TomaszSmykowski
dziś, 22:01

12 książek/ebooków dla Junior Developerów uczących kultury programowania

Początkujący programiści pytają się często, jakie książki przeczytać, aby poznać kulturę programowania. W tym wpisie dowiesz się, jakie są moje propozycje, które każdy początkujący powinien przeczytać.

 1. Clean Code / Czysty Kod

Absolutny niezbędnych i legendarna książka, którą każdy powinien znać. Moją recenzję i najtańsze miejsce do zakupu znajdziesz tutaj.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty to pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą nauczyć się tworzyć kod, który będzie doskonały. Ebook jest pod wieloma względami wprowadzeniem do koncepcji rzemiosła programistycznego i przewodnikiem dla programistów zainteresowanych bycie profesjonalistą w branży IT. Niedbale napisany kod z całą pewnością może stworzyć wiele problemów – przekonał się o tym każdy programista. Stworzenie idealnego kodu wymaga naprawdę wiele wiedzy oraz doświadczenia. Podręcznik ten jest obowiązkową pozycją dla programisty, który chce nauczyć się jak napisać dobry kod oraz jak przekształcić zły kod w prawidłowy. Oprócz tego po przeczytaniu tej książki można zdobyć informację na temat formatowania kodu, a także o implementowaniu błędów kodu.

 1. Ebook Agile Development. Filozofia programowania zwinnego

Zbiór praktycznych wskazówek dla producentów oprogramowania Jak wdrożyć metodologię programowania zwinnego? W jaki sposób zaangażować klientów w projekt? Jak kontrolować jakość produktów? Programowanie zwinne (Agile Development) to obecnie jedna z najpopularniejszych metodologii zarządzania projektami programistycznymi.

Dlaczego akurat Agile? Bo to jedna z najbardziej popularnych obecnie metodologii programowania i nawet jeśli nie używa się jej w 100% warto znać jej założenia i z nich korzystać.

 1. Wzorce projektowe

Wzorce projektowe pomagają pisać kod, który jest łatwo rozwijalny. Ponieważ jednak różnią się nieznacznie w implementacji warto wybrać książkę / ebook w języku, który się uczymy obecnie. Tutaj znajdziesz ich wybór. Z ogólnych książek polecam na przykład tą:

Naucz się wykorzystywać wzorce projektowe i ułatw sobie pracę! Jak wykorzystać projekty, które już wcześniej okazały się dobre? Jak stworzyć elastyczny projekt obiektowy? Jak sprawnie rozwiązywać typowe problemy projektowe? Projektowanie oprogramowania obiektowego nie jest łatwe, a przy założeniu, że powinno ono nadawać się do wielokrotne go użytku, staje się naprawdę skomplikowane. Aby stworzyć dobry projekt, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych i efektywnych rozwiązań, które wcześniej były już stosowane.

 1. Code Complete / Kod Doskonały

Kultowy podręcznik tworzenia doskonałego oprogramowania! Twórz wolny od błędów, najwyższej jakości kod Utrzymuj stałą kontrolę nad złożonymi projektami Wcześnie wykrywaj i rozwiązuj problemy Sprawnie rozwijaj i poprawiaj oprogramowanie Steve McConnell wie więcej o budowie oprogramowania niż ktokolwiek inn y; mamy ogromne szczęście, że zdecydował się podzielić swoim doświadczeniem oraz wiedzą w tej ważnej i oryginalnej książce. Alan Cooper, „ojciec” języka Visual Basic, autor książki About Face

 1. Sofware Craftsman

Coraz więcej mówi się o dobrych praktykach programistycznych, a mimo to wciąż zdarzają się przypadki wydania nieudanego produktu. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, np. postrzeganie procesu tworzenia oprogramowania jako linii produkcyjnej, brak właściwego zarządzania projektami, a także brak wypracowanych metod rekrutacji specjalistów i kierowania zespołem.

 1. Refactoring / Refaktoryzacja

Pierwszy podręcznik tak gruntownie i przejrzyście wyjaśniający najlepsze praktyki oraz techniki refaktoryzacji! Jak identyfikować błędy i problemy z istniejącym kodem? Jak poprawiać spójność, czytelność i wydajność kodu? Jak przekształcać kod bez ryzyka wprowadzania błędów? Jak skutecznie wykorzystywać przekształcenia refaktoryzacyjne?

 1. Legendarny osobomiesiąc / Mythical Man-month

Niewiele ebooków na temat zarządzania projektami oprogramowania było tak wpływowych i ponadczasowych tak, jak książka napisana przez Fredericka P. Brooks jr. Pozycja ta jest rocznicowym wydaniem książki, ponieważ wydanie pierwsze pojawiło się dwadzieścia lat temu. Ebook sprzedał się w setkach tysięcy na całym świecie. Po raz pierwszy została ona wydana w 1975 roku. Lektura zaczyna się niesamowicie ciekawie. Zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania to z całą pewnością proces, który wymaga zdobycia wielu cennych informacji. Pozycja napisana przez Fredericka P. Brooks jr nadal inspiruje programistów z całego świata. Składa się ona z bardzo ciekawych esejów, które cechują się cennym informacjami, potrzebnymi w branży IT.

 1. Ebook Algorytmy, struktury danych i techniki programowania

Algorytmy i struktury danych – szybko, łatwo, skutecznie! Poznaj najważniejsze algorytmy i techniki programistyczne Naucz się skutecznie wykorzystywać typy i struktury danych Dowiedz się, jak w praktyce zastosować zdobytą wiedzę Algorytmika to dziedzina, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dostarczyła wielu ef ektywnych narzędzi wspomagających rozwiązywanie różnorodnych zagadnień za pomocą komputera.

 1. Pragmatyczny programista / Pragmatic Programmer

Od ambitnego do najlepszego – czyli jak stać się programistą wydajnym, dociekliwym i gotowym do wszelkich zawodowych wyzwań! Poznaj najlepsze praktyki i najczęstsze pułapki procesu wytwarzania oprogramowania Naucz się pisać elastyczny, dynamiczny i łatwy w dostosowywaniu kod.

 1. Nie każ mi myśleć

Zdobądź użytkowników dzięki UX! Rynek stron internetowych i aplikacji jest nasycony do granic możliwości. Użytkownicy mogą wybierać spośród setek produktów spełniających ich potrzeby. Jak sprawić, żeby wybrali właśnie Twoją witrynę lub aplikację? Jak przebić się na trudnym rynku i odnieść sukces?

 1. TDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu

Idealny kod, pokryty w pełni testami, to marzenie każdego dewelopera. Niestety, marzenia zazwyczaj rozmijają się z rzeczywistością. Codzienność większości programistów to nieczytelny kod i brak testów. Są to doskonałe warunki do powstawania błędów, często bardzo trudnych do wykrycia. Czy jest sposób, żeby wybrnąć z tego ślepego zaułka? Czy są techniki pozwalające tworzyć przejrzysty kod, którego zmiana nie będzie sprawiała trudności?

 1. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Programowanie to nie tylko kodowanie, ale też komunikacja. Aby tę poprawić polecam tę książkę:

Sekretem sukcesu tej książki jest jej prostota. A jak wiadomo najtrudniej pisać najprościej. Każda rada w niej zawarta wydaje się oczywista. Człowiecza mądrość tkwi w podświadomości. Sztuką jest jej wydobycie i zastosowanie w działaniu. Niewielu to potrafi. Carnegie tak. Po mistrzowsku. Jak zdobyć przyjaciół… ułatwia swobodne poruszanie się w biznesie.

#programowanie

CppPolska
dziś, 11:41

W końcu mamy ładną pogodę! Dlatego dziś mamy dla Was #cppnews, w którym możemy przeczytać o korutynach, czyli nowości wchodzącej w #cpp20!

https://cpp-polska.pl/post/cp[...]ne-zrodla-wiedzy-o-korutynach :)

W tym tygodniu znajdziecie dwa linki, które zawierają zbiór wartościowych materiałów do nauki: pierwszy o nowoczesnym C++, drugi o korutynach (ang. coroutines, często tłumaczone jako współprogram). Oprócz tego link do artykułu opisującego czym jest punkt deklaracji, jak używać constexpr do inwestygowania błędów i wiele więcej!

Miłej lektury wszystkim!

Sunnydev

Składnia zbudowana z hieroglifów? świetne :D poczułem się jak w momencie gdy pierwszy raz w życiu ujrzałem jakiś kod programu ;P

InterruptedException
dziś, 04:06

Czy każdy może zostać programistą? Odpowiedz - NIE. Moim zaniem jeden z komentarzy HN dobrze odpowiada na to pytanie:

I worked teaching factory workers how to use a software, and can say that no matter how much education and training the majority of these people receive they are not going to become software developers, and it isn't just the older generation. It takes a certain level of abstract thought to be a software developer. The kind of software development jobs that a typical factory worker is capable of are quickly disappearing if they aren't already gone.

WhiteLightning

To jak z bieganiem, niby kazdy potrafi. Ale pozniej sie okazuje ze czesc ludzi nie moze wcale bo sie np. kiedys polamali. A jak zaczniemy dodawac warunki cyzli przebiec odpowiednia odleglosc 100m 1km, 10 km maraton, ultramaraton itp. to liczba ludzi ktorzy dadza rade spada. Jesli do tego dolozymy jeszcze limity czasowe spadnie jeszcze bardziej. Skoro tak jest z jedna z podstawowych czynnopsci czemu z IT mialo by byc inaczej?

Silv

@InterruptedException: ja wiem, że HN, ale wypadałoby podać jakiś link (albo do artykułu, albo do komentarza). Testowanie manualne... tak, chyba dobry przykład.

Grzegorz Kotfis
wczoraj, 14:54

Wrzucam zapowiedź rozmowy z Michałem Michalczukiem o Frontendzie w 2019. Słyszeliście o idei mikrofrontendu? Coś a'la mikroserwisy ale na froncie :)
https://youtu.be/pXjMQTBlHKQ

Publikacja całości jutro na devsession.pl

#podcast #devsession #frontend

Grzegorz Kotfis

Spokojnie @Hispano-Suiza :) Jest wdrażany wariant oskrzydlający polegający na tym aby współczesne przeglądarki hostowały, czy miały wbudowane pewne biblioteki (jeśli dobrze to zrozumiałem) co znacznie zmniejszy rozmiar aplikacji. No ale do pamięci swoje trzeba będzie załadować ...

vpiotr
wczoraj, 12:24

Ludzie marudzili na zmienne globalne w PHP 3. Okazuje się, że duch COBOLa nie ginie i 20 lat po wypuszczeniu PHP 4 w JavaScripcie powrócił pomysł na wspieranie zmiennych globalnych w niespotykany dotąd sposób. Owszem, w JS mamy zmienne lokalne, OOP i FP, ale czasami można też przecież użyć globalThis.

Silv

@czysteskarpety: może brak wyzwań? Albo zbyt duże, i ludzie szukają tego, co już znają?

czysteskarpety

@Silv: raczej nie mają życia, siedzą godzinami, wymyślają koło na nowo, a reszta co ma, cierpi, bo musi sie dostosować do nowych buzzwordów :|