InterruptedException
dziś, 02:21

Kolejny dzień praktykowania zadanek algorytmicznych.

Czasami mam na prawdę dość uczestniczenia w tym wyścigu szczurów. Firmy mają tysiące kandydatów na poszczególne role i pozycje, więc konkurencja jest mocna. Szaleństwo wręcz.

Kolejne rzesze kandydatów poświęcają swój wolny czas robiąc kolejne setki zadań algorytmicznych. Poziom ciągle rośnie.

Typowa rozmowa telefoniczna w FB to jedno zadanie łatwe i jedno trudne do zakodzenia w 40min lub dwa średnio-trudne w tym samym czasie.
Jest bardzo dużo kandydatów którzy są w stanie rozwiązać optymalnie średnio trudne zadanie - którego wcześniej nie widzieli - poniżej 5min. Tacy kandydaci reprezentują już poziom olimpiady programistycznej.

I teraz sobie uświadamiasz, że to Twoja konkurencja.

#getintofaang

InterruptedException

@TurkucPodjadek: Zgadza się. Jednak moje pytanie brzmi. Podaj firmę, która płaci płaci tyle co top n i nie wymaga LC-like zadań na rozmowie rekrutacyjnej.
Z tego co przychodzi mi do głowy to netflix.

PerlMonk

Możliwość wykazania się to już jakiś sukces. Ja byłem na rozmowie, na której dostałem test na logiczne i abstrakcyjne myślenie. Dwie godziny i zero pytań o umiejętności kodowania. Te miały być dopiero gdybym wykazał się w pierwszym etapie. Jestem za bardzo uczciwy. Nawet na studiach nie umiałem ściągać. Za to niektórzy mieli gotowy scenariusz a nie umieli kompletnie nic. Efekt? Ci ludzie też mają dyplom. Potem ci sami napinacze cisną poziom na rozmowach. Kilka lat później zostają uberseniorami - betonem, który nie chce zmian a ich technologia jest naj.

Haskell
wczoraj, 21:34

Interview

Byłem dziś na rozmowie w pewnej firmie. Niby międzynarodowa firma, ale na miejscu okazało się, że to tylko polski franczyzobiorca. Szukają programisty SQL ze znajomością języków programowania. Rozmowa w biurze pana Janusza:

  • Dlaczego pan tak często zmienia pracę? Około 10 firm w około 15 lat czy pan nie przesadza?
  • Nie uważam, że często zmieniam pracę. Obecnie specjalistów IT zatrudnia się na umowy na czas trwania projektu, a później praca zostaje tylko przy utrzymaniu. W kilku firmach pracowałem około 3 lat, a w innych kończyły się projekty lub decydowały sprawy będące poza moją kontrolą np. pracodawca nie wywiązywał się z umowy.
  • Dobra, mam dla pana trudne zadanie rekrutacyjne "na logikę", większość kandydatów nie potrafi rozwiązać: 1,5 kury, przez 1,5 dnia, składa 1,5 jajka. Ile jajek składa kura?
    Po rozpisaniu zadania na kartce podałem odpowiedź.
  • Jak pan to rozwiązał? - szok i niedowierzanie.
  • Zapisałem sobie wzór 1,5x * 1,5y = 1,5z i go przekształciłem. W sumie mogłem policzyć w pamięci.
  • Noooo, tak matematycznie też można, ale ja bym zrobił tabelkę "na logikę" (???). Oferujemy szeroki zakres benefitów: ubezpieczenie medyczne, owocowe środy i zniżki na nasze usługi. Jakie są pana wymagania finansowe?
  • XXXXX zł netto
  • Odezwiemy się do pana.
Tomek Pycia

@Jasnowidz: Nie wiem jak to wygląda, ale może było by warto - w końcu miał bym potwierdzenie, że jestem psychopatą. Kiedyś pracowałem w firmie (w dwóch różnych), które robiły strategiczne projekty dla państwa i wymagały weryfikacji przez ABW (czy jakiś inny urząd) i tam trzeba było wypełnić formularz chyba ze 20 stron z pytaniami, czy pije, co pije, z kim pije, jak często pije, Z kim sypiam czy zdradzam żonę itp itd. Nie doszło to do skutku, ale byłem młody (czytaj głupi) i pewnie bym podszedł do tej weryfikacji.

Kamil Żabiński

@Tomek Pycia: a instrukcja do tej ankiety ma 50 stron i zawiera błędy, bo napisali tam że jak się czegoś nie wie to należy wpisać "NIE WIEM' i potem dzwonią i się pytają czemu się wpisało "NIE WIEM"

onemangamedev
wczoraj, 17:02

Sprawdzałem co się da wywalczyć używając tylko całkowicie darmowych opcji na AWS.
Niestety webówka nie wchodzi w grę: brak s3 i serwisów do api, ale obróbka danych, proste pipeliny i CI/CD jak najbardziej.

https://youtu.be/P86C3tN1PMw

Haskell

Świetnie, że ćwiczysz sobie angielski, świetnie, że robisz ciekawe filmy o nośnym temacie takim jak chmura publiczna. Jednak pominąłeś ważną informację tj. free tier to również m.in. 750h micro EC2, 5GB storage S3, 1mln calls API Gateway przez 12 miesięcy. Poza tym nie tak trudno jest wyłapać darmowe kupony z kasą do wykorzystania gdy robisz jakieś certyfikaty albo jesteś studentem. Nawet 100$ można spokojnie wyłapać, a nawet gdybyś miał płacić, to storage S3 kosztuje 9 polskich groszy za GB miesięcznie. Zabrakło tych informacji... Gdybym chciał obejrzeć na smartfonie to literek nie rozczytam, na lapku było ciężko bez fullscreena. A tak w ogóle to tylko moja opinia, bo to ty jesteś specjalistą od robienia vlogów, ja nie robię.

onemangamedev

Oryginalny plan był właśnie o stworzeniu czegoś prostego z użyciem ec2 i s3, jednak głównym założeniem było użycie całkowicie darmowych zasobów. Musiałem zrewidować plan do data pipelinu

micfil94
wczoraj, 16:45

Ponad połowa roku za nami:
🔸 Python na czele,
🔸 Ruby wyżej niż niż JS,
🔸 Java z dużą stratą do lidera.

Ciekawe co przyniesie druga część roku. Jakie macie typy?
https://aprogrammerlife.com/t[...]CyCLIhwAxzns7lVkpELW-F-heh2Bg

tamtamtu

calkiem bledne zestawienie. Jesli Python ma tak duzo procentow to wliczono do niego ml (trywialne obrabianie danych). W takim razie na pierwszym miejscu powinno byc VBA

radlero

Dane zbierane przez platforme, ktora juz nie istnieje. ciekawe

leggo
wczoraj, 11:19

Po moim przejściu do innego projektu, nowe życiowe wnioski:
"You don't need DTOs' when you have Tuples"
¯\_(ツ)_/¯

leggo

tak, dzięki mnie wylecą wszystko konstrukty typu:
Dictionary<Tuple<bool, int, string, string, int>, RowOfData> :D :O :X

Kamil Żabiński

Powinna być jakaś Euroustawa regulująca to, że Krotek można używać tylko w ograniczonym zakresie, np. przy przekazywaniu wartości z jednej lambdy do drugiej. Żeby nie tworzyć DTO używaneto jednokrotnie. Lub co gorsza, co już niestety widziałem, reużywanego, bo typy pól się zgadzają

InterruptedException
2019-08-18 12:47
vpiotr

@grzzpo: sądząc po pytaniach tamta oferta była raczej na "soft engineer", w doświadczeniu mam naście lat leadowania.

grzzpo

@vpiotr: dzięki. Ja aplikuję na kodoklepka i zobaczymy.