B2B czy UoP

0

Cześć,

Potrzebuje pomocy, pierwszy raz stykam się z B2B.
Mam dwie oferty pracy. Jedna 11k brutto na UoP, druga 13k net na B2B bez dni urlopowych.
Jak to wygląda w praktyce ? Na co polecacie zwrócić uwagę ?

Rozumiem również, że 13k net to jest to co pracodawca mi wpisuje na fakturę + on jeszcze opłaca 23% podatek VAT, tak to działa ?

Chciałem jeszcze z ciekawości zapytać - chcąc 11k brutto na UoP ile wspominać przy B2B bez i z dniami urlopowymi ?

3

Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
Poszukaj na forum, to dość często wałkowany temat.

B2B -> ekwiwalent na UoP
B2B vs. UOP - mid QA

Jak to wygląda w praktyce ? Na co polecacie zwrócić uwagę?

Na Twoją sytuacje zdrowotną, podatkową, rodzinną i zawodową.

Rozumiem również, że 13k net to jest to co pracodawca mi wpisuje na fakturę + on jeszcze opłaca 23% podatek VAT, tak to działa ?

W zdecydowaniej większości tak, ale ten VAT i tak oddajesz Państwu (w całości lub części - patrz koszty).

chcąc 11k brutto na UoP ile wspominać przy B2B bez i z dniami urlopowymi

Najczęściej pojawiający się przelicznik to brutto pracodawcy * 13/12 (jeśli nie masz dni urlopowych)
Ewentualnie z powyższej stawki dziennej jak sobie podzielisz to co Ci wyszło przez 21 możesz dodać jeszcze rocznie 10 dni na chorobowe.

3
  1. Fakture wystawiasz Ty
  2. Wtedy to juz formalnie nie pracodawca a klient ;)
3

Ktoś normalny jeszcze pracuje na UoP w IT?

5

@Descendant: Tak, większość ludzi w dużych korpo (FAANG, banki itd.).

4

Musisz sobie to przekalkulować finansowo i życiowo pod kątem Twojej sytuacji.

Umowa UoP:

od kwoty brutto odejmujesz podatek dochodowy, ewentualnie korzystasz z KUP (wtedy podatek jest niższy i wynagrodzenie netto wyższe), przysługuje Ci z urzędu 26 dni urlopu oraz L4 za 80% wynagrodzenia. Koniec tematu.

Umowa B2B:

wystawiasz "klientowi" fakturę VAT, tzn. kwota netto + 23% tej kwoty, od kwoty netto odliczasz podatek dochodowy (standardowa stawka lub podatek liniowy 19% - w większości przypadków opłaca się liniowy), odejmujesz od tego ZUS, przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności jest to ok. 300 zł, potem ok. 600 zł przez pół roku i po roku ok. 1500 zł (nie pamiętam dokładnych kwot, ale takie rzędy wielkości - edit: niżej podałem kwoty, które znalazłem). Musisz też odjąć od tego koszty prowadzenia księgowości. Możesz sobie sam ogarniać księgowość, ale lepiej to zlecić. Po odjęciu tych wszystkich danin, to, co zostanie, to Twoje wynagrodzenie na rękę. Jeżeli nie masz w umowie płatnego "urlopu" (na B2B formalnie nie ma urlopów, to jest jedynie kwestia umowna między Tobą, a "klientem"), to jak chcesz sobie wziąć 26 dni urlopu jak na UoP, to praktycznie tak, jakbyś sobie jedną wypłatę w roku odjął. Nie przysługuje Ci L4 oraz inne socjalne benefity dostępne na UoP. Dla chorowitych osób lub rodziców może to być problem. Nie wiem, jeszcze jak teraz jest z tym nowym ładem, bo miał w ramach tego dojść jakiś nowy podatek, co jeszcze bardziej może uszczuplić Twoje wynagrodzenie na rękę.

Symulacja dla Ciebie (Akurat miałem chwilę, to pobawiłem się w księgowego xD) :

kwoty dla UoP wziąłem ze strony: https://wynagrodzenia.pl/, kwoty zusu wziałem z https://www.e-pity.pl/aktualnosci/maly-zus-2021-ile-wyniesie/ oraz https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

UoP: 11k brutto

7845.63 zł netto od stycznia do września włącznie, 6811.63 zł od października do grudnia włącznie, 90253.56 zł na rok

B2B: 13k netto + VAT

podatek liniowy 19%, VAT odprowadzony do urzędu = 10530 zł - 381.81 zł (mały ZUS) = 10148.19 zł (od stycznia do czerwca włącznie). 10530 zł - 647.58 zł (ZUS po pół roku) = 9882.42 zł (od lipca do grudnia włącznie). Łączenie wychodzi 122474.52 zł na rok. Jak weźmiesz sobie urlop jak na UoP, czyli nie będziesz pracował przez 1 miesiąc, to odejmujesz od tej kwoty 1 miesięczne wynagrodzenie na rękę (10148.19 zł) = 112326.33 zł. Od tego możesz też odjąć koszty prowadzenia księgowości. W InFakcie pełny pakiet ze wszystkim wynosi chyba ok. 1600 zł na rok, ale nie pamiętam dokładnie. Można to też oczywiście taniej ogarnąć. Dla uproszczenia obliczeń, przyjmijmy kwotę 2k zł na rok za księgowość. Czyli na końcu zostanie Ci: 110326.33 zł na rok. Możesz też zwiększyć swój dochód kupując produkty na firmę - np. komputer, sprzęt biurowy itp. Wtedy ponosisz koszty prowadzenia działalności i możesz tym samym obniżyć swój podatek.

Podsumowując, w przypadku B2B jesteś do przodu 20072.77 zł na rok jeśli weźmiesz sobie 20 dni urlopu. Jeśli nie weźmiesz w ogóle urlopu, to będziesz do przodu 30220.96 zł na rok. Nie masz benefitów związanych z UoP (L4, okres wypowiedzenia, ustawowy urlop, itd.). Po roku prowadzenia działalności, Twoje zarobki na rękę spadną, ponieważ będziesz musiał płacić pełny ZUS = 1380.18 zł no ale tym będziesz się martwił za rok (możesz sobie to policzyć osobno). W każdym razie warto to mieć na uwadze. Moje obliczenia nie uwzględniły nowego ładu, więc może to wynagrodzenie na rękę w rzeczywistości będzie niższe. W związku z nowym ładem miał dojść jakiś dodatkowy podatek 9%, tylko nie wiem, czy odnosi się on do JDG i jak się go liczy (przed podatkiem dochodowym? po odjęciu podatku dochodowego? przed ZUSem? po ZUSie? Tutaj jakiś księgowy by Ci musiał powiedzieć). Jeżeli ten nowy ład ma działać tak, jak mi się wydaje, to w Twoim przypadku będziesz w plecy jakieś +/- 10k zł na rok na ten nowy podatek względem powyższych kwot na B2B, ale nie wiem, jak to będzie działać w praktyce, tylko się domyślam. Nie traktuj powyższych obliczeń jako prawdy objawionej, bo mogłem się gdzieś pomylić. Nie specjalizuję się w księgowości i podatkach. Pogadaj sobie o tym z jakimś księgowym lub doradcą podatkowym (ja nim nie jestem ;-)).

Generalnie, jeśli nigdy nie prowadziłeś działalności, to jest to ciekawa przygoda, żeby zapoznać się z tym, jak to wszystko działa, jak funkcjonują podatki, ale nie ma złotej rady co do tego, czy UoP czy B2B jest lepsze. Sam pracowałem na umowach o dzieło, potem o pracę, potem B2B, potem znowu o pracę i wynagrodzenie na rękę mi cały czas rosło, więc to nie jest do końca tak, że programistom na B2B zawsze zostaje więcej w kabzie, bo każdy przypadek jest inny ;).

8

Po nowym ladzie UOP juz totalnie nie jest oplacalne. Na pewnym etapie placisz lacznie 41% podatku plus ZUS. Po nowym roku tylko b2b i ryczalt 12%

3

@Descendant, @Chdzk:

Tak. Są też "normalni", którzy preferują UoP. Jak masz 80% KUP na UoP, rozliczasz się wspólnie z żoną, która zarabia średnią krajową, masz przynajmniej jedno dziecko i oboje z żoną macie IKZE to... Rzekłbym, że wtedy B2B z dużymi karami umownymi i dużo większą odpowiedzialnością nie jest w ogóle atrakcyjne. Dodatkowo, jak ktoś będzie chciał wziąć kredyt hipoteczny to przy ryczałcie może się mocno zdziwić.

6

Dwa tysiące to faktycznie mała różnica. Nie będę powtarzać postów o kalkulatorach i przeliczaniu. Wspomnę o prawach i obowiązkach. Na B2B trzeba dbać o rozliczenia samemu: opłacać podatki, wypisywać faktury itp. Spotkałem się z tym, że ludzie na B2B nie mają benefitów a bynajmniej nie mają takich praw w firmie jak ludzie na UoP. Dlatego warto dopytać czy ludzie na B2B są traktowani tak samo jak na UoP. Jeśli forma umowy nie robi firmie znaczenia, to spoko.
Druga sprawa: cokolwiek złego dzieje się w spółce, to robi się kolejka osób do wypłacania należności. Ludzie na UoP są w tej kolejce wcześniej, niż ludzie na B2B. W tej drugiej formie można w ogóle nie dostać kasy. Też tak miałem. Skoro to klient a nie pracodawca, to może nie zapłacić i pozostaje bujać się po sądach.
Kolejna rzecz: mając UoP trochę łatwiej jest o kredyt na mieszkanie. Nie żeby na B2B się nie dało, ale po prostu banki lepiej oceniają ludzi na UoP. No chyba, że ktoś ze spółki zoo ma kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, ale to dużo większa skala, niż 11k :) . Ktoś może się zdziwić, że odłożył X kasy na wkład własny a potem się okazało, że kalkulator liczył mu na UoP a na B2B trzeba mieć X * 1,15. Niby to tylko 10 - 20k, ale może opóźnić możliwość zaciągnięcia kredytu o kilka miesięcy a przez ten czas może się coś zmienić. Nie dość, że trzeba będzie te dodatkowe kilka tysięcy uzbierać, to jeszcze warunki kredytu mogą być gorsze. Czyli to dodatkowe tysiące to spłacenia.

0

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Byłby bardzo pomocne i bardzo dużo mi wyjaśniły. To już nie jest taka czarna magia :D

Zastanawiam się jednak nadal o jakiej kwocie wspomnieć, gdy pytają mnie o B2B. Celuję aktualnie w 11k brutto na UoP. Jest to koło 13.5k brutto dla pracodawcy. Mnożąc to * 13/12 wychodzi troche ponad 14.5k i myślałem o takiej kwocie mając 26 dni bezpłatnego wolnego. Co o tym myślicie ? 13/13.5k gdyby te dni były płatne.

Jeszcze wspomnę, że wszystkie wyliczenia jakie robiłem to z kalkulatorem nowego ładu, gdyż umowę i tak podpisuję od stycznia.
Korzystam z tego https://ladnepodatki.pl/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1