mar-ek1
2020-03-23 18:06

Tak sobie siedzę, zarabiam te #15k nawet nie zmieniając piżamy na strój bardziej biurowy i zastanawiam się co mógłbym jeszcze zrobić w aktualnej sytuacji.
I tak myśląc wymyśliłem, że w sumie to studenci mogą być pozostawieni sami sobie bo dochodzą mnie słuchy, że nie wszyscy prowadzący uznają zajęcia online. I uznałem, że coś tam mogę w tym temacie pomóc, chociaż w minimalnym stopniu. Zwłaszcza, że już wiosna i kiedyś jednak te zajęcia trzeba będzie zaliczyć, może też na jakieś staże się przygotować itd.
Więc pierwszy pomysł jest taki, że można mi zgłosić jakich to algorytmów, struktur danych czy wzorców się tam teraz ktoś uczy i ma problem ze zrozumieniem. Wybiorę najczęściej powtarzające się i zrobimy sobie live (na 99% w weekend najbliższy) gdzie to wszystko sobie omówimy, ot takie bieda-wykłady.
Oczywiście zero jakieś sprzedaży w trakcie, zachęcania do jakichś zapisów gdzieś, klikania itd.

Jak ktoś jest w trakcie nauki to najlepiej jak w komentarzu na FB zostawi swój głos: https://www.facebook.com/zajacmarekblog/posts/1503893536445581 (po prostu chcę mieć wszystko w jednym miejscu tak żeby każdy widział wszystkie propozycje, ale jak ktoś zablokował sobie FB nawet na routerze to ostatecznie może tu zostawić komentarz).

Jeżeli ktoś jako programista chciałby się dołączyć to można to w więcej osób poprowadzić :)

Link do live dodam w odpowiednim czasie jako update tego posta żeby nie zaśmiecać mikrobloga kolejnymi postami z linkiem.

Silv

"Live" w jakiej formie?

mar-ek1

@Silv po prostu na Youtubie. Uczestnicy będą mogli dyskutować na czacie, a ja będę mógł np. rysować po wirtualnej tablicy albo pisać kod.

WeiXiao

DDD w 2 zdaniach :D

AreQrm

@WeiXiao: Skup się na domenie i rozmawiaj, bardzo dużo z biznesem i użytkownikami. NIe wsadzaj DDD tam gdzie nie trzeba bo 'przekomplikujesz'
.

Czitels

Ok, to ja zadam pierwsze najważniejsze pytanie: "Czego się najlepiej teraz uczyć, żeby dostać pracę w IT?" #pdk

somekind

Przepraszam bardzo, ale ciekawość moja jest niezmierna. W co (albo za co) chciałbyś przebrać piżamę? W czapkę i buty? W garnitur? W strój Batmana? Dziwnie by taka przebrana piżama wyglądała... ;)

mar-ek1

Oho, przyszedł pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy i uśmiechów dzieci ;) Już poprawiam :)

somekind

Jak będziesz taki, to zacznę Ci się tekstów na blogu czepiać. Zobaczysz marudę, jakiego jeszcze nie widziałeś. ;)

piotrek2137

Ja w niedziele wieczorem na skypie prowadziłem nauke C# dla mojej grupy studenckiej :D, smutne ze jedni na tym samym kierunku potrafia pisac skalowalne oprogramowanie dla bankow a inni nie ogarniaja petli for

WeiXiao

@piotrek2137: raczej kursie, bo studia to nie szkoła programowania ;) #ShalomSays

somekind

@piotrek2137: to jeszcze nie jest smutne. Smutno jest, gdy taką sytuację spotykasz w pracy.

Czitels

w niedziele wieczorem? :O

Aryman1983

@mar-ek1: ostatnio dałem ten sam tekst o marudzie to się oboje z Afishem obrazili 😅

somekind

Kto się obrażał? Zaraz zbanujemy.

mar-ek1

Jak obiecałem wrzucam link. dzisiaj o 18:30 na jutubach https://youtu.be/d9hAZb3BuT8

Silv

Liczysz na ile osób mniej-więcej?

mar-ek1

patrząc na zaangażowanie osób to nastawiam się na kilka, może koło 10. Ale w sumie nawet jak przyjdzie jedna albo dwie i im się cokolwiek przyda z tego co mówię to będzie ok :) Tym bardziej, że nie jestem wykładowcą i bardziej mogę od praktycznej niż teoretycznej strony o takich rzeczach mówić.

Silv

@mar-ek1: mogłeś/mógłbyś napisać coś więcej w opisie filmu na YouTube – jakie algorytmy i wzorce omówisz.

mar-ek1

@Silv: done, już jest zaktualizowany opis. Tematy mogą się wydawać losowe, ale tak jak mówiłem opieram się o to co zostało zasugerowane w komentarzach + dodam na bieżąco coś od siebie jak na czacie nie będzie pytań zbyt wiele.

Silv

Tak na przyszłość: Myślisz, że lepiej mniej, ale o kilku tematach (tak jak obecnie), niż więcej, ale o jednym?

mar-ek1

Trochę na to odpowiem w trakcie, ale w skrócie: to zależy. Tzn. jeśli chcemy powiedzieć wszystko na dany temat to wiadomo, że lepiej więcej o jednym. Wtedy będzie to materiał, który zastąpi inne źródła. Ale patrząc na to z czym ja miałem problemy na studiach i patrząc na pytania jakie dostaję pod swoimi materiałami widzę, że często najtrudniejsze jest takie otwarcie się klapki "aaa to o to chodzi", a do tego najczęściej wystarczy żywy przykład i pokazanie co jest czym i gdzie pasuje.

Silv

@mar-ek1: oglądałem. Ciekawi mnie, czego używałeś do rysowania (oprogramowanie/urządzenie). Tak ogólnie, niekoniecznie wersja/model.

mar-ek1

@Silv: strona na której rysowałem to Limnu, a rysowałem z użyciem tabletu graficznego firmy Wacom, jakiś stary model :)

mar-ek1

A jak rysowałem po ekranie to była appka EpicPen

Silv

Dzięki. Wyglądało to dość naturalnie.

Silv

PS. Tzn. dość naturalnie w porównaniu z rysowaniem ręką na żywo; jakbyś mazak prowadził. Głupio teraz napisałem; takie miałem wrażenie wtedy, jak nie wiedziałem, czym rysujesz. ;)