Samochód w leasing, działaność gospodarcza jako zwykły developer

0

Cześć,
Czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli zwykły szary developer w korporacji może wziąć samochodu w leasing? Nie mam prawka, ani doświadczenia w braniu leasingu. Potrzebuje swojego pierwszego samochodu.

ps. Prawko oczywiście w toku

0

Jasne, ja właśnie ostatnio brałem będąc JDG. Warto przejść na VAT jeśli jeszcze nie jesteś Vatowcem. Odliczysz 50% VAT a resztę raty leasingowej wrzucisz w koszty. Odliczysz również 50% Vat od paliwa oraz wszelkich wydatków związanych z eksploatacją auta.

0

Nie mam konta - więc odpowiadam tutaj - ogólnie zależy od samochodu - ja mam nowe więc ubezpieczenie to 2,5k OC + AC (oba wymagane przy leasingu). Ogólnie koszty to rata: 1756 brutto (leasing na 4 lata wplata własna 15%, 1% wykupu), ubezpieczenie płatne raz do roku. przeglądy w ASO (kolo 1000 rocznie - zależy od marki)

0

@Wielkim Lwem Jestem
Mazda 3 ?

0

Akurat Honda;)

0

@Wielkim Lwem Jestem
Akurat też rozmyślam nad leasingiem jakiegoś nowego autka - czy jest jakiś konkretny powód że nie opłacało ci się wziąć autka na krótszy okres ale z wysokim wykupem (czyli powyżej 30-40%)? Z mojego riserczu wynika że to na działalności może się bardziej opłacać, mniejsza rata a po kilku latach wymiana autka na nowszy model.

0

To właśnie zależy czy chcesz wymienić auto po leasingu, czy sobie zostawić - jeśli wymienić to warto wysoki wykup, w innym wypadku warto wziąć niski.

0
Stiffler napisał(a):

Czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli zwykły szary developer w korporacji może

To nie jest definicja JDG.
Zasady wliczania w koszty są takie same dla każdej działalności, i zależą jedynie od formy opodatkowania.

1

Nie mam prawka

To będziesz miał problem w razie kontroli skarbowej, bo mogą zakwestionować koszt w twojej firmie. Bo jak wytłumaczysz kto jeździ autem - skoro nie masz prawa jazdy i nie zatrudniasz pracownika?
https://www.infakt.pl/blog/leasing-bez-prawa-jazdy/

1

@dabra
Z twojego linka:

Mariuszu, czy fakt używania motocykla wbrew przepisom prawa o ruchu drogowym wyłącza możliwość uznania motocykla za środek trwały a odpisów amortyzacyjnych za KUP?

Oczywiście, że nie ale też trzeba wówczas większej pomysłowości by jednak jako KUP to uzasadnić.

Ale lepiej byłoby się powołać może na stronę, która nie zakrywa połowy tekstu postów i linków. Masz tutaj np.:
http://www.podatki.abc.com.pl[...]ozliwia-amortyzacji-samochodu

Wśród wymogów umożliwiających amortyzację środków trwałych nie ma obowiązku posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Tym samym podatnik, który nie posiada prawa jazdy może kupić auto, a później je amortyzować i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wszelkie związane z tym wydatki. Musi jednak uzasadnić cel poniesionych wydatków. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 u.p.d.o.f. Powoduje to, że aby uznać dany koszt za koszt uzyskania przychodów należy powiązać go z przychodami i wykazać brak wyłączenia.

Po prostu mieszasz dwie sprawy, zupełnie niepotrzebnie. US jest od sprawdzenia, czy twój koszt faktycznie jest kosztem. Jeśli faktycznie jeździsz bez prawa jazdy, to US nie ma prawa mieć z tym problemu.
Natomiast policja może mieć i to spory ;)

(A tak naprawdę problem jest znikomy... Mam znajomego, który już 7 lat jeździ bez prawka, przez ten czas miał dwie kontrole, z których policjanci puścili go z pouczeniem.)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0