Interpretacja zakazu konkurencji w B2B

2

Jeśli masz pracować dla zagranicy, to zadaj sobie też pytanie, czy w ogóle jest szansa, że ktokolwiek się dowie przed upływem okresu przedawnienia tego potencjalnego roszczenia z tytułu kary, że pojąłeś taką pracę akurat "być może" podobną w jakiś sposób do poprzedniej i czy jeśli nawet jakimś cudem by się dowiedzieli, to będą chcieli chodzić po sądach, żeby dochodzić ewentualnej kary? Innymi słowy: jeśli nie opchniesz ich oprogramowania i technologii konkurencji, to jaka jest szansa, że w ogóle ktoś się tym zainteresuje (i to przed upływem przedawnienia ewentualnych roszczeń, które to okresy nie są jakieś szczególnie długie, jeśli chodzi o nasze krajowe prawo).

2
Marcys32 napisał(a):

Projekt jest dla zagranicznego banku w Javie. Czyli mam rozumieć że przez najbliższe 16 miesiecy po rozwiązaniu umowy nie mogę w ogóle pracować dla branży finansowej ? Co do kar umownych to tak, są kary pieniężne.

Po pierwsze i najważniejsze to sprawdź który sąd i jakiego kraju jest właściwy do rozpatrywania ewentualnych konfliktów (zakładam że bank działa na terenie UE).

0

Do tego co napisał kolega @loza_wykletych dodam jeszcze, że jeśli jest to sąd krajowy a będziesz pracował gdzieś za granicą, to nawet jeśli przegrałbyś sprawę, a nie będziesz miał dochodów i majątku w kraju, to możliwe, że w ogóle wyegzekwowanie od Ciebie tych kar może nie być proste. Nie tak dawno temu czytałem, jak jakiś wierzyciel się żalił, że komornik nie może zasądzonego roszczenia od rodziny Kulczyków ściągnąć, gdyż na polskich rachunkach mają coś około 1000zł i brak innego majątku :-) Takie to realia mamy.

1
  1. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że ktoś chce mieć precyzyjny zapis w umowie co jest a co nie jest działaniem konkurencyjnymi i domaga się tego doprecyzowania.
  2. Nieprecyzyjne zapisy mogą zostać wykorzystane przeciwko tej drugiej stronie (nie nas) również. Więc tym bardziej mogą być podstawy do zmiany treści tej części umowy.
0

Wydaje mi się że jak mam w zleceniach że pracuje dla banku i zmienię pracę gdzie już nie będę robić dla banku to chyba ten zakaz już nie podlega, bo to byłaby przesada...

2

@Marcys32: Czemu uważasz, że przesada ?

Tak jak @cerrato pisał jest wolność zawierania umów. Nie ma znaczenia czy druga firma jest bankiem czy nie jest czy może dopiero będzie. Jeżeli funkcjonalność będzie podlegać pod zapisy umowy a więc będziesz tworzył coś podobnego to z jakiej paki ma nie obowiązywać ;p.

0

W takim razie trochę zgłupiałem bo jak tutaj udowodnić podobną funkcjonalność? Trochę żałuję że zgodziłem się coś takiego podpisać, fakt. Ale teraz stoję przed nową zmiana branży na e-commerce i się po prostu boje. Ale też jakby nie patrzeć domena jest inna... Tak jak wyżej pisał @cerrato. Jestem też człowiekiem że lubię spać spokojnie po prostu.

2

Jeśli branża jest inna to sytuacja jest o wiele lepsza, ale nie zmienia to faktu, że problemem głównym jest brak doprecyzowania w umowie, co jest uznawane za działalność konkurencyjną. Jakby to było zaznaczone dość konkretnie, to byś nie miał takich zagwozdek. To taka nauczka na przyszłość ;)

0

W takim razie dzięki bardzo za odpowiedź, mam nauczkę na przyszłość i też uspokoiłem się. Temat można zamknąć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0