Przejście ze zlecenia na B2B - co z VATem?

0

Jak wygląda przejście z umowy zlecenie na B2B bez zmiany wysokości wynagrodzenia?
Powiedzmy, że do tej pory mam na UZ 6000 zł brutto, a w takiej sytuacji koszt pracodawcy to ok. 7300 zł. Po przejściu na B2B będę wystawiał fakturę na te 7300 netto. Ale co z tym VATem? Bo jeśli ja mam sobie ten VAT opłacać z tej kwoty 7300 i jeszcze ZUS i podatek, to ostatecznie "na rękę" zostanie mi dużo mniej niż obecnie na UZ. Dla jasności, pracodawca ma na mnie "wykładać" dokładnie tyle samo przy B2B, co obecnie na UZ. Jeśli to pracodawca pokrywałby ten VAT, czyli de facto dostawałbym co miesiąc przelew na 7300+kwota VATu, to wtedy owszem, opłaca się i to bardzo.
Więc jak to w końcu jest?

2

wystawiasz fakturę na kwotę netto 7300 co daje kwotę brutto 7300*1,23 czyli dostajesz na konto 8979 z czego musisz opłacić sobie wszystkie podatki

2

VAT jest transparenty, popełniasz błąd myśląc, że jest to koszt ponoszony przez Twojego kontrahenta albo że Ty masz do czegos dopłacać. Faktycznie VATem obciazony jest konsument, który jest na końcu łańcucha.

W konkretnych kwotach - wystawiasz 7300 netto, dostajesz przelew na 8900, płacisz z tego VAT do US (minus ew. odliczenia jak coś sobie kupisz w międzyczasie).

Do tego stopnia powinno być to niezauważalne, że mamy specjalne konta VAT po to, żebyś nie myślał, że VAT to Twoje pieniadze. Nie trzeba jeszcze z tego korzystać i z tego co wiem w IT raczej nie płaci się splitem, ale w sumie nie byłby to dla większości problem.

3

Po przejściu na B2B będę wystawiał fakturę na te 7300 netto. Ale co z tym VATem? Bo jeśli ja mam sobie ten VAT opłacać z tej kwoty 7300

Netto na fakturze oznacza właśnie bez VATu :D Jeśli tego nie wiesz to znaczy że długa nauka jeszcze przed tobą :P

BTW VAT tradycyjnie się nie liczy zleceniodawcy jako koszt bo zleceniodawca może sobie ten VAT odliczyć (profesjonaliści piszą że VAT jest transparentny dla zleceniodawcy)

0

Już wszystko jasne :)
Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi!

1

Co do "transparentności" ... tak.

jedno ale pojawia się gdy klient jest vatowcem z niepełnym odliczeniem: jednostki z okolicy budżetu, ztcp o branżach zdrowotnych i szkoleniowych. Te będąc zwolnione z VAT generują tzw "strukturę VAT" (proporcję) która ogranicza odliczenie. Znam jedną, która odlicza zaledwie ok 20% VAT

Andrzej L napisał(a):

Już wszystko jasne :)

Sądzę że nie, wydaje Ci się.
Znajdź w realu jakaś ksiegową, niech twój realny przypadek będzie przegadany w szczególach

2

dla uproszczenia inna kwota netto:
Wystawiasz fakturę na 10000 netto (załóżmy że tyle teraz kosztujesz), czyli 12300 brutto
Na konto wpływa 12300
2300 wysyłasz do urzędu skarbowego (VAT)
od tych 10000 płacisz ZUS i PIT (nie rozpiszę, to wariantów tyle, że płakać się chce)

Możesz sobie obniżyć VAT oddawany do US jakimiś kosztami, typu faktura za sprzęt, telefon, internet itd.
W pewnych przypadkach możesz też obniżyć kwotę PIT, ale raczej nie będzie ci się opłacało. -> sprawdź, to się zmienia w zależności od tego ile rocznie kasy zarobisz i ile rocznie masz kosztów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1