4programmers.net
2019-08-12 06:47

Jak zapewne niektórzy z Was zauważyli, w ostatnich dniach serwis dostawał zadyszki i działał momentami bardzo wolno. Po sprawdzeniu, okazało się że winowajcą jest PostgreSQL. Konkretnie, w logach znajdowały się głównie proste zapytania UPDATE oraz INSERT, które normalnie powinny wykonać się w kilka milisekund.

Okazało się że lekiem było wykonanie zapytań VACUUM FULL na problematycznych tabelach. Domyślne ustawienia autovacuum są widocznie za mało restrykcyjne przez co autocavuum wykonywany jest zbyt rzadko.

#4programmers.net #coyote

vpiotr

Krótko używałem PGSQL, ale takie czyszczenie poleciłbym robić regularnie: https://www.alibabacloud.com/help/doc-detail/59176.htm

Co Atlassian Support sugeruje: https://confluence.atlassian.[...]ze-and-reindex-885239781.html
np. sprawdzenie czy demon autovacum działa w tle.

Sam postgresql pisze: Plain VACUUM may not be satisfactory when a table contains large numbers of dead row:
https://www.postgresql.org/docs/10/routine-vacuuming.html

Adam Boduch

@vpiotr: autovacuum działa. Po prostu robiony jest zbyt rzadko jak na nasze potrzeby. Trzeba zmienić domyślne ustawienia po prostu.

4programmers.net
2019-08-10 10:23

Uptime serwera 4programmers.net na dziś to okrągłe 300 dni. A jak tak to wygląda w przypadku Waszych serwerów?

#4programmers.net #coyote

tamtamtu

widac ze forum chodzi na kiepskim systemie ktory nie ma dobrych patchy wymagajacych restart calego serwera ;)

getcontext

jak dobrego DDoS'a ktoś puści, to nawet immutable nie pomoże :D

4programmers.net
2019-04-25 07:24

Zaczynamy prace nad API do 4programmers.net. Na pierwszy ogień poszły mikroblogi, a konkretnie wyświetlanie ich listy. W kolejnym kroku: autentykacja użytkownika.

Spójrzcie: https://api.4programmers.net/v1/microblogs

#coyote #4programmers.net

somedev

Co gorsza wielu jeszcze myli autentykacje (poprawne uwierzytelnianie), z autoryzacją.

4programmers.net
2019-02-07 08:24

Dziś zmieniliśmy system kolorowania składni. Niestety musielibyśmy się pozbyć starej biblioteki do parsowania składni po stronie backendu, na rzecz biblioteki parsującej po stronie frontendu. Więcej informacji możecie znaleźć we wpisie na forum: Wymiana Geshi na Prism

Jako bonus dodaliśmy numerowanie linii w przypadku listingów dłuższych niż 5 linii.

#coyote #4programmers.net

LukeJL

@Michał Kuliński ja to znam z Nietzschego, ale Nietzsche się inspirował Heglem, więc możliwe, że po prostu sforkował jego ideę.

4programmers.net
2019-01-23 07:02

Podnieśliśmy wersję webpacka do 4 oraz pozbyliśmy się całkowicie gulpa. Zmiana jest dość duża więc bądźcie czujni gdyby gdzieś nie zadziałały JavaScripty :)

#coyote #4programmers.net #webpack

czysteskarpety

Tym bardziej, że nie ma jakże dynamicznego tenora - furiosa to tym bardziej trzeba monitorować i to czynić będę.

4programmers.net
2019-01-07 16:43

Poprawiliśmy funkcjonowanie sekcji "Ostatnia aktywność" na stronie głównej. Więcej o zmianach można poczytać we wpisie: Ostatnia aktywność na forum

#coyote #4programmers.net

jarekr000000

@cerrato: Że też chciało Ci sie pisać ten cały syf podpisując się głupimi nickami tylko po to, żeby przekonać ludzi do idei. Troche szacun, trochę straszne.

cerrato

Nicki są generowane automatycznie, moja jest tylko treść postów ;)

4programmers.net
2019-01-07 11:48

Dyskusja o tym, czy użytkownicy anonimowi powinni mieć możliwość pisania na forum, czy też nie, toczyła się od lat. Ostatnio zdecydowaliśmy się na dość ważny i krok i zamknęliśmy kategorię Newbie.

Czas na kolejny ważny krok i blokadę użytkowników anonimowych. Spójrzcie na wyniki ankiety w wątku: Zablokujemy możliwość pisania osobom anonimowym / niezalogowanym? Zdecydowana większość z Was opowiada się za całkowitą blokadą możliwości pisania przez osoby nieposiadające konta. W dużej mierze ma na to wpływ ilość wulgarnych wpisów, spamu czy ogólnie - bezwartościowych postów pisanych przez użytkowników niezalogowanych.

Od jakiegoś czasu użytkownicy anonimowi nie mogą pisać w działach takich jak Off-Topic, Społeczność, Flame czy Coyote. Czas pójść za ciosem i wprowadzić takie ograniczenie dla pozostałych kategorii.

Wobec tego, z końcem tygodnia zablokujemy możliwość pisania osobom niezalogowanym. Oczywiście, w przypadku osób posiadających konta - nic się w tej kwestii nie zmieni.

#4programmers.net

tdudzik

@tdudzik: ja już spełniam kryteria nieanonimowości @somekinda :D miałem na myśli że niektórych łatwo wystalkować mimo nicku. Chociaż niektórzy dobrze się ukrywają. :)

4programmers.net
2018-12-17 16:30

Drodzy użytkownicy. Z końcem roku zamykamy kategorię Newbie.

Więcej o tym pomyśle można poczytać w wątku: https://4programmers.net/Foru[...]o_likwidacji_kategorii_newbie

#4programmers.net

Akihito

@Aryman1983: jak chce sie w webie pisac to trzeba cos z JS ruszyc xD a Angular na chwile obecna w porownaiu do jakiegos Jquery to jest mega pozytywny przeskosk ;)

Aryman1983

@Akihito: coś mu spada popularność np. do takiego Reacta ale jak stawiają na TS to o wiele milej się pisze :-)