Aryman1983
2019-08-19 12:15

Nowy system operacyjny Microsoftu
Jakby się uprzeć to skrót Windows Core OS można zapisać WC OS :-)

several

Nie trzeba się specjalnie upierać, w pierwszym zdaniu artykułu użyty jest ten akronim tylko bez spacji ;)

Aryman1983

@several: tak, widziałem jednak z spacją lepiej wygląda :-)

Aventus

Olaboga, majkrosoft obrażajo!

sanny

WC OS idealna nazwa na ten zarobaczony system, który tworzy miliardowe straty przez swój dziurawy kod, czyli Windows 10. Przypomniała mi się reklama Google, która przedstawia rozlatujący się samochód łatany taśmą samoprzylepną, a na rejestracji napis WNDOWS :) Google ma już nowy system Fuchsia OS z mikro jądrem. Huawei już oficjalnie pokazał ponoć najbezpieczniejszy system świata Harmony OS też bazujący na mikro jądrze. Więc z czasem pora na Microsoft. Znowu za jakiś czas Linux zostanie w tyle, gdy trzej główni gracze będą promować swoje nowe nowoczesne systemy wpierane przez sztuczną inteligencje. Linus dalej będzie mówił, że nie powstało nic lepszego od C. Prawda jest taka że jądra monolityczne były dobre w czasach, gdy moc obliczeniowa podzespołów bazowych komputera była słaba. Obecnie mikro jądra są bezpieczniejszym rozwiązaniem i teraz wcale to nie przeszkadza, że są trochę wolniejsze od jądra monolitycznego. Liczyłem na Redox OS, ale w dyskusjach na reddit ma opinię systemu zabawki dla hobbystów. Czyli na nic konkretnego się nie zanosi, choć Rust jest idealnym wyborem na nowy system Microsoftu.

cw

skoro Windows jest taki zły to czemu króluje w firmach i domach. Już raz przeżyłem zachwyt Linuxem (około 2000 roku) gdzie przepowiadano rychłą śmierć Windows. Jeżeli nie ma się doświadczenia w administrowaniu siecią złożoną z kilkuset komputerów to należy się wstrzymać z komentarzami bo dopiero w takich sieciach widać siłę Windows (zresztą część profesjonalnego oprogramowania nie ma swego odpowiednika na inne systemy). Co do użytku domowego to też użytkownicy jakoś nie porzucają Windows.

WeiXiao

no co ty cw, przecież sanny wyraźnie stwierdził, że winda to dziurawy i rozlatujący się os xD

Saalin

@WeiXiao: oprócz tego stwierdził, że Java umiera, Rust ftw, Crystal następca czegokolwiek, chyba nawet nie ma co zaczynać dyskusji.

sanny

No popatrz myślałem, że w firmach królują systemy serwerowe, gdzie Linux siedzi na 90% tych urządzeń. Jednak się myliłem, bazy danych wszystkich stron internetowych leżakują sobie na desktopowym Windows 10. Przecież Google to wyjaśniło, że to rozlatujący się system. Nawet wielu sieciowych programistów do samej pracy przy pisaniu kodu wybiera macbooki z macOS czy dystrybucje Linux, ale trafiłem na zatwardziałego fanboja/fanatyka microsoftu?

Saalin

Lol, chyba nawet trafiłem.

WeiXiao

No popatrz myślałem, że w firmach królują systemy serwerowe, gdzie Linux siedzi na 90% tych urządzeń tu nie chodzi o serwery xD

WeiXiao

O AD kiedykolwiek słyszał, który jest zintegrowany "ze wszystkim" i ułatwia adminkę?

sanny

Linux obsługuje 100% superkomputerów z listy TOP500 to też mój wymysł?

WeiXiao

nikt nie piszę o super komputerach.

sanny

To znajdź mi taką listę gdzie Winowds ma 90% rynku serwerów.

PerlMonk

Tak wcześnie w dyskusji się od trolli wyzywać, no wiecie co... Ale wiecie, że to jest taka gra, że wszyscy trollują, ale udają, że tego nie robią, a przegrywa ten, który nie wytrzyma, i użyje słowa troll?

sanny

No już zmienił słowo "trolling" na "tu nie chodzi o serwery xD". nazywanie kogoś trollem lub nadużywanie słowa "trolling" to takie legalne obrażanie.

WeiXiao

ale dlaczego miałbym ci znaleźć taką listę :D cw napisał, że winda króluje w firmach i ma rację, przejdź się do 50 losowych firm i zobacz na czym siedzą pracownicy oraz jak często zarządza tym win server.

sanny

Chyba tylko w głowach programistów .Net C# którzy nie widzieli nic innego poza swoim światkiem. To jakiś kompleks i obawy przed tym, że mogą stracić pracę gdy udział microsoftu zmaleje? Ktoś tu dziś napisał , że technologia microsoftu jest coraz bardziej rozbudowana. Czyli trudno się jej nauczyć i potem ciężko takiemu programiście nauczonemu jedynej słusznej technologii przestawić się na coś innego haha?

cw

"No popatrz myślałem, że w firmach królują systemy serwerowe, gdzie Linux siedzi na 90" ja jestem administratorem w firmie gdzie proporcje są dokładnie odwrotne.

WeiXiao

ale marna próba xD personalnie uważam, że win10 to downgrade, w pracy trochę siedzę na linuxach oraz jak samemu coś stawiam to też servery linuxowe :D

sanny

Na podstawie jednej firmy weryfikujesz cały światowy rynek IT? No świetnie.

cw

"Chyba tylko w głowach programistów .Net C# " - przecież MS zmienił politykę i Net Core jest "linux friendly

PerlMonk

Najśmieszniejsze jest to, że przy każdym pierdzie takiej firmy kłócą się ludzie z nią niezwiązani. To tak jak wznosić toast arszenikiem za to, że ktoś się zesrał na dywan.

cw

"Na podstawie jednej firmy weryfikujesz cały światowy rynek IT?" - nie, ale świat IT to nie są tylko firmy hostingowe, popatrz np. na programy FK tu dominuje Windows

sanny

Taki jest ten microsoft "linux friendly", że dał ludziom Visual Studio Core które jest naszpikowane telemetrią microsoftu i powstał z tego powodu już fork VSCode czyli VSCodium ha ha
https://vscodium.com/

WeiXiao

sannemu chyba się światopogląd zawalił, że można w c# od m$ pisać i lubić linuxa :D już nawet nie pisze, że postawa na zasadzie "jeżeli bronisz windowsa, to pewnie jesteś antylinux xD"

sanny

Oświeć mnie co takiego ważnego powstało w C# pod Linuksem? Gdy ostatni raz do tego zaglądałem, identyczne programy pisane w C# Mono pod Linuksem, były dużo większe od tych windowsowych.

WeiXiao

a co to ma do rzeczy? to ma być jakiś dowód na coś? co ważnego powstało nie wiem, ale każdy nowy soft "u nas" jest w C#... pod linuxem! :D

sanny

A po co mam pisać w C# pod Linuksem, skoro maszyna wirtualna CLR jest wolniejsza od JVM? Gdy chcę czegoś przenośnego to wybieram Jave czy inny język na JVM.

WeiXiao

szybko przeszedłeś z windows vs linux w kierunku clr/c# vs jvm/java(?) :D nie wiem, nie bawiłem się jvmem.

sanny

Ty za to piszesz najwięcej o trollingu, a chyba nie widzisz tego, że sam tworzysz trolling. Dobra kończę te głupawą dyskusje.

WeiXiao

no tak, ja wszystkim niezgadzającym się przypisuje łatki windowsiarzy i antylinuxiarzy :D jak odwiedzisz te 50 firm to daj znać jakie rezultaty :P

somedev

Linux zawsze sprawiał mi problem a maca też nie lubię więc piszę na Windowsie na VS Pro i czasami z konieczności VSC. Za to wszystkie usługi działają produkcyjnie na linuksie. Używajcie systemu a nie wyznawajcie..

some_ONE

Znowu to samo. Jakaś wstawka o Windowsie i zakompleksiony linuxowy troll musiał dać upust swojej agresji z powodu mniejszości linuxa :D

Kamil Żabiński

@some_ONE: Nie wiem czy potrafisz czytać trollu ze zrozumieniem, ale @sanny zaczął od krytyki windowsa i Linuksa. Windowsa za to że dziurawy, a Linuksa za to że ma przestarzałe jądro zamiast mikro jądra.
BTW w większości firm w których pracowałem, pracowałem na Linuksie

cw

"BTW w większości firm w których pracowałem, pracowałem na Linuksie" - to kto kupuje Windows ?

somedev

Pewnie specyfika firmy. Ja widziałem już w firmach kilkanaście tysięcy komputerów z Windows. Zarówno u Janusza, jak i w korpo, czy na start dupie.

Kamil Żabiński

@somedev: wiem że istnieją. Nawet jedna ogromna ma oddział u mnie w Katowicach. Jak się ich spytałem jak programiści uruchamiają dockery to dostałem odpowiedź że albo na maszynie wirtualnej albo w chmurze. Przez tego nieszczęsnego dockera, który teoretycznie działą na Windowsie, ale w praktyce nie, znajomi programiści i testerzy migrują z Windowsa na Linuksa.

somedev

@Kamil Żabiński: zgodził bym się do niedawna, bo Docker zrobił postęp na Windowsie. Zresztą nie zawsze Docker jest przydatny. Mówię, wszystko zależy od specyfiki i nie pokusił bym się o tezy o globalnych migracjach, czy nieobecności jakiegoś systemu gdzieś ;)

vpiotr

W pierwszej chwili nie wiedzieć czemu przeczytałem jako "Nowy system obserwacyjny Microsoftu".

PerlMonk

@vpiotr: Czemu mnie to nie dziwi :)

lion137

@vpiotr: Dobrze Przeczytałeś:)

Kalrais

A to nie było jakoś tak, że MS już przy przejściu na Windows NT chciał zrobić mikro jądro, ale okazało się to niepraktyczne i skończyli na podejściu hybrydowym?

Aryman1983

Widzę, że dyskusja rozgorzała :-) @sanny stworzył nowy produkt Visual Studio Core i w sumie to niezła nazwa :-) Win10 pomimo wszystkich swoich wad jest obecnie najlepszym systemem(w moim mniemaniu) dla deva. Nawet docker ostatnio wrzuci update i lepiej chodzi. Linux jest super jeśli chodzi o serwery i M$ o tym doskonale wie np. wrzucając do net cora 3.0 obsługę systemd

PerlMonk

@Aryman1983: w10 pomimo wad? To tak jakbyś napisał "w10 pomimo być najgorszym dla deva jest najlepszy dla deva" :P

Aryman1983

@PerlMonk: nie sądź, że jestem fanatykiem tego systemu. Dla mnie osobiście najlepiej się spisuje w tej roli. Oprogramowanie którego używam najlepiej działa na tym systemie. W momencie gdy będę miał to wszystko dostępne w takiej jakości jak teraz na linuxa to z miejsca przechodzę na mój ulubiony twm i3 :-)

blank2

@cw windowsa kupują gracze i tak ponad 90% serwerów (gier) jest na windowsie

PerlMonk

@Aryman1983: Wiem, tak tylko śmieszkuję. Ja chyba już oduczyłem się dopisywania ideologii i używam oprogramowania jak narzędzia.

Aryman1983

@PerlMonk: tak trzymaj ;-) Nie ma co się męczyć w imię nie wiadomo czego :-) Jak kaska leci to korzystamy z tego co jest dla nas wygodne :-)

somekind

U mnie w pracy jakieś 99% serwerów jest na Win, na Linuksie jest tylko eksperymentalny soft w Node.js albo bazy danych od jedynego słusznego producenta. Więc owszem, są takie firmy, w których Linux na serwerach to margines.

axde

@WeiXiao: przejdź się do 50 losowych firm i zobacz na czym siedzą pracownicy oraz jak często zarządza tym win server.
Challenge accepted. Wiekszosc to pewnie Windows z odpalonymi VMkami z Linuxem. I co dalej?

PerlMonk

Phi, ja spotkałem firmy, w których serwery były z Linuksem, Solarisem, AIXem, HP-UXem, Windowsem... w tym nawet Windowsem 2003.

WeiXiao

@axde: teraz przeczytaj komentarze i poskładaj układankę :D PS: Naprawdę wierzysz, że w 50 losowych firmach w Polsce (nie tylko IT) większość osób siedzi na windzie z VM z Linuxem w tle?