Angielski - słuchanie - jak się nauczyć?

0

Mam pytanie - jakie znacie dobre sposoby na naukę słuchania, rozumienia tego, co się do nas mówi. O ile jako tako radzę sobie z czytaniem, a nawet dość dobrze mówię po angielsku, to nijak nie ogarniam rozumienia, słuchania. Chciałbym skorzystać z takich rzeczy jak kursy MIT, które są udostępnione w Internecie, świetna sprawa, ale ni cholera nie rozumiem praktycznie nic :( Czy zapisanie się na jakiś kurs do szkoły językowej to jedyne wyjście?

0

Chyba najlepszym i najprostszym sposobem jest oglądanie anglojęzycznych kanałów w TV np. BBC.

0

Zaczynasz od bajek dla dzieci - proste slownictwo. Nastepnie przejsc do jakichs lektur dla podstawowek czy czegos tego typu. Sluchanie TV czy tez jakichs programow malo Ci da bo zazwyczaj tam jest slownictwo potoczne badz techniczne, a chyba nie o to chodzi?

Edit:
Jak czegos nie rozumiesz i jest opcja odtworzenia tego jeszcze raz to postaraj sie zapisac (nawet wymowe) i poszukac w google co to znaczy.

0

Wiesz co, to może być dobry pomysł z tymi bajkami, bo nie chodzi o nieznajomość słów, a zrozumienie co on mówi po angielsku, w sensie mówi "how are you?", a ja rozumiem/nie rozumiem co powiedział.

Dodam, że taki sam problem mam z niemieckim, którego uczę się już z 10 lat (angielskiego ze 4). Jak niemiec do mnie nieraz zagada, to połowy nie rozumiem :( A jak czytam czy piszę maila po niemiecku, to bezbłędnie.

0

Sluchanie TV czy tez jakichs programow malo Ci da bo zazwyczaj tam jest slownictwo potoczne badz techniczne, a chyba nie o to chodzi?

Dlaczego ma nic nie dać? A mowa na co dzień nie jest potoczna ani techniczna (przynajmniej dla programisty)?

Jeżeli nie możesz mieć bezpośredniego kontaktu z osobami posługującymi się językiem angielskim to słuchaj ebooków oraz jednocześnie zaglądaj od czasu do czasu do tekstu i oglądaj TV. Początkowo z napisami polskimi, później z angielskimi i na końcu bez. Ja używałem "metody serialowej" i ponad 99% słów wyłapuję bez problemu.

0

Chcesz rozumieć tekst ? ucz się słówek ! bo angielski to nic innego jak gramatyka + słówka, ktoś zaraz napiszę "łoooo słówka, brak kontekstu srratytaty..." ( pogadajcie z nauczycielami tego języka ).
Najlepszy sposób na naukę słówek wraz z wymową to dictionary.cambridge.org ew. jakiś inny słownik internetowy ( każdy ma w miarę poprawną wymowę )

1

nierozumienie wynika ze znajomości zbyt małej ilości słów lub nieznajomości wymowy
uważam jak przedmówca - żeby nauczyć się słuchać wystarczy nauczyć się mówić + znać wiele więcej słów niż chce się zrozumieć
chodzi o to że nieznajomość tylko jednego słówka ze zdania może zaburzyć zrozumienie wszystkich innych słów które nawet świetnie znamy - przerw po prostu nie wymawiamy i w przypadku płynnej, szybkiej wymowy ich praktycznie w ogóle nie słychaća to mózg musi zająć się porozdzielaniem słów tak żeby uzyskać jakiś sens
gdy nie zna się tylko jednego słowa to już duża szansa że mózg się zatnie i nie będzie potrafił nic z tym zrobić gubiąc co najmniej dużą część zdania

słówka, wymowa, zasady gramatyki (tylko w ten sposób można pomóc sobie wyłuskać sens) + duużo ćwiczeń żeby rozumienie zakodowało się w przystosowanej do tego części mózgu i odbywało się automatycznie i odruchowo a nie definicyjnie i podręcznikowo

6

angielski to nic innego jak gramatyka + słówka

Bzdura wielka. Jako dziecko też wciągałeś słówka z polskiego i uczyłeś się reguł gramatyki? Czy podczas mówienia po polsku zastanawiasz się nad nimi? Przeczytaj teraz moją wypowiedź na głos i maksymalnie w sekundę postaraj się przywołać odpowiednie reguły i zasady. Nie da się. W angielskim jest tak samo. Uczysz się całych zwrotów, które tylko delikatnie modyfikujesz. Podczas słuchania jest tak samo. Różne głoski zmieniają wymowę innych i wyrazy brzmią inaczej, gdy są otoczone innymi. Ucząc się tylko pojedynczych słów nie będziesz potrafić ich rozróżnić.

0

@Rev, nie porównuj języka angielskiego do polskiego... zresztą, bzdury prawisz.... co z tego z znam słówko "saw" jeżeli nie umiem go wymówić ( z automatu nie potrafisz go zrozumieć ) ? co z tego że wiem jak piszę się three i free, ale wymawiam to tak samo i nie potrafię wymówić 'th' ? Pogadaj sobie z nativami ( nawet z nauczycielami ) i nie kompromituj się. Dlaczego jako dziecko nie uczyłem się struktur gramatycznych ? z bardzo prostego powodu, dziecko ma niesamowicie wysokie IQ, pozwala mu to na koordynację wszystkich zmysłów, bo dziecko mam mieć pewnego guid'a do dalszej nauki...

ps. zamiast pytać samego siebie, przestać "fakać" googla i go zapytaj... może czegoś ciekawego się dowiesz ?

ps2. @Rev mając już pewny wiek ( czytaj obniżone IQ do poziomu "normalnego" ), posiadając pewny język na poziomie native, uczysz się nowego W OPARCIU O SWOJEGO NATIVA ! uczysz się Niemieckiego w oparciu o Polskiego struktury, dlaczego myślisz podłoga mówiąc floor ? to masz na zadanie domowe, mam nadzieje że nie za trudne ? ( jakbyś nie dał rady to pomogę, za darmo ;) )

0
niezdecydowany napisał(a):

z bardzo prostego powodu, dziecko ma niesamowicie wysokie IQ, pozwala mu to na koordynację wszystkich zmysłów

Jakieś źródła?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1