UOP, praca zdalna, a miejsce świadczenia pracy

0

Cześć,

Na wstępie chciałbym się przywitać - 1szy post :)

A teraz do rzeczy:

Jak rozwiązujecie kwestię pracy zdalnej przy zatrudnieniu na UOP? W UOP jest konieczne wpisanie miejsce świadczenia pracy.
W przypadku dłuższej historii zatrudnienia u danego pracodawcy zapewne nie jest to tak mocno zastanawiające, jak przy podejmowaniu nowej pracy.
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy podpisujemy UOP z pracodawcą (z różnych względów nie decydując się na b2b), umawiając się na pracę zdalną + sporadyczne wizyty w siedzibie (np. 100km od miejsca zamieszkania). Na papierze miejsce świadczenia pracy - siedziba pracodawcy.
Jeżeli dobrze rozumiem, to jest to idealna furtka do "szybszego" pozbycia się takiego pracownika, wystarczy polecić mu pracę (oficjalnie, np. mailem) w biurze firmy. Taki pracownik oczywiście nie będzie jeździł (100km to może jeszcze tak, ale np. 300?) więc wystarczy rozwiązać z nim umowę z winy pracownika (w końcu nie stawił się do pracy) i koniec.
Wynika z tego, że w takim przypadku mamy identyczną "ochronę" jak na b2b, gdzie mogą nam podziękować za współpracę z dnia na dzień.

Jak zabezpieczyć się przed takim przypadkiem? Rozważana sytuacja nie jest czysto hipotetyczna - właśnie w takiej się znajduję :) Praca nie dla januszsoftu, a zagranicznego korpo. Warunki dograne, wszystko ok, zgrzyt pojawia się w momencie wpisania miejsca świadczenia pracy/wpisu o pracy zdalnej.

1

Zależy jak się dogadałeś. Osobiście mam w papierach podany adres miejsca z którego pracuję zdalnie. W przypadku zmiany musze poinformować firmę. W praktyce nikt tego nie sprawdza. Niemniej jeśli pracodawca wymaga, żebyś wrócił to lepiej wrócić. Zawszę można renegocjować warunki umowy.

1

U mnie jest tak, że jest podstawowa umowa z pracą biurze i dodatkowo porozumienie o pracy zdalnej. Jest powiedziane, że trzeba pracować w wyznaczonym miejscu, teoretycznie mogą to sprawdzić na żądanie, ale myślę, że robią to tylko jak mają podstawy, a jak praca idzie do przodu to po co? Miejsce mogę zmienić, ale tylko w Polsce. Raczej nie mam z tym problemu, bo myślę, że firma rozumie, że nie może tak po prostu zarządać przeprowadzki, bo zaskutkuje wypowiedzeniem. Tym bardziej, że firma inwestuje w szkolenia, więc nie chce stracić tych pieniędzy. :) A nawet jeśli, nigdy nie miałem problemu z traceniem pracy, nawet jak się zdarzało :)

1

U mnie jest w umowie wpisane "Miejsce świadczenia pracy: praca zdalna", ale przyznam, że się totalnie nad tym nie zastanawiałem przy podpisywaniu umowy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0