CppPolska
2019-08-06 08:24

Cześć wszystkim kochającym #programowanie w #jezykc i #cpp :) Dawno nas tutaj nie było, co nie? Ostatnio trochę skupiliśmy się na grze w życie, ale powoli zaczynamy wychodzić z tej jaskini :D

Mamy dziś dla Was nowy wpis od Mariusza Jaskółki, który opowiada o tym, czy język C++ faktycznie jest wolniejszy od C. Spójrzmy na ten nieco clickbaitowy temat z perspektywy eksperckiej.

https://cpp-polska.pl/post/cz[...]-slow-o-zero-cost-abstraction

Język C++, w przeciwieństwie do C jest językiem wieloparadygmatowym. Możemy używać go do programowania proceduralnego, strukturalnego, obiektowego, poniekąd funkcyjnego i prawdopodobnie jeszcze jakiegoś innego. W C jesteśmy ograniczeni do pierwszych dwóch. W świecie programistów można spotkać opinie, że C++ poprzez zwiększenie poziomu abstrakcji utracił na wydajności w stosunku do starego, dobrego i szybkiego C. Zbadajmy więc, czy ta opinia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Porozmawiajmy jednak najpierw trochę bardziej teoretycznie.

Miłej lektury wszystkim!

JaskMar

@no_solution_found: W C++ to zależy od kompilatora. Clang owszem, kompiluje do LLVM. Go mimo wszystko wydajnością nie zachwyca - są aspekty w których przegrywa z Javą.

vpiotr

Fajny artykuł, nie czytałem dokładnie, ale przykłady w ASM wg mnie bardzo się przydają.

macabre13
2019-07-14 13:29
Haskell

Mam plan: za 5 lat nie będę pracował na etacie.

CppPolska
2019-05-23 07:58

Siema wszystkim lubiącym #programowanie w #cpp :)

Dziś mamy dla Was bardzo ciekawy wpis, który pomoże Wam podjąć lepszą decyzję na temat stosowania wielodziedziczenia w waszych projektach! :)

https://cpp-polska.pl/post/dl[...]-unikamy-wielodziedziczeniaij

Wielodziedziczenie to cecha programowania obiektowego, od której wielu programistów stara się odchodzić. Bardzo często spotykamy w sieci pytania na temat wielodziedziczenia, po czym otrzymujemy odpowiedzi w formie: “nie używaj, bo nie.”. Dzisiaj przedstawimy życiowy przykład, który przemawia przeciw wielodziedziczeniu właśnie.

Miłej lektury wszystkim!

Grzegorz Kotfis
2019-04-29 20:04

Jeszcze ciepły, świeży zapis rozmowy z SegFault w Łodzi. Arek Benedykt (.NET), Robert Pankowiecki (Ruby) i Ja dyskutujemy o testach, testowaniu - zarówno od strony programistycznej jak i biznesu.
https://devsession.pl/segfaul[...]eckim-oraz-arkiem-benedyktem/

#podcast #programowanie #testowanie

Michał Kuliński

What Łódź you do without testing?

CppPolska
2019-04-25 09:02

Dzień dobry wszystkim! :) Mamy dla Was nowy wpis z serii #programowanie w #cpp!

Dziś Bartłomiej Filipek kontynuuje opowieść o lambdach :)

https://cpp-polska.pl/post/hi[...]lambda-od-c03-do-c20-czesc-ii

W pierwszej części serii przeszliśmy przez lambdy w perspektywie od C++03, przez C++11 aż do C++14. Opisałem motywację do wprowadzenia tej potężnej funkcjonalności języka C++, podstawowe scenariusze użycia, składnię oraz jej udoskonalenia, które pojawiały się z każdą kolejną wersją standardu. Wspomniałem również o kilku scenariuszach brzegowych.

Teraz pora na przeniesienie się do standardu C++17 oraz spojrzenie w przyszłość (całkiem bliską!): C++20.

Miłego czytania! :)

CppPolska
2019-03-28 06:50

Siema wszystkim! :) Mamy dla Was nowy wpis z serii #programowanie w #jezykc i #cpp! :)

Dziś dołączył do nas nowy autor: Dawid Pilarski. Dawid jest młodym programistą o potężnej wiedzy związanej ze standardem C++. Może to być związane z tym, że należy on do Komitetu Standaryzacyjnego C++

Dziś zapraszam na wpis Dawida o tym, czym są lvalues, rvalues, glvalues, prvalues oraz xvalues :)

https://cpp-polska.pl/post/po[...]edu-na-kategorie-wartosci-w-c

Prawdopodobnie słyszałeś o lvalue oraz rvalue. W czasach panowania C oraz C++ (przed standardem C++ 11) były one dość łatwe do rozróżnienia - lvalue, to były te wyrażenia, które mogły znajdować się po lewej stronie przypisania, a rvalue to cała reszta.

Od C++11 podział na wyrażenia stał się nieco bardziej skomplikowany. Poza znanymi l- i r-value mamy także gl-, x- oraz p-rvalue. W tym poście, chciałbym się przyjrzeć temu podziałowi nieco bardziej.

Miłego czytania!