@dabra
Z twojego linka:
Mariuszu, czy fakt używania motocykla wbrew przepisom prawa o ruchu drogowym wyłącza możliwość uznania motocykla za środek trwały a odpisów amortyzacyjnych za KUP?
Oczywiście, że nie ale też trzeba wówczas większej pomysłowości by jednak jako KUP to uzasadnić.
Ale lepiej byłoby się powołać może na stronę, która nie zakrywa połowy tekstu postów i linków. Masz tutaj np.:
http://www.podatki.abc.com.pl[...]ozliwia-amortyzacji-samochodu
Wśród wymogów umożliwiających amortyzację środków trwałych nie ma obowiązku posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Tym samym podatnik, który nie posiada prawa jazdy może kupić auto, a później je amortyzować i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wszelkie związane z tym wydatki. Musi jednak uzasadnić cel poniesionych wydatków. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 u.p.d.o.f. Powoduje to, że aby uznać dany koszt za koszt uzyskania przychodów należy powiązać go z przychodami i wykazać brak wyłączenia.
Po prostu mieszasz dwie sprawy, zupełnie niepotrzebnie. US jest od sprawdzenia, czy twój koszt faktycznie jest kosztem. Jeśli faktycznie jeździsz bez prawa jazdy, to US nie ma prawa mieć z tym problemu.
Natomiast policja może mieć i to spory ;)
(A tak naprawdę problem jest znikomy... Mam znajomego, który już 7 lat jeździ bez prawka, przez ten czas miał dwie kontrole, z których policjanci puścili go z pouczeniem.)