Leasing auta

0

Chciałbym się zapytać o leasing auta czy to ma w ogóle sens.
Przykładowo nowe auto za 54500 brutto:
wpłata własna 15%
wykup 5%:
miesięczna rata leasingu na 5 lat: 1494 brutto

Jaki jest sens kupować w taki sposób auto kiedy prawie drugie tyle należy oddać firmie leasingowej? Rozumiem sytuacje firma zarabia, z pewnych względów nie chce ponosić wydatków z własnych pieniędzy wlicza to w jakieś comiesięczne koszty, ale małe firmy zaczynające lub dopiero co rozwijające się w jakim celu biorą leasingi kiedy drugie tyle bez mała muszą oddać firmie, która im te auta finansuje.
Nie kumam za bardzo takich inwestycji. Może ktoś mnie oświeci.

1

W leasingu interesuje Cię netto, a nie brutto do tego to netto odliczasz co miesiąc od przychodów więc samochód wychodzi taniej niż jakbyś kupował jako osoba prywatna. I możesz mieć wysoką kwotę wykupu z małą ratą i zamiast odkupić auto to po prostu wziąć następne po tych 3-4 latach więc ciągle masz w miarę nowe auto za niewielką kwotę miesięcznie, bez jednorazowych dużych wydatków, a nowe auto to zwykle mniej awarii. Jeżeli auto to faktycznie inwestycja, a nie zachcianka bo np. jesteś przedstawicielem handlowym albo wozisz towar itp. to wtedy po prostu jest to sprzęt do pracy, który będzie zarabiał na siebie więcej niż wynosi rata zamiast musieć wyłożyć od razy te kilkadziesiąt tysięcy na początku działalności, taka trochę lepsza forma brania na raty bo nie musisz spłacać całości tylko możesz wymienić po kilku latach na nowy model albo po prostu zrezygnować.

I nie wiem gdzie znalazłeś tak drogi leasing, że wychodzi drugie tyle dla firmy leasingowej.

Tylko niezależnie od wielkości firmy musi to być jakoś uzasadniony wydatek. Ale słuchając czasami ludzi na działalnościach mam wrażenie, że panuje powszechne przekonanie, że mając firmę automatycznie "odliczasz VAT i wrzucasz w koszty i wychodzi taniej". Tylko zapominają, że żeby coś wrzucić w koszty to trzeba zarabiać więcej niż wynosi koszt zakupu (tak samo biorąc coś jako osoba prywatna warto by było zarabiać więcej niż wynosi rata np. za telewizor).

1

To na jaki leasing ty patrzysz? :)
Ja jedno auto mam na 108% - oddaję więcej jakieś 4tys
Drugie na 118% - tutaj przez długi czas finansowania (72 miesiące)
Obydwa leasingi na firmę. To co przedstawiłeś to jakby kredyt na osobę prywatną na hipotekę :)

0

Najkorzystniejsze leasingi są od samych dealerów a nie szukanie samemu po bankach.

0

Obecnie zaostrzyli przepisy więc też już nie jest tak super jak w 2018.

0
czysteskarpety napisał(a):

Obecnie zaostrzyli przepisy więc też już nie jest tak super jak w 2018.

No ale nie jest aż tak źle jak mówi OP. Nie wiem skąd są te liczby szczególnie przy stosunkowo tanim samochodzie.

0

Dzięki za odpowiedzi dużo one wniosły informacji.

Co do tego leasingu, jaki pokazałem to kolega miał działalność budowlaną, ale wpadł w długi robił inwestycje, nie zapłacili mu, siedzi w długach, a komornik mu na plecach, pisze pozwy, opłaca prawników, także jest w czarnej dziurze, bo ma też BIK-a długi do spłacenia, więc jako osoba zadłużona figuruje w rejestrach i nie może wziąć takiego normalnego leasingu w firmach, które sprawdzają jego historię. Także to auto to kolega chce sfinansować i znalazł jakieś tam firmy, które nie sprawdzają jego historii i to mnie trochę martwi, że chyba taki leasing za drogo mu wyjdzie. Wszedł teraz w przewozy Uber, Bolt miał auto z wypożyczalni, ale chyba miesięcznie go to kosztowało 2500 zł, chce, więc kupić nowe auto poprzez leasing gdzie będzie mniejsza rata, ale jak napisałem w pierwszym poście po przeliczeniu to się zacząłem zastanawiać czy to ma sens.
Nie chciałbym dawać firmy tu na forum, bo to wyliczenia dla niego, więc żeby nie było, że szkaluję firmę, ale zapytam jeszcze o te wyliczenia:
Wziąłem http://www.skoda-auto.pl/inne/kalkulator-leasing
I wyszły mi takie wyliczenia, ale coś dziwnego, bo mniej niż auto kosztuje także nie rozumiem tego
**Skoda Rapid - cena brutto: 52500 zł
wpłata własna: 15% = 7875 zł
miesięczna rata leasingu na 4 lat: 518 zł netto = 637.14 zł brutto (nie wiem czy dobrze policzyłem, ale dałem 23% VAT)

637,14 * 48 = 30582 zł + 7875 = 38457.72 zł** a auto 52500 zł ???

Wziąłem tę samą cenę auta w tym kalkulatorze:
http://leasing-auto.pl/kalkulator-leasingowy
i wyszło mi już coś z sensem, także nie rozumiem, czemu w tym powyższym kalkulatorze skody wychodzi taka mała rata, że leasing wyjdzie mniej niż auto kosztuje może coś przeoczyłem? A tu właśnie te wyliczenia z leasing-auto:
title

Także taki leasing na poziomie 109% miałby sens, ale nie te jego opcje finansowania gdzie drugie auto mógłby kupić.

Nie wiem, co mu doradzić, ale może jakoś go uświadomię, że może powinien rozejrzeć się za jakąś inną ofertą, bo albo jest szalony, albo rozumy postradał albo zapomniał jak się liczy.

Generalnie dzięki raz jeszcze bo naprowadziliście mnie z tym leasingiem i faktycznie ma to sens, a jak zobaczyłem te jego wyliczenia to aż się za głowę złapałem, że kto to bierze.

1

Wyszło mniej niż auto bo to nie jest pełna cena. Nie ma tu podanego wykupu. A kolega niech sprawdzi jeszcze najem długoterminowy zamiast leasingu.

0

Odnośnie leasingow. Generalnie ostatnio wszyscy dealerzy idą w kierunku najmu długoterminowego. Charakteryzuje się niska rata, mała opłatą wstępną albo jej brakiem no tylko że po tych dwóch trzech latach nie masz samochodu a jak nawet masz możliwość wykupienia to jest to ogromna stawka. Zwróć na to uwagę. Ostatnio sam szukam samochodu i te wszystkie kalkulatory na stronach marek często dotyczą tego najmu a nie tradycyjnego leasingu. Są nawet takie marki które nie oferują kalkulatora na stronie dla zwykłego leasingu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0