UoP czy B2B

0

Mam 9000 brutto na UoP, 21 dni urlopu, opieka medyczna i zastanawiam się nad przejściem na B2B.
Zastanawiam się czy mi się to opłaca i nie do końca wiem ile bym dostał na rękę przy B2B odliczając wszystkie podatki.
Nie miałem nigdy działalności więc z tego co mi wiadomo jest jakaś półroczna? ulga.

UOP: 10866 koszt pracodawcy -> 9000 brutto -> 6330 do ręki
B2B: 10866 koszt pracodawcy(na fakturze) -> 8 788 netto -> 8268 do ręki po odliczeniu zusu z ubezpieczeniem chorobowym

Czy w obu przypadkach faktycznie koszt pracodawcy będzie taki sam?
Czy czegoś nie uwzględniłem jeszcze przy obliczaniu kwoty do ręki przy B2B?

Z góry dzięki za pomoc

0

Wystawiam fakturę na 8367zł + vat = 10866zł
Mam 10866zł
Opłacam 23% vat
Mam 8367zł
Odprowadzam 19% podatku dochodowego
Mam 6771zł
Opłacam zus z ubezpieczeniem chorobowym za 520zł (uwzględniając ulgę)
Mam 6251zł do ręki

Czy teraz jest ok?

0

wystawiasz fakture 10866zł netto + VAT :)

0

Jeśli nie będziesz na B2B+chorobowych mieć urlopów to też sobie dolicz do kwoty :)

1

Dla B2B wystawiasz tę fakturę na około 10k + VAT, poza odliczeniem ZUSu musisz jeszcze zapłacić podatek (odjąć wymagane koszty, np. księgowość) i dopiero dostajesz kwotę "na rękę".
Przy UoP masz jeszcze trochę świąt i pewnie 26 dni urlopu (i nawet przy świetnym zdrowiu ze 2 dodatkowe dni), których na B2B nie ma. Trzeba też zwrócić uwagę na drugi próg podatkowy (a od przyszłego roku być może brak limitu ZUS).

No i jeszcze dodatkowe ryzyko do wliczenia przy B2B w zależności od umowy - ostatnio dostałem wzór umowy z jakiejś kontraktowni, to wyglądało na to, że mogą sobie życzyć naprawiania wszelakich luźno zdefiniowanych defektów w ciągu kilku dni za friko, nawet przez rok po zakończeniu współpracy (już pomijam śmiesznie wysokie kary umowny praktycznie na życzenie).

2
basfbasfsak napisał(a):

Mam 9000 brutto na UoP, 21 dni urlopu, opieka medyczna i zastanawiam się nad przejściem na B2B.

  1. Zostań na UoP. Bo B2B nie ogarniasz.
  2. Tutaj w dziale Kariera było MNÓSTWO wątków o B2B. Poświęć trochę swojego czasu i dokształć się.
0

Na pewno nie podawaj takich kwot pracodawcy bo się ucieszy :) Weź koszt pracodawcy i wylicz koszt roczny. 10 800 * 12 = 129 600. Za 251 dni + urlopy + chorobowe. Z tego względu podziel tą kwotę np. przez 220 (21 dni urlopowych + 10 chorobowych). Wychodzi stawka dzienna 589 zł. I przykładowo za styczeń ( 22 dni pracujące) wystawisz fakturę równą 12958 zł netto + VAT. Z pełnym ZUSem, chorobowym, podatkiem dochodowym (19%) jest to 9700 na rękę. Tylko pamiętaj, by odłożyć np. 1000 zł na dni nie pracujące (urlop). Z zniżka na ZUS byłoby to 10289 zł.

Jeżeli B2B jest u pracodawcy u którego masz obecnie UoP nie przysługują Ci ulgi na start. Ale nie tracisz ich - możesz z nich skorzystać jeżeli zmienisz kontrahenta / pracodawcę.

Unikaj dziwnych zapisów w umowie, pamiętaj by wynegocjowac okres wypowiedzenia (żeby nie stracić pracy z dnia na dzień) itp. I lepiej zatrudnij księgową..

1

10800 + 15% na chorobowe i urlop. To jest bez VAT. Jakim cudem masz 21 dni urlopu na uop?

0

Odkopuję temat żeby nie tworzyć kolejnego "B2B vs UoP", etc. (choć w wyobraźni widzę te przewracające się oczy).

Od zawsze pracowałem na etacie ale obecnie planuję zmianę pracy i korzystając z okazji chciałem rozpocząć JDG. Przeczytałem trochę na ten temat i mniej więcej rozumiem jak taka współpraca wygląda ale wciąż brakuje mi rozeznania żeby ocenić czy moja cena, warunki itp. odpowiadają tożsamej umowie UoP.

W skrócie, znam kwotę brutto UoP i chciałbym to teraz transponować na kwotę godzinową B2B przy zachowaniu bufora dni na nieświadczenie usług (np. 26 na urlop + ewentualnie choroba).

Mam następujące pytania/wątpliwości:

  1. Widziałem, że wiele osób mówi aby kwotę netto wyliczyć jako
Zł/h = K / (D * 8)

gdzie
K - całkowity koszt pracodawcy z UoP
D - liczba dni świadczenia usług w roku

Następnie podać kwotę Zł/h + VAT (z racji przychodu będę musiał być VATowcem).
Tutaj moja pierwsza wątpliwość, że przecież to daje znacznie większy koszt dla pracodawcy (pracodawcą byłaby firma, która kontraktuje ludzi do innej firmy) i koniec końców ktoś te pieniądze na VAT musi wyłożyć więc jak ktoś miałby być chętny aby płacić tę samą kwotę brutto + jeszcze 23%.

W związku z tym naturalnie przychodzi mi do głowy wersja gdzie VAT jest częścią kwoty płaconej przez pracodawcę:

X = K / 1.23
Zł/h = X / (D * 8)

W tym scenariuszu moja de facto kwota brutto staje się mniejsza i netto nawet z liniowym podatkiem wychodzi podobnie jak na UoP.

Jak znaleźć jakiś złoty środek między tym co skłonny jest mi płacić pracodawca na UoP a zleceniodawca na B2B + VAT żeby to miało ręce i nogi?
Np. widzę oferty nawet na 4p gdzie podana jest kwota za godzinę na B2B i kwota brutto na UoP (do wyboru, np. 120-150/h lub 14500-18000).

  1. Co z dniami ustawowo wolnymi od pracy?

Z tego co rozumiem, kwota za godzinę na B2B aby jak najlepiej odzwierciedlać warunki na UoP powinna również wliczać dni, które ustawowo są wolne od pracy?
Chciałem się upewnić, że rzeczywiście tak jest i czy tak sobie wliczacie te dni do waszej kwoty czy po prostu w wielkanocny poniedziałek "zużywanie" kwotę normalnie pokrywającą urlop.

Z góry dziękuję za pomoc. Niestety nie bardzo mam kogo się poradzić w tym względzie stąd takie (być może) głupie pytania.
Pozdro

1

Bierzesz koszt pracodawcy - to jest kwota jaką pracodawca płaci za max 18 dni przepracowanych w miesiącu - i dzielisz ją w takim razie przez 18 (lub nawet 17-17,5) i masz stawkę na dzień na B2B netto.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0