Jeśli tak, to czy złodzieje mogą się później dopier***lić i szukać dziury w całym tylko dlatego, że otrzymuję wynagrodzenie od tego samego pracodawcy co był na umowie zlecenie?
To nie jest dopi**lanie i szukanie dziury w całym
, ale pilnowanie przepisów.
Rolą urzędnika czy pracownika skarbówki nie jest ocenianie, czy dany zapis jest sensowny i sprawiedliwy - od tego mamy sądy oraz ustawodawcę. W razie kontroli, jeśli stwierdzi naruszenie przepisu, to naliczy wszystkie zaległe składki, podatki i inne rzeczy, z których bezpodstawnie skorzystałeś. Jak już mamy kogoś nazywać złodziejem to raczej osobę, która korzysta z ulg i zwolnień, chociaż nie jest do nich uprawniona :P
A co do samego pytania - albo coś się zmieniło w ramach Nowego Wału
- wtedy proszę, wrzuć informację, sam się chętnie dowiem, albo księgowy nie ma racji (aczkolwiek - plus dla niego, że nie idzie w zaparte, tylko chce to zweryfikować). W każdym razie - o ile coś się ostatnio nie zmieniło (a nic o tym nie słyszałem) to jedynie umowa o pracę jest przeciwwskazaniem:
https://www.ifirma.pl/blog/wspolpraca-z-bylym-pracodawca-a-ulga-na-start-i-preferencyjny-zus.html
osoba, która rejestruje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po przerwie 60 miesięcy chcąca skorzystać z ulgi na start i ZUS preferencyjnego nie może prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowała na umowie o pracę i wykonywała czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności gospodarczej.
[...]
Zgodnie z przepisami tylko umowa zawarta w ramach stosunku pracy pozbawia przedsiębiorcę prawa do możliwości opłacania niższych składek ZUS. Inne umowy, zawarte w trybie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło nie pozbawiają prawa do stosowania ulgi na start lub opłacania preferencyjnych składek ZUS.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-w-razie-wspolpracy-z-bylym-pracodawca
wspomniane przywileje nie przysługują osobom wykonującym działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
[...]
Należy tu wyjaśnić, że za byłego pracodawcę w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uznaje się zakład pracy, na rzecz którego dana osoba świadczyła pracę w ramach stosunku pracy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, a także takiego, z którym nie rozwiązano stosunku pracy
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/-maly-zus-plus-w-2021-r_-wyjasnienia-z-przykladami/2723907
Nie skorzystasz z tej ulgi, jeśli [...] wykonujesz dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiłeś dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym
https://www.systim.pl/wspolpraca-z-bylym-pracodawca-a-ulga-na-start-i-preferencyjny-zus
Co do zasady, wspomniane obostrzenia dotyczą tylko sytuacji, gdy obie strony współpracy wiążę lub wiązała w niedalekiej przeszłości umowa o pracę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nowy przedsiębiorca zdecydował się na współpracę ze zleceniodawcą, z którym łączy go lub łączyła umowa cywilnoprawna (np. zlecenie, o dzieło). W takim przypadku bowiem przysługuje mu możliwość korzystania z określonych ulg i przywilejów na normalnych zasadach, jakie obowiązują w przypadku każdego nowego przedsiębiorcy.