Reputacja

Czym jest reputacja? Najprościej mówiąc, jest to informacja o zaangażowaniu danego użytkownika w rozwój serwisu. Wskutek różnych czynności, takich jak dodanie wpisu na mikroblogu czy poprawa artykułu, użytkownik otrzymuje określoną liczbę punktów. Punkty te kumulowane są na koncie danego użytkownika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować bardziej aktywnym użytkownikom dodatkowe uprawnienia. Na przykład posiadając min. 50 punktów reputacji, możesz dodać adres URL swojej strony w stopce na forum, czy też link w profilu użytkownika.

Gdzie znaleźć informacje o mojej reputacji?

Swoją reputację możesz odnaleźć np. na stronie swojego profilu. Powinna wyglądać podobnie jak na poniższym obrazku:

2014-09-24_193312.png

Na zrzucie widać kilka informacji. Pierwsza z nich to liczba punktów uzbieranych za aktywność w serwisie (po lewej stronie). Są one przyznawane według zasad, które opisane są poniżej.

Po prawej stronie widzimy miejsce w rankingu użytkowników. Ranking liczony jest dla użytkowników, którzy posiadają min. 1 punkt reputacji. Jak widać na załączonym obrazku, liczba punktów tego użytkownika plasuje go na piątym miejscu wśród 2574 użytkowników, którzy posiadają min 1 punkt.

Wreszcie - zielony pasek ma na celu zobrazowanie liczby punktów w ujęciu procentowym (w stosunku do użytkownika, który posiada najwięcej punktów). Top 3 użytkowników posiadających najwyższą reputację (w rozbiciu na obecny miesiąc, rok czy reputację ogólną) znajdziesz na stronie głównej:

2014-09-24_193438.png

Za co przyznawane są punkty?

Mikroblog

  • nowy wpis w mikroblogu to +1 punkt (cofnięcie punktu w przypadku usunięcia wpisu przez moderatora),
  • oddanie głosu na wpis w mikroblogu to +5 punktów dla autora wpisu (cofnięcie przyznanych punktów w przypadku cofnięcia głosu).

Forum

  • +5 punktów dla autora posta za zaznaczenie łapki (odjęcie przyznanych punktów za cofnięcie oceny),
  • +15 punktów za zaakceptowaną odpowiedź w wątku (analogicznie do powyższego).
Punkty na forum nadawane są za posty jedynie w działach technicznych.

Artykuły

  • za napisanie nowego artykułu użytkownikowi przyznawana jest liczba punktów według wzoru: ilość znaków * 0.02 (nie więcej niż 25 punktów),
  • modyfikacja istniejącego tekstu to od 1 do 25 punktów (w zależności od wkładu w modyfikowany tekst) [#]_ .
W przypadku wykrycia oszustwa, moderatorzy mają możliwość odebrania punktów reputacji, a w szczególnych przypadkach - zablokowania konta.

..[#] Punkty nie są przyznawane za kilka kolejnych edycji tego samego tekstu, chyba, że różnica pomiędzy dwoma wersjami jest większa niż 10%. W przypadku edycji tekstu krótszego niż 1200 znaków, przyznawany jest 1 punkt, niezależnie od ilości zmian w tekście.

0 komentarzy