cerrato
2019-04-15 13:20

Moje pierwsze podejście do elektronicznego kontaktu z ZUS....

czysteskarpety

spróbuj później, gdzie ci sie tak spieszy? emerytura nie ucieknie hie, hie :]

BlackBad

Pierwsze koty za płoty ;) @czysteskarpety obyś nie wykrakał ;) ... heh ale mi się ludowymi mądrościami sypnęło :D

Freja Draco

@Lubię Naleśniki z Dżemem: "Co to jest emerytura?"
Taka piramida finansowa.

MasterOf

Pamiętam jak zrobili ostatnio te karteczki z numerkami. I te numerki szły kompletnie niezależnie od tego kto miał teraz swoją kolej. Np: wyświetlał się numer 80, a przy okienku był gość z numerem 40. Cały zus.
Ps. Ten komentarz dodaje z aplikacji :D

cerrato

@MasterOf: tak nawiązując do Twojego podpisu (odnośnie aplikacji) - po pierwsze to gratulacje, że Ci się udało pchnąć temat do przodu. A po drugie - tak mi się skojarzyło: czasami maile mają w stopce coś w stylu "wysłane z telefony Samsung" czy innego ajfona. Teraz dojdzie nowy rodzaj adnotacji - wysłane przez aplikację 4programmers ;)

Lubię Naleśniki z Dżemem

@cerrato: Co z tego że Facebook śledzi jak ludzie sami się chwalą :) .

MasterOf

@cerrato: O, dobry pomysł. Nie pomyślałem o tym :D
Ale może to denerwować niektórych

cerrato

Zawsze się ktoś znajdzie, kto będzie miał z czymś problem. Nie przejmuj się. Plusem takiego rozwiązania będzie to, że szybko się dowiemy, który z nas miał rację: czy Ty - tworząc apkę, czy ja - mówiąc, że nie ma to sensu i raczej nikt nie będzie korzystać :D

grski

a ja się wyłamię i powiem, że mimo mniejszych lub większych problemów, wszelakie sprawy i tak mi się udaje ostatecznie załatwić online i zrobić to szybciej, niż gdybym miał dymać do urzędu
dodatkowo trzeba przyznać, że jeśli chodzi o załatwianie spraw urzędowych online to Polska jest dość innowacyjnym krajem : )
dużo można jeszcze poprawić, ale wstydzić się nie ma czego bym powiedział

MasterBLB

Ja ostatnio wymianę dowodu osobistego przeprowadziłem zdalnie - poszło całkiem sprawnie, łącznie z tworzeniem profilu zaufanego. Niestety, o ile powiadomienie mailem o złożeniu wniosku dostałem, o tyle już programiści tworzący system nie wpadli na pomysł, aby wysyłać kolejne powiadomienie jak dokument jest już gotów do odbioru :]

BlackBad

Święte słowa @MasterBLB - też wymieniłem ID ostatnio i wszystko zajęło chwilę ... w sumie najdłużej zajęło mi upiększanie swojej facjaty :P ... ale ten zonk, z brakiem żadnego info, że dokument leży w urzędzie jest naprawdę "genialny" (facepalm)

czysteskarpety

Przecież jak leży w urzędzie to jest najbardziej bezpieczny, nikt nie ukradnie, chwilówki nie weźmie, zamiast docenić to tylko krytyka :]

Silv

To ja jak zwykle bardziej poważnie: Ta sama szata graficzna co strony urzędu? Jest. Zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy komunikat po polsku? Jest. Porada, co zrobić w tej sytuacji? Jest. Jedyne, o co mógłbym się czepiać, to to, że nie ma kontaktu do wsparcia technicznego.

cerrato

@Silv: owszem, błąd jest czytelny. Ale nie zmienia to faktu, że nie udało mi się załatwić sprawy, którą chciałem ogarnąć. Wiadomo, że to, co widać na obrazku jest lepsze, niż jakiś 404, albo jakiś zrzut z logów serwera, niemniej nie zmienia to faktu, że mówimy o błędzie. Wprawdzie ładnie opakowanym, ale nadal błędzie.

Silv

@cerrato: masz na myśli, że w tej konkretnej sytuacji błędu być nie powinno?

cerrato

w tej konkretnej sytuacji błędu być nie powinno? - owszem, nie powinno. Kiedy się staram zalogować do jakiegokolwiek systemu, czy to ZUS, banku, 4P czy na maila, oczekuję, że mi się to uda, a nie że dostanę komunikat o błędzie, nawet jeśli będzie on ładnie opakowany i czytelny. Niemożliwość zalogowania się, albo wykonania innej czynności jest dość poważnym utrudnieniem. Więc odpowiadając - TAK, tego błędu nie powinno być

Silv

@cerrato: nie odniosłem wrażenia, że chodziło Ci o logowanie. To troszkę rzeczywiście inna rzecz. Z perspektywy użytkownika oczywiście przyznam Ci rację. :) Z perspektywy programisty/projektanta/biznesu – tj. z perspektywy statystyki – oczywiście nie.

Silv

PS. Rzeczywiście jest "zalogowanie" w treści błędu. :D Moje lekkie niezrozumienie pewnie stąd, że rzadko łączę niepoprawne logowanie z pierwszym kontaktem.

dupogłowy

Nie wiem czy wiecie ZUS został rok temu mianowany Liderem Innowacyjności

Silv

@dupogłowy: o, to ja nie wiedziałem. :)

somekind

Tak ogólnie, to pierwsze użycie PUE w 2019 roku tłumaczy jedynie rozpoczęcie pracy w tym roku. W innej sytuacji, to obciach i zacofanie. :P

cerrato

Nauczony doświadczeniem, zawsze wolę mieć wersję papierową, z pieczątką i podpisem, nieraz ratuje to tyłek. Świeża sytuacja - w wynajmowanym mieszkaniu jakieś 300km od miejsca, w którym mieszkamy, pewien czas temu wymieniali wodomierze. Teściowa tego "pilnowała" ale tak dobrze, że nie mamy żadnego potwierdzenia zainstalowania tego urządzenia. Administracja gdzieś dokumenty zgubiła, a ja nie mam jak udowodnić, że wodomierz jest zainstalowany legalnie, więc muszę dopłacić prawie tysiąc zł różnicy między wskazaniem wodomierza a tym, co wynika z ryczałtu.

somekind

Masz wersję papierową systemu PUE? Bo jakby nie rozumiem. :P Po prostu konta w systemach warto uruchamiać i sprawdzać najszybciej jak to jest możliwe, a nie dopiero na ostatnią chwilę.

cerrato

Nigdy wcześniej nie miałem potrzeby wchodzenia tam, dopiero teraz w związku z e-zwolnieniami taka potrzeba się pojawiła. Skoro dotychczas sobie żulem bez PUE, to nie wiem w jakim celu miałem wcześniej zakładać konto czy cokolwiek sprawdzać. A z tym zwolnieniem to nic pilnego, mam na ogarnięcie tego tematu jeszcze kilka miesięcy.

somekind

Dlatego mówię - sprawdzać lepiej wcześniej niż później. Ja nie idę na emeryturę, a PUE mam od dawna, podobnie jak i dostęp do konta w OFE. :P

cerrato

Widzisz jak fajnie, że się różnimy :p bez tego by było nudno.

somekind

Po prostu z doświadczenia wiem, że lepiej załatwiać wszystko najwcześniej jak się da. Będziesz w moim wieku, to zrozumiesz. ;)

Lubię Naleśniki z Dżemem

@somekind: Moim zdaniem rozmowę przegrywa każdy, kto tak wcześnie używa argumentu armaty (to o wieku) - to zwyczajnie świadczy, że nie masz co powiedzieć :D . To jakbyś powiedział "jesteś głupi" i poszedł.

somekind

Problem w tym, że to nie był argument.

Silv

@Lubię Naleśniki z Dżemem: to zwyczajnie świadczy, że nie masz co powiedzieć – może nie "zwyczajnie", a "zazwyczaj", wtedy całe stwierdzenie będzie obejmować @somekind jako wyjątek. ;)

stivens

@Lubię Naleśniki z Dżemem: szczegolnie ze somekind jest mlodszy ;)

cerrato

Oj tam, Robalu, nie czepiaj się, przecież nie chodzi o 4 lata :D

stivens

@cerrato: z jakiegos powodu odpowiedzialem Nalesnikowi a nie SM ;)

Spine

Ktoś ściągnął schemat kolorów od 4programmers :D