Budowa domu - kogo się poradzić

0

jeśli ktoś nie ma o tym pojęcia. Co będzie dla niego odpowiednie, a co nie. Do kogo można się z tym zwrócić?

1

Uczyć się na błędach. Szukanie odpowiedzi w Internecie czy u ludzi kończy się z tego co widzę zawsze tak samo - co człowiek, to opinia. Najmniej ufaj wykonawcom, im zawsze wszystko pasuje.

3

Jeżeli chodzi o samą budowę fundamentów, murów to wystarczy po pierwsze dobry projekt, po drugie dobry kierownik budowy, po trzecie dobra ekipa murarzy. Nie można na tym przesadnie oszczędzać, a większość ludzi tak robi, czyli najtańszy architekt, najtańszy kierownik i najtańszy murarz.

2

Ja akurat kończę budowę. Pewnie dopiero jakbym trzeci dom budował byłoby idealnie.

Fundamenty:
Dopilnuj kanalizy, drenazu, zaczerpnik powietrza (jeśli będziesz miał kominek) - mi tego nie zrobili dziady i potem mialem problem. Nie daj się namówić, żeby to było na chudziaku. Musi być pod.
W moim projekcie nie było kanalizy np od kuchni. Chodzi o odprowadzenie wody. I wykonawca tego nie zrobił. Potem hydraulik musiał kuć trochę w chudziaku aby z kuchni dostać się do najbliższej kanalizy.
Ogólnie dużo można by opowiadac. Sporo jest filmów na youtube co i jak powinno być

0

Zależy, czy chcesz budować dom w stylu XIX wieku, z dużą ilością wystających wieżyczek, mansard, kominów, balkonami i innymi absurdami oraz źródłami sadzy i brudu wewnątrz, czy coś z XXI wieku.

Ja mogę polecić ten kanał na YT: https://m.youtube.com/channel/UCCJy2TfS40G3ZtOrPAuD25A

Koleś jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, i opowiada z sensem.

0

Może rozważyć zakup lekko używanego domu ?

0

Jak nie masz pieniędzy to popytaj wśród znajomych, może któryś będzie miał zaufanego budowlańca, który będzie w stanie doradzić. Jak masz pieniądze to weź sobie firmę lub zapłać odpowiednio kierownikowi budowy, ale pewności nigdy mieć nie będziesz. Dlaczego?

Jeśli chodzi o budownictwo/wykończeniówkę to trochę tak jak z programistami, każdy wie lepiej. Jeden powie użyj tego albo zrób tak i tak, a drugi powie no co ty, ja od 15 lat robię w ten sposób wybudowałem kilkadziesiąt domów i nikomu cegła na przysłowiowy łeb nie spadła, a kierownik budowy albo ekipa budowlana pewnie powie że jeszcze inaczej.

1
Saalin napisał(a):

Uczyć się na błędach. Szukanie odpowiedzi w Internecie czy u ludzi kończy się z tego co widzę zawsze tak samo - co człowiek, to opinia. Najmniej ufaj wykonawcom, im zawsze wszystko pasuje.

Jak to mówią

Pierwszy dom na próbę, drugi na sprzedaż a dopiero trzeci wychodzi jako tako.

2

Dlatego nikt szanujący swój czas nie buduje domu sam, tak samo jak nie buduję sobie samochodu ani roweru...

Choć są świry spawające sobie rower samemu, a nawet budujące auta typu "sam".

1

Jak już wymieniamy się radami to polecam pisać jak najwięcej umów, a te które podpisujemy konsultować z prawnikami i zastrzegać kary umowne za przekroczenie terminów. Budowlańcy potrafią nie pokazywać się na budowie parę miesięcy, a później próbują podnosić stawkę, bo w międzyczasie materiały czy robocizna podwykonawców podrożała.

Stawki lepiej ustawiać ryczałtowo z góry lub obmiar przed robotą, tak żeby było z góry wiadomo ile jest do zapłaty. Stawki weryfikować w kilku miejscach, jak już pisałem w innym wątku potrafią się różnić kilkukrotnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1