Przejście z uop na B2B

0

Cześć. Planuję przejść na B2B u obecnego pracodawcy. Często w różnych rankingach płacowych widzę interpretację, że netto na fakturę to brutto na uop. Ale czy nie powinno się jeszcze przy przechodzeniu wliczać pełnego kosztu pracodawcy? Czyli np. przy 5000 zł na rękę to 7841 zł przy 80% kup, i 6500 brutto. Dodam, że mam gwarantowane 20 lub 26 dni urlopu. Która z tych wartości byłaby "najbardziej uczciwa", zakładając, że nie dostałbym podwyżki?

0

@darkrat: generalnie przejście z UOP na B2B u tego samego pracodawcy nie jest najlepszym rozwiązaniem (wysoki ZUS od początku). Nie lepiej przy zmiane pracy?

0
darkrat napisał(a):

Cześć. Planuję przejść na B2B u obecnego pracodawcy. Często w różnych rankingach płacowych widzę interpretację, że netto na fakturę to brutto na uop.

nie wiem gdzie to widzisz ale to nie jest prawda

darkrat napisał(a):

Ale czy nie powinno się jeszcze przy przechodzeniu wliczać pełnego kosztu pracodawcy?

tak

5000 netto to cos kolo 8500 kosztu pracodawcy
o kup sie nie wypowiem bo sie nie znam

0
scibi92 napisał(a):

@darkrat: generalnie przejście z UOP na B2B u tego samego pracodawcy nie jest najlepszym rozwiązaniem (wysoki ZUS od początku). Nie lepiej przy zmiane pracy?

wysoki zus to najmniejszy problem w obliczu bycia pociagnietym przez zus do splaty zaleglych skladek jesli udowodnia ci ze miedzy toba a pracodawca zachodzi taki sam stosunek pracy jak na uop
czesto spotykane rozwiazanie to wystawianie faktur na jakas inna firme szefa jesli ja ma

0

Może powinienem napisać, ile sobie powinienem był życzyć na fakturze a nie na b2b - będę najpewniej zakładał spółkę za granicą (Estonia lub WB). Czyli rozumiem, że policzyć sobie po prostu pełne koszta pracodawcy? Co do ZUS - w momencie założenia firmy za granicą chyba mam spokój od polskiego US?

3

Teoretycznie podlegasz pod prawo podatkowe w kraju, w którym prowadzona jest działalność, a nie w którym jest zarejestrowana. Są ludzie, którzy tak pracują więc pewnie da się to jakoś obejść, ale zwróć na to uwagę.

Co do przeliczania UoP na B2B to proponuję zrobić tak (zakładamy, że masz 10k brutto na umowie)

  1. Policz koszty pracodawcy np tutaj: https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen wychodzi 12050
  2. Policz ile jest warty 1 dzień: 12050/21=574zł (średnio jest 21 dni pracujących w miesiącu)
  3. Jeśli nie masz płatnego urlopu to dolicz 25 dni w roku. Czyli 12050 + 2.08 * 574 = 13246 (2.08 bo 25/12) (teraz twój dzień warty jest 640)
  4. Ponegocjuj w sprawie KUP. Jeśli zgodzą Ci się je wypłacić to dodaj do kwoty. Pewnie na payslipach masz kwotę, a jak nie to zapytaj w księgowości.
  5. Ponegocjuj benefity. Może zgodzą się dalej Ci je dawać, a może dopłacą Ci coś extra
  6. Ponegocjuj chorobowe. Może uda Ci się, że dadzą Ci np 5 dni urlopu extra w roku albo po prostu płatne 80% przy okazaniu L4.

Podsumowując, jeśli masz 10k na uop, to powinieneś wystawiać fakturę na 13246zł + VAT (+ ewentualne sukcesy w negocjacjach z punktów 4,5,6). Twoja dniówka to 640 więc jeśli miesiąc ma 20 dni to wystawiasz fakturę o 640zł mniejszą. Analogicznie cieszysz się w lipcu i październiku bo te miesiące mają 23 dni :)

Temat Twojego rozliczania się z US i ZUS to już inna kwestia, w Polsce mogę Ci opowiedzieć jak jest ale w Estonii nigdy nawet nie byłem. (nawet blisko Estonii nie byłem)

2

Żeby nie płacić w tym kraju złotówki podatku musiałbyś nie mieć nic (dosłownie). Dodatkowo musiałbyś być poza krajem przez ponad pół roku. To też się chyba wiąże z zabawą z US. Musiałbyś też pozbierać trochę papierów z innego kraju co by mieć dowody podczas urzędowego nalotu na Ciebie, że faktycznie byłeś poza krajem. Inaczej Twoja rezydentura podatkowa jest tutaj. Wystarczy mieć żonę, mieszkanie, śmietnik - cokolwiek. I już ten złodziejski rząd będzie kazać Ci płacić na krajową biedotę.
Tak więc myk, który planujesz zrobić jest dla Ciebie nieosiągalny na ten moment. Co innego dla ludzi obracających setkami tysięcy miesięcznie albo i milionami :]

0

chyba że spółkę LTD rejestrujesz - wtedy jej rezydencja podatkowa jest w UK :) kwestia tylko Twojej rezydencji....

0
lukmopy napisał(a):

chyba że spółkę LTD rejestrujesz - wtedy jej rezydencja podatkowa jest w UK :) kwestia tylko Twojej rezydencji....

Nadal nic Ci to nie daje jeżeli mieszkasz tutaj. US Cię znajdzie i zadba o to żebyś 'oddał' to czego oddać nie chcesz. Jedyna opcja ratunkowa to ucieczka z kraju :-) Tylko wtedy sens pracy w PL kompletnie mija się z celem.

0

Potwierdzam przedmówców. Jeżeli spędzacie w Polsce co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień w roku za Wasz ośrodek życia (jak i rezydencję podatkową) będzie traktowana Polska. I tyle. To że ktoś ma założoną firmę w UK, mieszkając w Polsce i nic nie płaci, to może byc kwestia braku kontroli. Na Titanicu orkiestra grała do końca....

0

Dzięki za informacje - i odnośnie dogadania kwestii PLN na fakturze, i rozpoczęcia działalności w innym kraju. Jednak odnośnie przebywania na terenie kraju, a rozliczania się z angielskim fiskusem, na stronie sovaaccounting.pl pisze takie coś:

Nieruchomość i Zakład
Spółka LTD nie może wynajmować w Polsce nieruchomości, ani posiadać tutaj "zakładu" (posiadanie zakładu wiąże się z koniecznością płacenia podatków w Polsce). Dlaczego? Zobacz akt prawny, który pozwala Polakom na prowadzenie firmy w UK: Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania

Możesz wykonywać swoją pracę we własnym lub wynajmowanym przez siebie mieszkaniu tak długo, jak samo mieszkanie nie służy do celów czysto biznesowych - nie przyjmujesz w nim klientów, nie jest integralną częścią Twojej działalności.

Na przykład programiści lub bloggerzy mogą pracować w każdym miejscu na Ziemi - wystarczy im do tego jedynie komputer.

Tutaj link: https://sovaaccounting.pl/firma-w-anglii/. Ogółem biuro ma bardzo dobre opinie, stąd bardzo mnie dziwi rozbieżność między tym, co tutaj czytam, a tym, co tam proponują.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1