cerrato
2018-12-13 11:41

Ciekawostka dotycząca urządzeń dotykowych. Może to już znaliście, ale ja dopiero niedawno się spotkałem z "dziwnym określeniem", które w końcu zgooglowałem.

Gdy jakieś urządzenie reaguje na dotknięcie (albo inną czynność) wibracją, to użytkownik otrzymuje "haptyczną informację zwrotną".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_haptyczna

Hispano-Suiza

Żadna nowość :P Haptyczną informację zwrotną mają najnowsze Porsche Panamera, Cayenne (chyba Macan), najnowszy model 911. Nowe Audi A6/7/8.

cerrato

najdroższa zabawka z ekranem dotykowym, jaką mogę sobie wyobrazić :D Nawet nowe ajfony się chowają :D

Hispano-Suiza

Co z tego skoro nadal jest to niepraktyczne i niewygodne tak samo jak kretyński pomysł doczepiania tabletów w autach. Nie licząc może tylko BMW, które ma perfekcyjnie zaprojektowany system i cały kokpit. W większości aby zmienić ustawienia nawiewu/klimy musisz kopać się dotykiem zamiast mieć do tego fizyczne pokrętło. Pomijam już paranoję ze zwiększaniem/zmniejszaniem głośności bo i tutaj chyba VW Golf po liftingu też już nie ma pokrętła tylko kolejną opcję na tablecie. Idiotyzmom końca nie widać, a za jazdę z używaniem telefonu komórkowego = mandat.

cerrato

miło, że chociaż ktoś uważa podobnie do mnie - żaden telewizor w samochodzie nie będzie tak wygodny jak "analogowa" gała, którą możesz sobie wymacać i bezpiecznie przekręcić podczas jazdy, nie odrywając oczu od drogi i nie koncentrując się na obsłudze tego ustrojstwa. Aczkolwiek w weekend miałem na testy nowe Volvo XC60 i muszę przyznać, że ekran w tym autku mi się całkiem podobał, a wbrew pozorom jego obsługa była wygodna. Nie zmienia to faktu, że pokrętło/guzik jest lepszym rozwiązaniem.

MasterBLB

Ja też jestem za pokrętłami analogowymi w samochodzie. Te wszystkie ekrany ledowe bajerancko wyglądają na pokazach, ale ich praktyczność w trakcie użytkowania pozostawia sporo do życzenia. I jak słusznie przedmówcy zauważyli, wpływa to na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu bo trzeba oczy odrywać od drogi.

czysteskarpety

Problem jest też zimą, rękawiczki, wilgoć w aucie też potrafi zrobić swoje, część aut jest raczej projektowana pod słońce Kalifornii, a nie słowiańskie mrozy minus 30 :)

cerrato

te, skarpeta.. nie dałeś łapki w górę to nie komentuj :P

cerrato

a poza tym... kiedy ostatnio widziałeś w Pl za oknem -30? :P

Hispano-Suiza

Rok temu. Mam gdzieś zdjęcie przy -38.

MasterBLB

"słowiańskie mrozy minus 30" weź nie bluźnij, bo tylko smaka człowiekowi robisz...

cerrato

te, skarpeta.. nie dałeś łapki w górę to nie komentuj :P

slim44

o haptycznej informacji zwrotnej dowiedziałem się na 2 roku magisterki Pwr zajęcia u doktora Kapłona :D