Silv
2019-05-25 01:08

Firefox Screenshots

Do tej pory robiłem zrzuty ekranu za pomocą dedykowanego programu. Jednak właśnie się dowiedziałem (raczej: przypomniałem sobie), że i Firefox posiada taką funkcję, nazwaną Firefox Screenshots. Spodobała mi się i pomyślałem, że opiszę ją tu w szczegółach – może ktoś nie zna. :)

Funkcja została wprowadzona w wersji Firefox 56 we wrześniu 2017 roku. Rok wcześniej Firefox testował zainteresowanie nią, dzięki czemu były możliwe testy beta za pomocą funkcji (programu?) Test Pilot (już nieaktywnej).

Jak to włączyć?

Najprościej można jej użyć ładując jakąś stronę, naciskając np. myszką trzy kropki znajdujące się na pasku adresu, a na koniec wybierając pozycję "Take a Screenshot".

Jeśli ktoś lubi używać klawiatury do takich zadań, też w sumie można. Co prawda nie znalazłem bezpośredniego skrótu klawiaturowego [już nieaktualne, zob. UPDATE2 na końcu wpisu], niemniej można nacisnąć po kolei klawisze: F6 -> TAB -> (TAB ->) spacja -> strzałka do góry -> ENTER. Ta kombinacja działa u mnie na Linuksie (Fedora), ale może na innych systemach jest inna. TAB w nawiasie oznacza, że na niektórych stronach trzeba będzie naciskać TAB dwa razy. Będzie tak, jeżeli na danej stronie wyświetla się na pasku adresu dodatkowy przycisk "Toggle reader view" (np. na naszym forum).

Co to daje?

Funkcja Firefox Screenshots umożliwia:

  • zrobienie zrzutu całej strony;
  • zrobienie zrzutu poszczególnych komponentów na stronie (sic!), np. <a> czy <textarea> (są fajnie podświetlane, jak się na nie najedzie myszą);
  • zrobienie zrzutu widocznego obszaru strony;
  • zrobienie zrzutu dowolnego wybranego obszaru na stronie (przeciąga się myszą, można też przeciągnąć i strona automatycznie zjedzie podczas zaznaczania);
  • zapisanie zrobionego zrzutu do schowka (przycisk "Copy");
  • zapisanie zrobionego zrzutu na dysk jako plik .png (przycisk "Download").

Swego czasu był jeszcze możliwy zapis na serwer Firefoksa, ale zainteresowanie najwidoczniej okazało się zbyt niskie w stosunku do oczekiwań i funkcję w tym roku dezaktywowano.

Jak robimy zrzut, ruch myszy śledzą oczy z uśmiechem.

Kto nie wiedział, już wie. :)


UPDATE: Jeszcze jedna metoda włączania tej funkcji – menu podręczne: @hifinit wypunktował w komentarzu, że można kliknąć prawym klawiszem myszy na stronie i wybrać pozycję "Take a Screenshot". Nie działa to dla wszystkich komponentów strony (np. nie dla <textarea>).


UPDATE2: Jeszcze jedna metoda włączania tej funkcji – skrót klawiaturowy:

  • CTRL+SHIFT+S – działa na mojej Fedorze, powinien też na Windowsie, zgodnie z tym zamkniętym biletem;
  • COMMAND+SHIFT+S – powinien działać na Macu, zgodnie ze wspomnianym biletem.

@Delor podał link w komentarzu do pull request na koncie mozilla-services na GitHubie, które dodaje taką możliwość. Przynajmniej tak sądzę, że to ten pull request (ponieważ opis jest cokolwiek niewyraźny).


UPDATE3: Znalazłem jeszcze jedną funkcję Firefox Screenshot: pod kursorem, podczas przesuwania po ekranie, wyświetlają się jego aktualne koordynaty na stronie. :) (Są czarne, dlatego łatwo je przeoczyć na ciemnoszarym ekranie).

cerrato

Czemu dałeś sic przy poszczególnych elementach?

Silv

@cerrato: jest tylko jedno "sic". Chciałem wyrazić wyjątkowość tej opcji (w tym sensie, co podał @czysteskarpety).

hifinit

można też kliknąć prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na stronie i wybrać 'Take screenshot', jest zaraz pod Inspect :P

Silv

@hifinit: dzięki! Nie zauważyłem. Dopiszę.

Delor

Od wersji Firefox 67 działa też skrót. https://github.com/mozilla-services/screenshots/pull/5229 Ctrl+Shift+S na Win, odpowiedniki na innych platformach.

Silv

@Delor: dzięki! Jedyne, co ja znalazłem, to https://support.mozilla.org/e[...]perform-firefox-tasks-quickly, ale szukanie "shot" nie dało nic. Jeszcze widać nie umieszczono w dokumentacji. Dopisane.

cerrato

@Silv, @czysteskarpety - nie kojarzyłem pozytywnego znaczenia tego słowa, zawsze byłem przekonany, że sic oznacza odrazę, takie wzdrygnięcie się - stąd nie czaiłem, czemu Silv się gorszy możliwością zrobienia screenshota