Manna5
wczoraj, 19:34

Moja przeglądarka HTML i Internetu - Arnolda 1.1
Prezentuję moją własną przeglądarkę HTML i internetową. Na razie jest bardzo marna, bo to dopiero początek. Strona pobierania ta sama - http://manna5.opx.pl/arnolda.html .
Testowa strona przystosowana dla Arnoldy 1.1: http://files.catbox.moe/ob7fs3.html

.__.

Z dwojga złego wolę być szpiegowanym przez mannę

Manna5

Na maca.. wtedy kiedy Mace będą obsługiwały JScript.

mar-ek1
wczoraj, 16:58

Niedawno zadałem Wam tutaj na forum pytanie o korzystanie z Gita (Wasze doświadczenia z Gitem prywatnie i zawodowo). Celem było przygotowanie filmu zachęcającego do korzystania z Gita właśnie.
W końcu (jednak źle estymowałem :P ) zebrałem odpowiedzi w całość, dodałem trochę info z sieci i udało się z tego zrobić treść. Film jest dostępny tutaj: https://youtu.be/7hOUFihEWf0
Nie jest to "kurs Gita" albo film "jak korzystać z Gita". Jest to zebranie jego istotnych zalet i wad, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze.

Portret Gita, który się tam przewija to grafiki autorstwa mojej koleżanki: https://www.facebook.com/KarnaYuu/

Mirai

@mar-ek1: Chętnie bym skorzystał z jakiegoś porządnego kursu gita. Takiego, który bazuje na jakimś prawdziwym projekcie a nie jednym pliku w html'u

karsa

Kogoś trzeba zachęcać do tego? Konieczne jest tworzenie nowych kursów kiedy jest ich już milion i jeszcze trochę? Zalewamy świat już dostateczną ilością informacji by było już dostatecznie trudno się w tym odnaleźć.

no_solution_found
wczoraj, 14:39

czy tylko ja mam tak, że jak mam zły humor, to zaglądam do perełek? Macie jakiś swój ulubiony wpis? Mój to chyba Który idiom do schowania

vpiotr

@no_solution_found: w sumie to nie wiem czemu w tamtym watku nikt nie wspomnial o PIMPL https://en.cppreference.com/w/cpp/language/pimpl

vpiotr

A, już widzę. Screenshot na telefonie mało był czytelny.

WeiXiao
wczoraj, 03:13
senvaros

@WeiXiao może więzienie go zmieni i jak wyjdzie to porzuci ten projekt i skupi się na pisaniu nowej biblioteki do grypsowania xD

somekind
2020-03-27 22:15

Zorganizowanie sobie w domu gabinetu/pokoju do pracy (nie biura jak twierdzą niektórzy, biura to są w biurowcach) to nie jest duży problem. Prawdziwym wyzwaniem jest zbudowanie w przedpokoju śluzy wyposażonej w lampy UV i wbudowany piec do palenia materiałów toksycznych, aby móc bezpiecznie odbierać paczki od kurierów i dostawców jedzenia. Bez tego cała ta kwarantanna to jakiś pic.

Aryman1983

@kate87: plany sobie, rzeczywistość sobie :-)

Wibowit

Kolega Aryman1983 udzieli rozwodu czy tego ktoś chce czy nie chce :]

PerlMonk
2020-03-27 20:45

Kolejny film z kanału arhn.eu traktuje o kodach Game Genie https://youtu.be/OoroquR7Lmk
Czuję się dziwnie oglądając tego typu publikacje. Z jednej strony ktoś psuje wspomnienia z dzieciństwa. Z drugiej... programistyczne nawyki wodzą za nos do rozwiązania problemu. Najciekawsze, że tłumaczone jest to na kanale nie związanym z IT bezpośrednio :D

furious programming

Jeśli nie chcesz wiedzieć jak ta konsola działa to po prostu nie oglądaj. Ale nie wiem dlaczego bronić się przed tą wiedzą. Sam za dzieciaka (lata dziewięćdziesiąte) chciałem wiedzieć jak ta konsola działa, ale szans nie było aby się tego dowiedzieć. Teraz oglądam każdy materiał na ten temat, żeby do końca życia nie patrzeć na NES-a jak na kosmitę.

PerlMonk

Chciałem i oglądałem ;) .

Panczo
2020-03-27 10:55

Pada mi telefon, po kilku niekontrolowanych pociągnięciach za kabel podczas ladowania, mam problemy z gniazdem USB aby zaczał płynąc prąd do baterii ;)
Ekran potłuczony, telefon ma ponad 2 lata więc stwierdzam, że wymienie. Dałem sobie budżet do 1000 PLN, nie widzę sensu wydawać więcej bo do tego czego używam telefonu nie potrzebuje jakiejś wypasionej konfiguracji.

Teraz nadszedł czas wyborów i mam jeden problem, czemu te wszystkie telefony są takie wielkie. Tzn. ja rozumiem, że takie cieszą się zainteresowaniem ale tak naprawdę brak alternatywy. Obecnie wysokość mojego telefonu to 139 mm, wszystkie jakie znajduje w moim przedziale cenowym maja od 155 do 160 mm to jest 1,5 cm więcej!

Patrzę na tegoroczne model i te zapowiadan i tam rozmiary dochodzą do 16,5 cm.

Chyba się pomęcze z moim obecnym telefonem, aż do końca nie padnie, zastanawia mnie tylko gdzie jest granica rozmiarów mobilności...

somekind

Telefon to jest coś, co powinno dawać się obsługiwać jedną ręką.

serek

Czyli sony xperia z3 compact :P

4programmers.net
2020-03-27 09:32

Zmieniliśmy nieco wygląd listy wątków, o czym możecie poczytać tutaj: Lista wątków: odświeżony wygląd oraz nowe funkcjonalności

Przy okazji, oto link do dyskusji na forum: Redesign listy wątków w kategorii

#coyote #4programmers.net

OtoKamil

@Adam Boduch: Patrząc na krytykę, można wprowadzić na przyszłość podobne działania jak duże serwisy robią - wprowadzać malutkie zmiany, na które nikt za bardzo nie narzeka i nie jest ludziom ciężko się przyzwyczaić, bo zmienia się np. przycisk, tydzień później wygląd tabelek, tydzień później jakieś ikonki tu i tam i nie ma takiego szoku dla ludzi

grski

A jak dla mnie spoko, wreszcie jest tam trochę miejsca i oddechu dla poszczególnych wierszy.

grski
2020-03-26 23:05

Ostatnio sobie napisałem artykulik taki, trochę ciężki, osobisty, ale potrzebny. Mianowicie o tym jak to jest trochę zawalać robotę mimo sprzyjających okoliczności. Poczytać można na medium, u mnie na blogu, ale, że nie lubię do końca tak samych linków wklejać, to też i tutaj przeczytać można.
Wydaje mi się, że temat znajomy każdemu, zwłaszcza jak kto tak smarkaty, jak ja, ale nie wiem, bo raczej się o takich rzeczach nie pisze.
Poniżej wklejony art

Today I'm going to ponder a bit about failure.
My failure to be exact. I think it's a rare topic in this day and age, where everyone and everything is perfect, life is sculpted to fit a certain image and you are only allowed to be a winner.
It's more of a way of sorting stuff out for me rather than something meaningful, but that might be somehow insightful in itself as it's quite an honest review of my thought process and experiences.

Being only a winner? Well, not my case, definitely.

Lately, I've been working less.
I couldn't focus, didn't have any love for the project I was working on, or for the company, for anyone actually. Including myself.

I felt burned out and miserable. I tried working, I've sat in front of the keyboard only to code nothing and just stare into the abyss. And so the abyss stared back at me bringing me to the edge.

Edge of what exactly? A cluster of failures.

There was a time when I thought I'm disciplined, passionate enough about my work. Professional enough to separate my private life and work. And it won't change, like ever. Now the only commentary I have regarding that which is as follows:

You fool

I've come to realize that we are all only humans. My arrogance has driven me astray. For some time I saw myself as an input-output machine. A pure function if you will. You input arguments, you get predictable output. Always.

As stupid as it sounds it was my belief.

Probably not only mine

I think a lot of young engineers might be thinking similarly. Maybe I'm wrong here, but I doubt that. As engineers, we tend to make things scientific, tangible, measurable. That's fine. I just went too far with that I'd say.

It resulted in me not delivering. For quite some time. Which was surprising. I have a dream job. I work remotely, get a handsome salary for it, my coworkers are top talents, who are also good people, projects are interesting, written mostly from scratch using cool, state-of-the-art technology. Like seriously. What's going on dude? Yet here I was, sick and tired of it. How come?

I thought there must be something wrong with what we do, with how we do. I searched for that something, yet couldn't find it in the team, in the projects, in the company, in founders. Nowhere. Until I looked at myself that is.

Life lately hasn't been too kind to me. Problems with my health, issues with the govt, technical difficulties with the tools I use, moving out to another place and finally something that broke the camels back, abandonment of different ideals I held, irresistable void close, one's illness. The stress it brings. The uncertainty. Not going into the details here, but it ain't no piece of cake. Dealing with all of that took its toll on me and this in turn took its toll on my performance at work.

It was surprising to me. Same as for how long I didn't see it and kept looking elsewhere.
For quite some time I was quiet about it until it got bad enough that It started affecting not only me but also those around. My teammates got worried, distracted. It turns out some of them genuinely care about me hence they got anxious. Not about my work, about me.

Wake up call

I found that out once I had a feedback talk with our founders. It was a tough call. Very. But even more so needed. It let me realize a lot of stuff.
First off it didn't feel like it was the or else. Talk. I felt care instead. I'm young and naive by definition and maybe they just got worried about not enough stuff delivered which equals less money, yet somehow I'm almost sure that it's not the case, but hey. That's just me and that's not how it felt.

What struck me then was a sentence one of our founders has authored.

Embrace and heal, then just enjoy the ride, because ours is an amazing one.

A small light bulb went off in my head or started glowing. But then the explosion happened when I heard another thing.

Olaf you are underperforming. We are worried. We expect way more from you, bit more than from others.

I know this probably sounds like something you say to all the employees, but I don't care. I love a challenge. I love to perform. To exceed expectations. To be a star. Shining brightly.

Clarity

Bam. It shone like a sun then, the light bulb in my head. At least later, because at first, I got a bit annoyed and sad. I knew it was the truth but my ego is huge and volatile. I at least know about it so I showed some empathy and looked at the matter from another perspective after listening to their worries. Objectively speaking they were right.
I felt disappointed nonetheless. About myself. It's hard to hear from people who are the role models for you, that you are failing. And it was the case here.

We have three founders. Two of which are examples for me in technical perspective and social perspective, respectively. The third one is way too far ahead, he's a visionary. Swimming in another galaxy if you will, so I don't quite get him fully yet, but still respect him and his skills at least. Anyway.

Hearing from such people something like that... It's a blow. But one that awakens you. Or makes you spiteful and vengeful. It depends on if you have the humility to humble yourself for a second at least.

In my case thankfully, I managed to find some.
As an engineer, I have to look at the data. And the data was merciless.

The problem laid within me, not others. And when I looked back to my previous work experiences, it turns out that it's the case most of the time.

Here a quote came to my mind immediately, one that is often said by Sebastian, one of our founders, it may not be exact but it goes like:

Our work is not about coding at all. Technical difficulties are easy to solve, most of the time where you have problems are human issues. This isn't about coding at all.

It always rang true, yet that day more than ever.

So I had to do something. Because despite the care and trust I felt, I knew one thing. Business is business. If your pleas and help offers do not work then sooner or later, you have let that person go. I wouldn't like that to happen to me.

And hence this article - it is a form of retrospective for me or something like that. A way of summing up my thought and reflecting, improving.

Let's get to the main point

Okay, tough stuff happened, it impacted my work and stuff. Yeah, crap happens, what about it? Isn't it obvious that it's a part of life?
Si senior. It is. What about it? ...Nothing. I have to move on as I cannot control the whole reality and what happens. It's the contrary.

During the day I try to be a stoic. I fail at it miserably most of the time and end up in a spiral of hedonism along the way, hoping to break the endless cycle someday.

One of the firmest beliefs I have is that reality can be divided into three categories.

  1. Things that I can control completely, these are things inside, my reactions, decisions mostly.
  2. Things that I have some control of but not an absolute one.
  3. Things I have no control of whatsoever.

I fell into the trap of caring too much about things from the last category, which is only a recipe for a disaster. I had to internalize this truth even more and come to terms with it. Once I did…

It may sound funny but, it all went away. I'll deal with it all. I have to. Or I won't, why worry though, why be miserable. It wasn't like a magic click went off in my head, but at least I got some will to get things done.

That day went by just like that - on me thinking about stuff like that, I resolved some of my issues. The worst ones - internal.

Then, if it wasn't enough, the next day I woke up to a massage from two of founders, privately asking if they can somehow help, offering. Privately, not work-related.

That moved me, I have to admit.

After that, I sat down and did twice as much work in one day as for the past week. Literally, twice, I checked the work log and hours spent working.

I started small, but started nonetheless. Then it kinda snowballed from there.

What changed? My mindset. Because I reflected but also because of another thing. The awareness that people care and I impact them daily.

It's very powerful. Even if you do not like yourself very much, you are full of vices, chances are you at least shallowly like your teammates. When you realize your actions affect innocent people, well, you just get way more incentive to improve, to care. If not about yourself, about them. Start that way at least. Then by doing that you may change, quite much actually, until one day you might find yourself bearable enough to actually like yourself. Unless you are a sociopath that is.

That this saying we are a team is not an empty slogan in our company. Because we are a team. We should and can help each other out. It feels amazing.

There's that saying

You come into the company because of the company, you leave because of the boss.

Turns out you can also stay because of the boss let's say.

Founders are what makes or breaks a company. So are its people. I realized how lucky I am to be working with the people I do work with.
Some will say I'm just sucking up here. Well, screw off. Those who know me are aware that I give exactly zero damns and tell it like it is. So this ain't about that.

It's about getting better and being grateful, honest and humble.

Lessons

So first off, thank you to all my teammates, especially one, you know who you are :), thank you to founders. I'm grateful for what you do I just not always know how to show it.

The second thing I just learned that there are things in private life that will affect my work. I need to communicate those right away instead of keeping it to myself. Otherwise, people may start assuming things if they don't have the context. And they may assume things which you wouldn't like.

Third, if you work in a good company, there is a team behind you, a team of which you are a part of. A team that will help you. Not only in work it turns out. But in human things as well.

Fourth, we are nodes in a network. We are all connected - even more so at work. If you - one of the nodes start malfunctioning, the overall stability of the whole network goes down making it more probable that it all will go down, detoriating other nodes too, which then ignite a snowball effect. I started spiraling, but instead of spiraling downwards and dragging everyone down with me, I managed to set the trend upwards and also move other people up a bit. And it's amazing.

It's, I think, very important lessons. That what you do, and how YOU feel, does not only affect you. You, in fact, matter. Please remember that. This article has a word team in its title. It is not without a reason.

We are all important members of our teams. We affect everything. Hence, let's never get arrogant and realize that. No matter how bad/good your team is. You can always drag people lower or higher. It's up to you. Realize that.

Once you do - there's great power awaiting you.

Positive feedback loop.

And lastly - I apologize. To myself and you all, my teammates.

I know that for some of you this article may be obvious, cheesy and naive, but hey! I'm just a young kid trying to find the way in this crazy world.

Again, thank you all and enjoy the ride.

litrmleka

No właśnie. Jakby mi się zawijało na komórce to bym przeczytał. A tak to nie ma szans.

grski

Yup. Ale jak są problemy z formatowaniem, to już zmieniam.