Wątek przeniesiony 2017-03-11 13:47 z Newbie przez furious programming.

Wybór szkoły.

0

Witam,Wiem, że były podoszkole wybraćmaty jednak nie znalazłem tam dokładnych odpowiedzi na moje pytania. Chciałbym aby w tym temacie wypowiedzieli się programiści zarówno po technikum informatycznym jak i liceum mat-fiz.
Mam problem z tym którą szkołe wybrać ,bo:
Liceum-Prawdopodobnie lepiej mnie przygotuje z informatyki,lecz mniej naucze się informatyce i jej dziedzinach
Technikum-Z tego co słyszałem teraz programista musi znać podstawy też z innych dziedzin IT,a dzięki Technikum tych podstaw bym się nauczył.
Chciałbym ,aby osoby po technikum napisały:

  • Czy żałujesz ,że poszedłeś do technikum zamiast do liceum?
  • Czy na studiach musiałeś nadrabiać materiał?
  • Czy 3 egzaminy E11-13 (nie wiem czy dobrze napisałem) jak i egzamin zawodowy zwiększył twoje szanse na znalezienie pracy i lepszych zarobków?

Po Liceum:

  • Czy żałujesz ,że wybrałeś liceum zamiast technikum?
  • Czy na studiach musiałem nadrabiać materiał?

Pytam o to ,ponieważ mam dylemat ,którą szkołę wybrać. Prosiłbym też o napisanie czegoś od siebie: jakieś rady/wskazówki na przyszłość Za odpowiedzi i rady z góry dziękuje :)

1

Jak planujesz studia to liceum na pewno lepsze - informatyka bedzie zawsze od początku (szybko, ale jednak od początku) a matematyka już nie.

0

Kończyłem technikum 4 lata temu:
1) Nie żałuje, na spokojniej się przygotowałem do matury, przez 4 lata przebywałem już z ludźmi gdzie większość była zakręcona na punkcie IT i można było się przez to "obracać w gronie ludzi z branży". Na swoje technikum nigdy nie narzekałem, ale słysząc po tym co niektórzy opowiadają w moim technikum był jeden z najlepszych poziomów w Polsce jeśli chodzi o poziom i ilość nauki przedmiotów zawodowych.
2) Na studiach było mi dużo prościej wejść we wszystko, to ja wielu osobom które przyszły po liceum tłumaczyłem wiele zagadnień i pomagałem ogarnąć laborki/projekty
3) Miałem jeden egzamin - 3 egzaminy weszły chyba 3 lata później niż ja zaczynałem technikum. To tylko papierek. Jestem programista liczą się umiejętności a nie to co skończyłem.

Patrząc z perspektywy czasu gdybym miał wybierać ponownie poszedł bym ponownie do technikum.

0

W technikum na przedmiotach zawodowych można poznać kilka rzeczy które potem wracają na studiach, co trochę ułatwia życie. Poza tym jest okazja pobawić się różnymi rzeczami (sprzęt i oprogramowanie).

1

Na dzień dzisiejszy trudno o dobre technikum. Jeśli nie masz pod nosem jakiegoś z konkretną renomą, to będzie to prawdopodobnie czteroletnia zawodówka z grania na komputerach, gdzie do matury podchodzi ułamek klasy.

0
spartanPAGE napisał(a):

Na dzień dzisiejszy trudno o dobre technikum. Jeśli nie masz pod nosem jakiegoś z konkretną renomą, to będzie to prawdopodobnie czteroletnia zawodówka z grania na komputerach, gdzie do matury podchodzi ułamek klasy.

Ja polecam ZST w Grudziądzu :) Maturę zdali z mojej klasy wszyscy bez poprawek, egzamin zawodowy teoretyczny chyba 3 osoby oblały i zdały za rok (praktykę zdali wszyscy). Jestem pewny co do 10/28 osób że aktualnie pracują w IT lub pokrewnych. Pewnie jest ich więcej ale kontakt z wieloma jednak został utracony.

0

czteroletnia zawodówka z grania na komputerach, gdzie do matury podchodzi ułamek klasy.

Z tego co pamiętam to nawet w słabych technikach większość podchodzi do matury (przynajmniej tak było za moich czasów), obiektywnie to głupota nie spróbować - tylko czasem jest motyw "wstawię ci 2 jak nie podejdziesz do matury" (co jest jeszcze większą głupotą :D). Ale fakt że ze świecą szukać dobrego technikum, zazwyczaj to w liceach dają dobrą podstawę teoretyczną.

3

Czy żałujesz ,że wybrałeś liceum zamiast technikum?

Ani trochę. Rok krócej i statystycznie matury wypadają lepiej w liceach, a jeśli chcesz iść na jakąś lepszą uczelnie to może to mieć spore znaczenie.

Czy na studiach musiałem nadrabiać materiał?

To żart? :D Jest raczej przeciwnie, bo poziom matematyki/fizyki w technikach jest często niższy, więc to oni muszą nadrabiać. Przedmioty, z których ktoś po technikum mógłby mieć fory, są na studiach prowadzone od 0 tak czy siak, więc nie ma czego nadrabiać. Co wiecej ten dodatkowy rok technikum na studiach nadrabia się w ciągu 1-2 miesięcy.

Moim zdaniem, przy założeniu że porządnie uczysz się do matury, nie będzie wielkiej różnicy. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? ;) No i jest też problem taki, że dobrych technikum jest mało.

0

Chodziłem 5 lat do technikum o profilu informatycznym, co bardzo sobie chwaliłem. Poziom mieliśmy wyższy od liceum.

Ale... to było w czsach przed gimbazą, kiedy na studia były egzaminy wstępne.

2

jeżeli chcesz iść na studia to nie ma powodu żeby dłużej rok siedzieć w szkole średniej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0