vpiotr
2018-11-16 07:20

Dlaczego już 10-latkowie (chłopaki) grają i programują zamiast czytać książki: https://egmont.pl/Ksiazki/Ksi[...]7307,k.html?fc_ages_id=628737

cerrato

Ta lista jest niemiarodajna. Jest wiele fajnych pozycji dla chłopaków (albo obupłciowych - nie w sensie, że dla dzieci dwupłciowych, ale książek nadających się dla dziewczyn i chłopaków).

Oto kilka tematów, które znam z autopsji, testowane na własnych dzieciakach:

  • seria "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki (jest tam dużo robotów, dziwnych maszyn itp. - chłopakom baaardzo się podoba)
  • klasyka - Muminki, Dzieci z Bulerbyn, Fizia Pończoszanka, 80 dni dookoła świata, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi
  • polska, w miarę nowa pozycja (rysunki dość kiczowate, treść okiem dorosłego naiwna, ale dzieciakom się pdooba) - Solilandia (3 części)

Oczywiście to tylko jakaś część tego, co "przerabialiśmy".
PROŚBA DO INNYCH - jeśli macie jakieś ciekawe książki dla dzieci do polecenia - wpisujcie w komentarzach:)

Aryman1983

Jak miałem 11 lat to przeczytałem W Dżunglach Bengalu Karol Maya :-)

WhiteLightning

@vpiotr: najgorsze ze dzieci lubia taki szajs :( Z drugiej strony nie wszystkie dzieci sa stracone: https://www.youtube.com/watch?v=q5Pv_iJK75s&t=99s Moj kuzyn tez okolo 3-4 klasy podstawowki juz naprawial po rodzinie telewizory, radia itp. Polecam tez kupic np. rzutnik Ania :)

vpiotr

@WhiteLightning: nie chodzi o to czy szajs czy good quality, ale że książki głównie dla różowych.

WhiteLightning

... ogladalem Smerfy w dziecinstwie i wtedy nie myslalem ze to wykrzywia swiatopoglad :(

vpiotr

Opowiesc o komunie w ktorej jest do wyboru jedna laska i setka facetow. Do tego zrzedliwy facet na emeryturze ganiajacy za nimi w celach konsumpcyjnych. Nie, to na pewno nie wykrzywia 😀

jarekr000000

@WhiteLightning: dzieci lubią taki szajs. Jakie dzieci? Może 3-letnie... Pamiętam jak rozpaczałem musząc się rypać z jakimś Bullerbyn czy filonkiem bezogonkiem, kiedy moimi książkami były Temucseh i Ogniem i mieczem (Potop był nudny). Moje własne dzieci przerobiły wiedźmina piecioksiąg w pierwszej klasie podstawówki(miałem z tym lekki dylemat...).

Dregorio

Jak miałem okolo 10 lat to czytałem cykl o Tomku Wilmowskim, Winnetou, Tarnina, Zloto gór Czarnych, Pięcioksiąg Cadderly'ego, Harry Potter. Niby facet ale czytałem też Anię z Zielonego Wzgórza czy Tajemniczy Ogród.

WhiteLightning

@jarekr000000: mowie 6 i 4 lat i ksiazki o Krainie, Strazaku Samie, Psim Patrolu i innych tego tyou dziadostwach. Bullerbyn i muminki to dno :) Z takich co na szybko potrafie przypomniec czytanych wlasnie na poczatku szkoly: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/97296/moj-przyjaciel-zawisza
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/102686/mechaniczny-rycerz
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4068587/wladca-lewawu
http://lubimyczytac.pl/ksiazk[...]0/wielka-wieksza-i-najwieksza
Ale jest nadzieja, bo jak puscilem dzieciakom ostatnio Matplanete to byly zachwycone :)

cerrato

@jarekr000000: dzięki za podpowiedź. Muszę moich przetestować na okoliczność wspierania Wiedźmina :D

jarekr000000

@WhiteLightning: wątek zaczął się od 10latków... niby. A co do matplanety ok.., ale w tych czasach było telewizyjne technikum rolnicze, dla nas( 8-10 lat) to był program tak fascynujący jak pewnie teraz jakieś discovery. Te wzory fizyczne, chemia, ogarnianie układów równań. Rewelacja. Nikt nam nie powiedział, że to nudy :)

vpiotr

@jarekr000000: widzę że mamy podobne doświadczenia w sferze telewizyjnej :)

kate87

Panowie, a ja lubiłam Smerfy, Muminki mi się źle kojarzyły. Ale przecież dzieci biorą świat tak jak jest nie zastanawiają się jak dorośli: "czemu ten zrzęda siedzi sam, bez baby, pewno puściła go w skarpetkach" tylko porusza ich jego zły charakter, który popycha go do czychania na ulubionych bohaterów. Trudno żeby dzieciak szukał drugiego dna w każdej bajce, to że my jesteśmy zmanierowani to tylko nasze wypaczenie. Dajmy dzieciom oglądać te bajki i niech się dobrze bawią. Co do książek dla dzieciaków takich do 4kl podstawówki polecam Mikołajka, całą serię, z młodą czytałyśmy i byłyśmy nawet w kinie na filmie :) Czytałyśmy też Przygody Pana Samochodzika, większość wierszyków Brzechwy, Tuwima, Braci Pierrot, Baśnie Braci Grimm, Mały Książę czy Przygody Filonka Bezogonka, O psie co jeździł koleją itd itp. :)

czysteskarpety

my to lataliśmy z kijakami po klatkach/piwnicach/ogródkach i zabawa w strzelanie :)

WeiXiao

@czysteskarpety: albo pierwsze graffiti na budynku z napisem PHP :)

Cr0w

10lat... Harry Potter, pierwsza pił do kosza i ułamki zwykłe

Miang

Pratchett parę fajnych książek dla dzieci napisał