Afish
2019-11-13 18:50

Kiedyś tutaj pisałem o tym, gdy pierwszy raz zauważyłem, że moje imię na kartach pokładowych w samolotach często jest podawane jako "Adammr". Zostałem uświadomiony, że to sprytny hak na zakodowanie płci. Nigdy nie miałem z tego powodu problemów, czasami latałem z niepoprawny imieniem ("Ada" zamiast "Adam"), czasami musieli coś ręcznie klikać, gdy wchodziłem przez bramkę na pokład, ale w ogólności działa.

Ale ciekawie robi się, gdy ktoś ma imię "Amr". Świetna lekturka: https://travel.stackexchange.[...]ing-names-end-with-mr-and-mrs

WhiteLightning

Jest takich bajerow wiecej np: https://gizmodo.com/it-really[...]amed-jennifer-null-1767159091 Sa tez systemy ktore odrzucaja nazwiska ktore im sie wydaja nierelane. Np. wytlumacz potem Ukraincowi o nazwisku Testov ze nie poleci bo sie zle nazywa. Tak samo nie pozwola np. kupic jako John Doe (ale nie wiem czy istnieja osoby ktore sie tak naprawde nazywaja). Dochadza tez problemy jak np. nazwisko ma spacje (czyli jakies arabskie nur Costam) itp.

yarel

W kwestii obsługą imiona/nazwisk w różnych sytuacjach, to przypomniała mi się wiedza nabyta w projektach offshore'owych. W niektórych stanach w Indiach, kobiety nie mają nazwiska, do momentu wyjścia za mąż. Systemy IT wymagają czasem nazwiska, więc w niektórych przypadkach, zamiast nazwiska wstawiana jest kropka albo nazwa miejscowości z której kobieta pochodzi. W przypadku rozwodu i ponownego zamążpójścia, kobieta dokleja kolejne nazwisko do już posiadanego(posiadanych). Można zaryzykować stwierdzenie, że Hindusi wynaleźli block chain ;-)