Reputacja - co i jak

Adam Boduch

Czym jest reputacja? Najprościej mówiąc jest to informacja o zaangażowaniu danego użytkownika w rozwój serwisu. Dotychczas reputacja powiązana była ściśle z forum. Od dzisiaj to się zmieniło i zostało rozszerzone o pozostałe części serwisu. Reputacja odzwierciedla wiedzę danego użytkownika oraz zaufanie wśród społeczności.

Gdzie znaleźć informację o mojej reputacji?

Swoją reputację możesz odnaleźć np. na swoim profilu. Powinno wyglądać podobnie jak na załączonym obrazku:

2013-10-22_173743.png

Na screenie widać kilka informacji. Pierwsza z nich to ilość punktów, które uzbierałeś za aktywność w serwisie. Są one przyznawane według zasad, które opisałem niżej.

Po prawej stronie widzimy miejsce w rankingu użytkowników. Ranking liczony jest dla użytkowników, którzy posiadają min. 1 punkt reputacji. Jak widać na załączonym obrazku, ilość punktów tego użytkownika plasuje go na czwartym miejscu wśród 2202 użytkowników, którzy posiadają min 1 punkt.

Wreszcie - zielony pasek ma na celu zobrazowanie ilości punktów w ujęciu procentowym (w stosunku do użytkownika, który posiada najwięcej punktów).

Za co przyznawane są punkty?

Mikroblog

  • Nowy wpis do mikroblogu to +1 punkt (-1 w przypadku usunięcia wpisu przez moderatora)
  • Oddanie głosu na wpis w mikroblogu to +5 punktów dla autora wpisu (-5 punktów w przypadku cofnięcia głosu)

Forum

  • +5 punktów dla autora posta w przypadku oceny pozytywnej postu (analogicznie -5 punktów za cofnięcie oceny)
  • +15 punktów za zaakceptowaną odpowiedź w wątku (dla autora takiej odpowiedzi)
  • Punkty na forum nadawane są za posty jedynie w działach technicznych

Artykuły

  • Za napisanie nowego artykułu użytkownikowi przyznawana jest ilość punktów według wzoru: ilość znaków * 0.02 (nie więcej niż 25 punktów)
  • Modyfikacja istniejącego tekstu to od 1 do 25 punktów (wszystko w zależności od wkładu w modyfikowany tekst) [#]_

Uwaga! W przypadku wykrycia oszustwa, moderatorzy mają możliwość odebrania punktów reputacji, a w szczególnych przypadkach - zablokowania konta.

.. [#] Punkty nie są przyznawane za kilka kolejnych edycji tego samego tekstu, chyba, że różnica pomiędzy dwoma wersjami jest większa niż 10%. W przypadku edycji tekstu, krótszego niż 1200 znaków, przyznawany jest 1 punkt, niezależnie od ilości zmian w tekście.

2 komentarzy

Racja, dodalem.

Warto uściślić, że sekcja Forum odnosi się tylko do działów technicznych.