B2B vs. UOP - mid QA

0

Cześć, potrzebuję porady mądrych głów w zakresie przejścia z UOP na B2B.

Specsy (moje)
2lata expa jako QA eng
~5.5k netto na UOP (7.7k brutto, więc 2 próg wita na koniec 2021) - potencjał podwyżkowy na najbliższy czas wyciśnięty na maxa (2x wzrost wynagrodzenia w skali roku)
mieszkanie/hipoteka jest, mieszkam solo, brak planów kredytowo - dziecięcych.
'czasem' jakieś dodatkowe zlecenie, UOD ~2-4k netto / rok.
Dni l4 w ostatnich 2 latach = 0.

Paramsy b2b u obecnego pracodawcy: ~8200 netto+vat na fakturze (propozycja z rozmów, urlop normalnie wypłacany, 20dni/rok, więc nie ma paniki).

Wg kalkulatorów na UOP to wiemy, na koniec 2021 ~1.5-2k podatku do dopłaty mniej więcej wpadnie. Na B2B miesięcznie ~5 stów netto więcej (+/- księgowa ~100) + potencjał na zlecenia dodatkowe większy z racji fakturowania a nie zabawy w umowy o dzieło.

Mój pomysł - B2B w okolicy kwiecień/maj/sierpień, później zakup sprzętu za ~6-10k.
B2B zacząc od skali podatkowej, odliczyć koszta a od przyszłego roku - ryczałt 15% który jest możliwy (ponoć) dla IT (wtedy nawet przy obecnej stawce zysk miesieczny bedzie wiekszy, bo kosztów poza planowanym sprzętem raczej nie mam - zdalna praca 100%, brak auta aktualnie etc.)

Pytanie: czy jest sens obecnie myśleć o 'optymalizacji podatkowej' na tym etapie, czy faktycznie wymierna opłacalność zacznie się grubo powyżej tych 7.5-8k brutto na UOP?
Według kalkulatorów na samym b2b u obecnego pracodawcy w skali roku wyjdzie to ~6-8k netto lepiej niz uop (nie licząc odliczenia kosztów, więc faktycznie więcej, bo sprzęt i tak kupić muszę) - jednakże czekam na opinie ludzi mądrzejszych ode mnie w tym temacie, bo same suche obliczenia już przerobiłem.

PS - z racji kontraktu z obecnym pracodawcą duży zus, bo jakby była opcja na zniżkę na start / mały zus z firmą-córką, to nawet bym się nie zastanawiał :)

0

Moim zdaniem największy problem z tym, że nie będziesz mógł skorzystać z mniejszego ZUSu, co jest dużą oszczędnością, Może zmiana praca połączona ze zmianą na b2b? ;)

0

Drugi próg zaczyna się od około 8 550,00 PLN brutto miesięcznie. To tak informacyjnie - bo napisałeś tak: "7.7k brutto, więc 2 próg wita na koniec 2021".

https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wyniki - tutaj masz ładną tabelkę.

6566.69 vs 5 518,34 = faktycznie około 1k różnicy - 100-200 zł księgowa

Tak wyżej wspomniane, przy dużym zusie różnica:

6566.69 vs 5932.07 (-100zł księgowa) = 530 zł.

Dla takiej kwoty nie warto (przy okazji tracisz na dwa lata preferencyjny zus).
Przy okazji - ile masz lat? Jak mniej niż 26 lat, to tym bardziej się nie opłaca.
Jaki masz staż pracy? Jeśli studiowałeś (8 lat) i dobijasz do 2 lat expa po tym (10 lat) to przelicz dodatkowo 6 dni urlopu, którego nie wynegocjowałeś (no chyba, że Ci pracodawca to 'wyrówna').

Nie macie w pracy żadnych dodatków dla UoP? Jakieś wczasy pod gruszą, karty podarunkowe na święta, świadczenia socjalne? Przy takich kwotach benefity z UoP jeśli nie są propagowane na B2B-owca przewyższą potencjalne zyski. Chyba nie warte zachodu.

Przy zakupie sprzętu za 10k Twój roczny zysk wynosi 2930zł rocznie, co daje miesięcznie 244zł.

TL:DR: Przez stratę małego zusu - moim zdaniem się nie opłaca.

PS. Przy 7700 brutto, zaproponowane przez 'szefa' 8200 jest dla nich sporą obniżką swoich kosztów. Powiedzenie mówi: brutto pracodawcy = netto b2b (przynajmniej, bo niektórzy jeszcze liczą z urlopem 13/12 albo doliczają jeszcze średnio 10 dni chorobowego).

1

Więc rozważasz:

  • utratę 6 dniu urlopu, nawet jak go nie wykorzystujesz to kiedyś możesz dostać fajny ekwiwalent przy zwalnianiu się.
  • utratę ewentualnego L4. Nie powinieneś zakładać, że nigdy z tego nie skorzystasz.
  • tracenie czasu na sprawy firmowe oraz doszkalanie się w tym temacie.
  • większe ryzyko zwolnienia.
  • utratę małego ZUSu także gdybyś w niedalekiej przyszłości pracował na B2B w innej firmie

By według moich obliczeń zwiększyć zarobki na rękę o 465zł, czyli o 8.4%. Kiedy już sam brak 6 dniu urlopu i np. 4 dni L4 jest równoważny ok. 4% wynagrodzenia.
Oczywiście zakładając, że na UoP nie ma absolutnie żadnych dodatków socjalnych typu wczasy pod gruszą.
Moim zdaniem urealnione zarobki na rękę przy B2B będą mniejsze niż przy UoP. W życiu bym się na to nie zgodził.

Wróć do rozważań o B2B gdy będziesz wpadał w II prób podatkowy a stawka będzie uczciwie przeliczona.

2

Halo halo Panowie... przy wypłacie 5500 netto całkowity koszt pracowdawcy wynosi ~9245zł więc na fakturze powinno być moim zdaniem 9245 netto + VAT, w tym przypadku pracodawca wychodzi na "0" jeśli chodzi o liczby. Dodatkowo sporo zyskuje... nie musi się bawić w żadne papierki, HR'y, urlopy, zusy, kadry, bhp itd itd... a to tez jest spory zysk, na który nikt nie zwraca uwagi.

Jeśli ktoś proponuje "twoje brutto" na FV to moim zdaniem chce "oszukać" i przyciąć na kasie jeszcze bardziej korzystając z niewiedzy delikwenta albo jest totalnym sknerą i januszem...

poza tym jak wy to liczycie... przecież trzeba zapłacić i ZUS i podatki i ksiegową, wygląda to mniej więcej tak (przy księgowej za 150 netto)
8200 -> 5852.38 - to jest twoja kwota na koniec dnia czyli jestes do przodu o 300zł
9200 -> 6682.38
Popatrz sobie tutaj i ustaw przykłądowe koszty -> https://www.kalkulatorb2b.pl/

Tak więc nie ma w ogóle sensu i mowy aby przejśc na B2B jeśli pracodawca daje ci "twoje" brutto na FV... przy małym zusie jeszcze y można było rozważać ale przy dużym?

0

Update:
kontrakt b2b byłby do podpisania z firmą zewnetrzną, także załapałbym się na mały zus. Stawka potencjalna na FV 8250+vat
Dalsze przemyślenia w tym zakresie?

1

Pytanie czy chcesz być traktowany jak firma czy jak pracownik. Pamiętaj, że na JDG odpowiadasz własną dupą za błędy w pracy i nikt nie musi ci tam celowości wykazywać.

1

Dalej uważam, że powinieneś dostać całkowite koszty pracodawcy, który ewidentnie mimo innych profitów próbuje ugrać jak najwięcej pieniędzy. Są dwie kwestie imo:

  1. co to za firma zewnętrzna...? bo jeśli masz umowę z innąfirmą a będziesz siedział po 8h w biurze firmy, w której teraz pracujesz etc to jest to lekko mówiąc ryzykowne
  2. skoro takie firma proponuje warunki to pozostaje kwestia czy warto iść w to B2B to ulgę na ZUS masz tylko raz... tutaj musisz rozważyć na ile atmosfera jest spoko, praca spoko i ludzie czy są uczciwi... jeśli to się zgadza to można na poważnie to rozważyć ale jeśli masz wątpliwości... :)
1

7,7k brutto to ~9,2k kosztów pracodawcy i IMO od tego powinieneś zaczynać rozmowę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1