Angielski - wymowa

0

Zawsze jak oglądam jakieś szkolenie na youtube albo polski kurs online to gdy pada zmienna "char" to wszyscy wymawiają "kar" bo pochodzi od character. Weszło mi to w nawyk już dawno temu. Ostatnio korzystałem z darmowego okresu próbnego w Treehouse i tam wykładowcy wymawiali całkowicie inaczej. Sprawdziłem na english.stachexchange gdzie jako najlepsze źródło podano adres twórcy języka C++, jest napisane:

How do you pronounce "char"?

"char" is usually pronounced "tchar", not "kar". This may seem illogical because "character" is pronounced "ka-rak-ter", but nobody ever accused English pronunciation (not "pronounciation" :-) >and spelling of being logical.

A jak Wy wymawiacie?

2

Ja wymawiam czar. Tak samo jak uroczy pokemon - charming charmander. Jakoś "kar" jednak bardziej kojarzy mi się z samochodami. Chociaż i jedna i druga wymowa w rozmowach z kolegami brzmi głupio :) gdy np. musisz porównać dwa czary/kary...

0

Ja postaram się wymawiać od dzisiaj (jak nie zapomnę) tak po "amerykancku" miękko tchar z tym delikatnym t na początku. Fajnie brzmi jak lektor tak używa.

1

Tylko 'kar'...

1

Tczar.. W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, po prostu wymawiam tak jak się nauczyłem oglądając tutoriale.

Dobrze, że na początku nie oglądałem hindusów, bo bym mówił mitod, meterd i paramiter.

0

Derek Banas popularny Youtuber z Pittsburgha w USA mówi tak:

1

Również wymawiam jako „kar” i tylko tak, skoro mówi się „karakter”, a nie „czarakter”.

3

Przecież w angielskiej wymowie nie ma żadnej konsekwencji i trzeba się wymowy poszczególnych słów uczyć na pamięć. Po co więc na siłę szukać jakichś reguł?

0

https://youglish.com/search/char 678 próbek wymowy słowa char

1

Zgadzam się z przedmówcami, wymowa "characters" wszystko wyjaśnia. Przykład wymowy tego skrótu przez native'a:

A tutaj więcej o wymowie poszczególnych głosek w jęz. angielskim:
https://naukaangielskiegoprzezskype.edu.pl/wymowa-angielska-alfabet-fonetyczny/

0

Klikamy ikonkę screenshot-20201202103810.png

screenshot-20201202103726.png

3

Warto zauważyć, że słowo char występuje też jako odrębny wyraz o zupełnie innym znaczeniu (https://www.thefreedictionary.com/char) i wymawia się go czar, dlatego tak był wymawiany w materiale podlinkowanym przez @reptile333 (zresztą zwykle w tym znaczniu, nie tym naszym; przynajmniej w kilku pierwszych, które przejrzałem). Często spotyka się wymowę kar, bo character już tak się wymawia, więc to się wydaje bardziej logiczne. A tak w ogóle, to angielski nie ma jednej wymowy, różni ludzie wymawiają bardzo różnie. Kto ma więcej doświadczenia z mówieniem po angielsku z nativami z różnych stron świata (nie mówiąc o pozostałych) raczej wie o czym piszę. :)

0
elwis napisał(a):

A tak w ogóle, to angielski nie ma jednej wymowy, różni ludzie wymawiają bardzo różnie. Kto ma więcej doświadczenia z mówieniem po angielsku z nativami z różnych stron świata (nie mówiąc o pozostałych) raczej wie o czym piszę. :)

Taki regionalny angielski jak regionalny polski w wersji Śłunsko Godka.
Dla językoznawców może być ciekawe. Dla inżynierów i biznesu proponuję zostać przy wersji jaką zwraca Google

3

@BraVolt: Bardziej chodziło mi o to, że nie trzeba się tak bardzo przejmować, bo to naprawdę nie robi tak wielkiej różnicy, jak sobie czasem to wyobrażamy nie znając tematu. Ludzie w międzynarodowym środowisku naprawdę już przywykli do tej różnorodności i nikt się tym bardzo nie przejmuje. Zamiast rozwodzić się nad takim szczegółem lepiej już nauczyć się występować publicznie (skoro już szlifujemy kompetencje miękkie). :)

2
BraVolt napisał(a):

Dla inżynierów i biznesu proponuję zostać przy wersji jaką zwraca Google

Jeśli się pracuje z Amerykanami, to może tak lepiej. Do pracy z ludźmi z cywilizowanych państw lepiej skłaniać się w kierunku odmiany brytyjskiej.

0

@elwis:

Zamiast rozwodzić się nad takim szczegółem lepiej już nauczyć się występować publiczniem (skoro już szlifujemy kompetencje miękkie). :)

A później tych prezentacjii na YT nie da się słuchać :(

1

@scibi92: Prawda, też nie mogę słuchać tych gości. Jednak nie powiedziałbym, żeby to były kwestie typu jak wymawiasz char czy cokolwiek innego. W angielskim to jest normalne, że każdy ma swój smaczek, mówi trochę po swojemu. Bardziej przeszkadza jeśli mówi brzydko, nieporadnie, źle używa pojęć czy używa zupełnie dziwnych słów. Wtedy się źle słucha, taki mały szczegół nie ma znaczenia tutaj. Jeśli OP pyta o taki szczegół, mając tak całościowe problemy z angielskim może jest skazany na taką dolę. I chyba nie ma w tym nic złego, ci goście mają kariery, zarabiają pieniądze, amerykanie ich lubią. To, że nie chcę ich słuchać chyba nie bardzo im przeszkadza. Ja po prostu mam wysokie wymagania, wiem że zupełnie nie przystają one do potrzeb większości którym być może tacy ludzie zupełnie odpowiadają. Ludzie na ogół dobierają się po podobnych zdolnościach. Im bardziej ktoś przeciętny tym więcej będzie mieć wzięcia jak się postara. Umiesz coś zrobić, ale nie umiesz ładnie mówic — to jest przeciętność. :) Najlepsi są w dużej mierze skazani na książki xD

1

Nie rozpisując się: w praktyce, jak i większość słownictwa, nie ma to większego znaczenia ze względu na liczbę osób próbujących posługiwać się angielskim na jakimkolwiek poziomie oraz wypływu Hollywood. Tzn każdy was zrozumie, a co sobie pomyśli o was to już zależy od calkoksztaltu wypowiedzi.
Natomiast jeśli chodzi o teorie, warto wiedzieć, że prawidłowo wymawia się 'kar' (w sumie nawet nie powinno tam być czystego 'a,' ale mniejsza o większość) i żadna dyskusja tego nie zmieni. Chyba, że faktycznie całe słowo character podzieli losy chociażby poprzednika słowa you (ale to już potrzeba wieków chyba).

0

A jak Wy wymawiacie?

czar jak charcoal 😎

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1