po szybkiej zmianie pamięci podręcznej na pliki zacząłem otrzymywać czasy poniżej 100ms - czyli problem ze spowolnieniem znajdował się na linii Laravel-Redis.

Próbowałem instalowania innych wtyczek do obsługi Redisa, zmiany konfiguracji, lecz ostatecznie - po zdebugowaniu kodu frameworka - okazało się, że PHP zawiesza się na ok 1s podczas... tworzenia socketa do Redisa.

Rozwiązanie problemu, uwaga: zmiana hosta z localhost na 127.0.0.1 w konfiguracji...

#achtenwindows #php #laravel #redis #problemypierwszegoświata

EntityPamerano

@ShookTea: nie zrozumiałeś mojego przekazu i to Ty teraz próbujesz się popisać.

ShookTea

@EntityPamerano zrozumiałem go w pełni, o mnie się nie obawiaj :)

Patryk27
2017-05-15 20:02

Mieliśmy ostatnio w pracy inwentaryzację przy wykorzystaniu aplikacji, którą napisałem.

W pewnym momencie u jednej z ekip (sklep ma trochę metrów, zatem byliśmy podzieleni na cztery ekipy) zaczęły pojawiać się podejrzane stany produktów. Takie w rodzaju minus pięć miliardów sztuk :) Była to jedyna drużyna, u której ten błąd występował, a ponadto znajdował się w niej szef, zatem przewinąłem moją flanelową koszulę +64 do programowania na drugą stronę i, zakasawszy rękawy, odpaliłem PhpStorma.

Aplikacja jest stroną internetową i wykorzystuje do komunikacji oraz zapisywania danych do localStorage json (zaskoczenie), zatem moje pierwsze podejrzenie opierało się o istnienie jakiegoś bugu na linii serializacja danych - przetwarzanie.

chrome json int bug w Google (:D) nic ciekawego nie zwróciło, zatem stwierdziłem, że nie będę tak na sucho szukał sam nie wiedząc tak właściwie czego i usiadłem obok tej ekipy, przyglądając się temu, co oni takiego podejrzanego robią, że wywołują błąd.

Hehe, nikt nie zgadnie.

Raz na jakiś czas przypadkowo skanowali kod kreskowy w pole Liczba sztuk produktu :--DD

(jeden był przy komputerze, drugi latał po sklepie ze skanerem, dlatego ten ze skanerem nie widział, co się dzieje na monitorze)

A że taki kod kreskowy przeważnie jest całkiem długi (z rodzaju 314159265359), to i biedny 32-bitowy int się overflował, co przełożyło się na nieprawidłowe działanie aplikacji.

Dodałem odpowiednie zabezpieczenie i magicznie więcej błędów nie było.
Jak to szło: przychodzi tester do baru...

#programowanie #tester #testowanie #php #achciużytkownicy

Patryk27

@Azarien: ponieważ wtedy można tę aplikację bez problemu odpalić nawet i na tablecie z podpiętym czytnikiem, bez zabawy w "ooo, widzę kolega ma Maczka - cóż, nie przydasz nam się". Poza tym jestem web developerem, nie pamiętam już czasów, gdy tykałem aplikację okienkową, a w robocie jestem jednym programistą :-P

Azarien

to ludzie używali prywatnych urządzeń do pracy?

nrm
2017-01-21 16:36

Dzień Dobry, jestem nowy. Jeszcze nic tu nie kumam ale się ogarnę. Na powitanie zrobiłem mema ;)

#php #laravel #symfony #heheszki

lukas_gab

Chyba, nie dla mnie te treści, bo ani mnie nie śmieszy ten rodzaj humoru, a i też nie do końca rozumiem tą dyskusję. Nie wiem, czy to już ten czas, że przestaje się rozumieć trendy i nowe reklamy w tv... ale do cholery nie mam nawet 30 lat ...

Doggye

Ze wzgledu na moj nick i ulubiony fw czuje sie podwojnie dotkniety :p

bordeux
2016-10-18 01:40

Przyszedłem tutaj pohejtować CodeIgniter.
Po tym jak poznałem Symfony 2, to się dowiedziałem że byłem dupa a nie programista. Poznałem tam wzorzec DI, ORM'a, service locator itp. Po prostu wszedłem w poziom zaawansowany programowania, zrozumiałem co to prawdziwe programowanie w PHP.

Za 2 tygodnie dostanę projekt w CodeIgniter. Dzisiaj czytałem dokumentacje tego frameworka. I jestem w wielkim szoku. XXIw, PHP 7.1 już mamy, a ten twór z PHP 4 jeszcze istnieje i jest nadal rozwijany. Jak dzisiaj czytam tą dokumentacje (wersja 3) to jestem w szoku, że nie wiem co powiedzieć. Po prostu czuje się jakbym przeniósł się w czasie, gdy pisałem g**no-code.

To powinno zostać usunięte z sieci, aby programiści nie przyswajali złych nawyków i wzorców. Teraz sram na miętowo bo domyślam się jaki kod otrzymam za te 2 tygodnie :| WC będzie cały czas przeze mnie rezerwowany. W sumie już mogę myśleć by nie przenieść biurka do WC, by mieć blisko.

! Przepraszam za taki gownowpis, ale chcialem to komuś powiedzieć publicznie.

#php #hejt #gownowpis #whocares

Spine

@bordeux: Oczywiście, że szybko się pisze w PHP. Ale jednak po swoich doświadczeniach z PHP'em (trafiłem do projektu rozwijanego wcześniej przez stażystów) śmiem twierdzić, że lepiej gdy ograniczenia języka bardziej pilnują ładu w kodzie ;) No i w Javie też łatwiej zrobić refaktor nie powodujący błędów, bo IDE z reguły nie wie jaki typ argumentu podaję do metody (chyba, że określimy typ argumentu w deklaracji, a w PHP nie zawsze to robią). Konieczność zastosowania jakiegoś mechanizmu szablonów, zamiast możliwości przeplatania kodu z widokiem, to chyba też na plus Javy.

bordeux

@Spine: z tym sie zgadzam w 100% :)