>11k UoP, czy przechodzić na B2B?

0

Temat b2b vs UoP wałkowany sto razy, ale chciałbym trochę od innej strony go ugryźć. Nie brać pod uwagę suchych cyferek, ale takie elementy jak poczucie stabilizacji, bezpieczna przyszłość itp ;).

Moje paramsy:

  1. niebawem 33 lata
  2. Żona, dzieci, kredyt hipoteczny, zdecydowanie główny żywiciel
  3. 11k z hakiem netto na umowie o pracę, raczej stabilnie

Koszty pracodawcy zbliżają się do 20k i generalnie startuje temat rozmowy o moim ewentualnym przejściu na B2B. Z kalkulatorów mi wychodzi, że wystawiając fakturę mógłbym wyciągnąć mniej więcej tysiąc PLN miesięcznie więcej. Zakładam, że w umowie miałbym zagwarantowane odpowiedniki urlopów.

Nie jestem czarodziejem księgowości, męczą mnie te tematy ;). Nie jestem też jakimś mózgiem inwestycji, pewnie z Żoną kupimy dodatkowe mieszkanie, coś tam odłożymy na lokacie, ale nie odkładamy 70% pensji na zabezpieczenie emerytalne. Te kilkaset złotych więcej (no, nawet tysiąc) to nie jest dla nas absolutne być albo nie być.

Na plus B2B trochę przemawia możliwość wzięcia w końcu solidnej fury w leasing, zamiast kolejnej używki francuskiej marki ;).

Pytanie: Przechodzić na działalność i się nie bać, czy twardo stawiać sprawę, że zostaję na UoP i nie ma tematu (nikt mnie z tego powodu z pracy nie usunie)?

0

Tylko 1k więcej na B2B? :) Z tą kwotą wchodzisz przecież w II próg na UoP.

Umowa o pracę ma na pewno z Twojej perspektywy takie zalety jak np. L4 na dziecko, u nas w pracy dużo osób z tego korzysta, szczególnie w okresie zimowym.

0
adhed napisał(a):

Tylko 1k więcej na B2B? :) Z tą kwotą wchodzisz przecież w II próg na UoP.

Umowa o pracę ma na pewno z Twojej perspektywy takie zalety jak np. L4 na dziecko, u nas w pracy dużo osób z tego korzysta, szczególnie w okresie zimowym.

Dzięki, to na pewno ważny argument. Póki Żona jest w domu na kolejnym macierzyńskim, to z L4 nie korzystam praktycznie w ogóle. Z urlopu ojcowskiego też nie skorzystałem. Praca trochę taka, że jak mnie nie ma, to wszystko stoi.

0

tutaj masz swietny kalkulator -> po prawej stornie porownanie i uzupelniasz koszt pracodawcy
http://koszty-pracy.pl/

i za tysiaka wiecej nie oplaca Ci sie jak masz hipoteke i dzieci

1
EloMoto napisał(a):

tutaj masz swietny kalkulator -> po prawej stornie porownanie i uzupelniasz koszt pracodawcy
http://koszty-pracy.pl/

i za tysiaka wiecej nie oplaca Ci sie jak masz hipoteke i dzieci

Dzięki za opinię!
Odnośnie kalkulatora - kwotę netto faktury porównuję do kwoty brutto wynagrodzenia, a nie do całkowitych kosztów - w końcu pracodawca też chce zyskać, no i musi jeszcze ponieść koszt VAT, no i wychodzi mi właśnie koło tysiaka.

0

Jak już MA hipotekę to dlaczego się nie opłaca? Jakby dopiero myślał nad tym to co innego, bo by miał większe koszty kredytu, ale teraz?

1

Jak koszt pracodawcy to 20k to taką powinieneś wystawiać fakturę netto na B2B, czyli po odliczeniu podatku zostaje Ci ok. 16k na rękę. Więc to jest 5k więcej niż to co teraz masz. Wtedy ma to sens. W innym przypadku nie bardzo.

1

bo jak nie ma mozliwosci pracy zdalnej to w razie choroby nie zarobi nawet grosza, a tak to ma L4. Moze tez brac L4 na dzieci. W dodatku jakiegos wypadku i np. 3 miesiace w szpitalu ma L4 i jego dzieci maja co jesc. Na B2B nikogo jego obecnosc nie obchodzi.

Za 1 tys gra nie warta swieczki wdl. mnie ale to moje zdanie.

zobacz to:
http://koszty-pracy.pl/wylicz[...]wity_koszt=20000&rok=2018

20 koszt pracodwacy i zobacz na roznice w B2B 19% a UoP. VAT jest "przechodni" i dla pracodawcy to obojetne bo i tak odda go panstwu. Zaleta B2B jest jeszcze mozliwosc wrzucania w koszty np. oplat za samochod, paliwo, serwis, telefon, telewizor itd. Wszystko co jest zwiazane z Twoja praco obniza Ci podstawe opodatkowania. Pytanie jak duzo jestes w stanie wygenerowac tych kosztow. VAT tez bedziesz mogl sobie odliczyc.

Reasumujac, jak jestes okazem zdrowia, masz jakis ubezpieczenie i jestes w stanie generowac duzo kosztow to nawet B2B jest ok. Jezeli nie, ja bym siedzial na UoP. 1tys wdl mnie nie jest wart tego.

0

do tego urlop. normalnie masz 26 dni. na B2B to zalezy jak sie ugadasz. ja mam bezplatny ale bez limitu xD

1

Pracodawca nie ponosi kosztu VAT, jeśli przejdziesz na B2B. Koszt VAT ponosi teraz, bo Twojej pensji nie może odpisać od tego podatku.
Jeśli obciążenie pracodawcy wynosi ~20k (faktycznie może jest mniejsze, bo część z tych 20k odpisze od PIT, ale z drugiej strony dochodzi urlop i ewentualne L4), to na B2B jego realnym obciążeniem będzie Twoja kwota "netto netto". To dlatego, że Twój PIT i VAT odpisze sobie bezpośrednio od swojego PIT i VAT, dlatego mógłbyś wystawiać faktury na 20k 1,19 1,23, czyli prawie na 30k brutto, samemu "na rękę" biorąc ponad 18k (1200 ZUS + 50-200 księgowa). Oczywiście PIT liniowy 19%, więc nie wpadniesz w drugi próg podatkowy kosztem braku kwoty wolnej od podatku, opłaca się to od bodajże 85k netto rocznie

Nawet jeśli podzielicie się z pracodawcą pół na pół, to mi wychodzi 4k na rękę więcej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0