4programmers.net
2019-01-07 11:48

Dyskusja o tym, czy użytkownicy anonimowi powinni mieć możliwość pisania na forum, czy też nie, toczyła się od lat. Ostatnio zdecydowaliśmy się na dość ważny i krok i zamknęliśmy kategorię Newbie.

Czas na kolejny ważny krok i blokadę użytkowników anonimowych. Spójrzcie na wyniki ankiety w wątku: Zablokujemy możliwość pisania osobom anonimowym / niezalogowanym? Zdecydowana większość z Was opowiada się za całkowitą blokadą możliwości pisania przez osoby nieposiadające konta. W dużej mierze ma na to wpływ ilość wulgarnych wpisów, spamu czy ogólnie - bezwartościowych postów pisanych przez użytkowników niezalogowanych.

Od jakiegoś czasu użytkownicy anonimowi nie mogą pisać w działach takich jak Off-Topic, Społeczność, Flame czy Coyote. Czas pójść za ciosem i wprowadzić takie ograniczenie dla pozostałych kategorii.

Wobec tego, z końcem tygodnia zablokujemy możliwość pisania osobom niezalogowanym. Oczywiście, w przypadku osób posiadających konta - nic się w tej kwestii nie zmieni.

#4programmers.net

cerrato

Jakbym był psem to mógłbym nagrać i wrzucić filmik, na którym z wywalonym jęzorem macham ogonkiem. Ale że psem nie jestem, taki filmik mógłby dziwnie wyglądać, więc niczego nie wrzucę ;)

cerrato

Jeszcze tylko trzeba posprzątać na mikroblogach i 4P stanie się cudownym miejscem :)

Hispano-Suiza

Nie pamiętam na czym stanęło w tym wątku ale (moim zdaniem) kategorie z działów Programowanie - pozostałe zagadnienia oraz Programowanie - języki i technologie powinny zostać nadal otwarte dla niezarejestrowanych. Tam ludzie przychodzą z realnymi problemami i nie piszą swoich życiorysów z pytaniem Co mam zrobić?. Działy techniczne - więc możliwości na trollowanie praktycznie żadne.

eL

Z jednej strony cieszy bardzo, z drugiej temat Ile zarabiacie? i inne tego pokroju raczej przestanie być aktualizowany... Z dwojga złego moim zdaniem krok w dobrą stronę!

Hispano-Suiza

@eL: gdzieś była dyskusja o opcji zakładania tematów przez zarejestrowanych pod anonimowymi nickami w celu np. pisania w tym wątku bądź pytania o firmy w dziale Kariera. Jednak przewidziana została widoczność dla moderatorów w celu eliminacji trollingu - nie wiem na jakim etapie stanęła ta dyskusja/pomysł. @furious programming coś takiego pisał gdzieś w dziale Coyote.

somekind

Tam ludzie przychodzą z realnymi problemami i nie piszą swoich życiorysów z pytaniem Co mam zrobić?. Działy techniczne - więc możliwości na trollowanie praktycznie żadne. - możliwości trollowania takie same jak wszędzie, toteż masa trollowania się pojawia. I to takiego najniższych lotów, w rodzaju "użytkownik X je kupę i uprawia seks z końmi".

Hispano-Suiza

W takim razie nie było tematu :D

cerrato

@Hispano-Suiza: pamiętaj o jednej rzeczy - my (zwykli użytkownicy) nie widzimy ogromnej części śmieci, które na bieżąco wywalają moderatorzy.

cmd

W sumie nie mam zdania, ale anonimki często tworzyły śmieszny głupkowaty content który mimo wszystko generował trochę dynamizmu na forum. W sumie ten burdelik tyczył się tylko flame i newbie :]

Hispano-Suiza

Chyba Kariery i Edukacji :P

Adam Boduch

@eL: mieliśmy robić funkcjonalność, która pozwoli na anonimizowanie postów jednak społeczność dała do zrozumienia że szkoda czasu :) Zobaczymy po miesiącu jak ten eksperyment wpłynie na funkcjonowanie forum. Być może trzeba będzie na szybko taką funkcjonalność dorobić :)

panryz

@Adam Boduch: dodajcie jeszcze API i będzie gitara :)

Spine

Wydaje mi się, że wyniki ankiety są tendencyjne.... Gdyby niezalogowani mogli oddać głos, to by było sprawiedliwiej :D

piotrpo

Czy można by zostawić taką możliwość w temacie "ile zarabiacie", powód dość oczywisty?

Adam Boduch

@piotrpo: póki co nie mamy takiej funkcjonalności, aby to rozdzielać na poszczególne wątki, ale zobacz na mój komentarz wyżej: może się okazać że trzeba będzie taką opcję dorobić.

vpiotr

Całkiem możliwe że zafałszowałem wyniki głosowania oddając nieważny głos. Dlaczego? Pytanie w nagłówku: "Zablokujemy możliwość pisania osobom anonimowym / niezalogowanym?"
Odpowiedź: NIE... wiedzie do blokady.

cerrato

nie reklamacje do @cerrato, tylko pretensje do siebie, że się klika bez przeczytania i zrozumienia :P

vpiotr

Jednak zagłosowałem zgodnie z przekonaniami. Ale co jak było więcej takich ludzi którzy nie czytają co klikają? Oficjalnie poddaje pod wątpliwość wyniki.

cerrato

no to zgodnie z przekonaniami, czy zasugerowałeś się tytułem wątku i oddałeś "nieważny głos"? Wyjaśnij proszę, bo czegoś tu nie czaję :P

aurel

@vpiotr 1 wadliwy głos na prawie 180 mieści się w granicach błędu statystycznego...

vpiotr

Okazało się że nie głosowałem, przez co miałem szansę naprawić historię. Ale problem dualizmu znaczeniowego konceptualnie pozostał we wzmiankowanym utworze.

cerrato

@aurel: mam wrażenie, że i tak mamy bardziej wiarygodne wyniki, niż to co oferuje (zwłaszcza ostatnimi czasy) PKW ;)

Hispano-Suiza

@vpiotr: Media wmawiały, że ludzie głosowali za Brexitem bo nie zrozumieli pytania. Co poradzić...

somekind

Nie jestem pewien, czy to media wmawiały, skoro ludzie sami się do tego przyznawali.

siloam

Prognoza: w bazie będzie sporo kont nieużywanych lub używanych tylko kilka razy i porzucanych, więc konta będą wygaszane po pół roku od ostatniego zalogowania - co zostanie również opisane w regulaminie?

cerrato

Ale obecnie też jest wiele kont zombie, założonych 2 lata temu żeby zadać jedno pytanie, a potem porzuconych, tak więc to o czym piszesz nie jest jakaś nowością. Tylko jak trzeba będzie się zalogować, to duża część idiotow sobie odpuści, bo zwyczajnie za dużo zamieszania z tym będzie. Swoją drogą - z tego co się orientuję, to obecnie nie ma kasowania kont, tylko są oznaczane jako nieaktywne. W związku z czym wisi pełno loginow z wysłanym jednym postem, po czym zostały banowane. Nie wiem, czy takich artystów nie byłoby lepiej kasować, zamiast blokować. Mniej by było śmieci w bazie, a do tego ilość userow by była mniej zafalszowana.

superdurszlak

@cerrato: tylko nie szastałbym z kasowaniem kont jak popadnie, zauważ że bodajże @Marooned (wybacz, jeśli pomyliłem Cię z kimś innym) był sobie dłuższy czas na detoksie od 4p i właściwie to jego konto mogłoby polecieć. To samo furious, który poszedł sobie na detoks teraz i nie wiadomo, kiedy wróci ;) jeśli już usuwać konta, uwzględniając jakoś ich przeszłą aktywność

Adam Boduch

Nie kasujemy kont nawet jeżeli są nieaktywne przez długi czas :) Szkoda zachodu.

cerrato

Panie durszlak, weź Pan przeczytaj co pisałem. Nie chodzi mi o kasowanie wszystkiego jak leci, tylko takich ewidentnych wandali, którzy złożyli konto po to, żeby napisać 1 czy 2 śmieci, a potem zostali wykopani jako jednostki społecznie szkodliwe ;)

superdurszlak

Dobrze, dobrze, mea culpa, nawet bardzo wielka culpa :p

azalut

nie śledziłem tematu, ale moje pierwsze odczucie po przeczytaniu tego wpisu było takie, że teraz bedzie znacznie mniejszy ruch na forum, a czy treściwszy.. to sie okaże :)

Cr0w

@azalut: albo wiecej konto "na chwile"

tdudzik

Ja to ogólnie preferowalbym nieanonimowe forum :) posiadanie nicku nie sprawia że ktoś przestaje być anonimem.

somekind

@tdudzik: zgadza się, dlatego ja wolę używać słowa "niezarejestrowany", a nie "anonimowy", ale chyba jestem w tym odosobniony. Anonimowi są wszyscy (no chyba, że ktoś ma nazwisko w nicku.)

tdudzik

@somekind: niektórych też dość łatwo wystalkowac. :) ja zazwyczaj od tego zaczynam :D

tdudzik

@tdudzik: ja już spełniam kryteria nieanonimowości @somekinda :D miałem na myśli że niektórych łatwo wystalkować mimo nicku. Chociaż niektórzy dobrze się ukrywają. :)