Korzystniejszy sposób rozwiązania umowy o pracę

0

Jaki sposób rozwiązania jest korzystniejszy przy rozwiązaniu umowy przez pracodawcę z zachowaniem okresu - czy za porozumieniem stron, czy pozostawienie jak jest - czyli wypowiedzenie umowy przez pracodawcę?

Dodam tutaj, że nie jest to tak zwana dyscyplinarka, tylko normalne zwolnienie, ale po miesiącu pracy.

Niestety powód zwolnienie nie jest związany z brakami umiejętności i jest niezależny ode mnie, ale muszę jakoś znaleźć inną pracę i chcę wiedzieć co mniej boli w CV - gdy ma się okres 8-letniej pracy, po czym okres próbny w innej zakończony wypowiedzeniem po miesiącu. Poprzednia praca zakończona za porozumieniem stron.

Pytam, bo pracodawca daje możliwość zmiany trybu rozwiązania umowy.

0

Ale po co w CV sposób rozwiązania umowy 0o Dogadaj się tak jak ci pasuje. Jak przyszłych pracodawców będzie to interesować to powiesz jak było.

0
dbCooper napisał(a):

Ale po co w CV sposób rozwiązania umowy 0o Dogadaj się tak jak ci pasuje. Jak przyszłych pracodawców będzie to interesować to powiesz jak było.

W CV nie piszę, ale oni pytają, co było przyczyną zakończenia stosunku pracy. W przypadku kłamstwa mają prawo później nie zatrudnić. W przypadku długich okresów pracy jest korzystniej, gdy strony się dogadają. Jak jest w przypadku miesięcznego okresu pracy?

0

Może po prostu nie zamieszczaj tego miesiąca pacy w CV.

0
on napisał(a):

Może po prostu nie zamieszczaj tego miesiąca pacy w CV.

Nie wyjdzie coś takiego dość łatwo jeśli będą nieścisłości w składkach ZUSowskich? Ze świadectw pracy HRy w końcu wyliczają wysokość odprowadzeń, jeśli przekroczy się pierwszy próg a pracodawca zapłaci mniej (bo nie wie o tych poprzednich przychodach) to na pewno ktoś się tym za interesuje. Nie jest mi trudno sobie wyobrazić że w takim przypadku trzeba się będzie tłumaczyć z dwóch rozwiązań umowy. Trzeba by tutaj kombinować coś więcej.

0

No właśnie w tym problem, poza tym przy stylu postępowania - "nie powiem" - pozostaje zostać do końca roku bez pracy - wtedy ZUS wygaśnie pod względem rocznych rozliczeń./ Tylko wtedy będzie rok od poprzedniego zatrudnienia i będą pytać co w tym czasie robiłam. Nie będą się też zgadzać wyliczenia czasu do emerytury, bo te 2 miesiące się liczą, ale to mniejsze piwo, bo do emerytury mi daleko.

Pytanie więc brzmi - bo mogę to zerobić tylko przez tydzień - zamienić to wypowiedzenie na porozumienie stron?

1

Za porozumieniem jest bardziej standardowe. Tego bym się trzymał.

0

W nowej pracy i tak będą chcieli świadectwo pracy, gdzie zdaje się jest info o sposobie rozwiązania umowy. Jest to im potrzebne choćby do wyliczenia ile dni urlopu przysługuje pracownikowi. Jeśli masz możliwość z porozumieniem stron to wydaje się to lepsze niż zwolnienie ze strony pracodawcy.

2
  1. "za porozumieniem stron" - dogadaliście się i skonczyliście współpracę
  2. "za wypowiedzeniem przez pracownika" - kopnąłeś ich w dupę
  3. "za wypowiedzeniem przez pracodawcę" - kopnęli Ciebie w dupę

W przypadku punktu 3 - to ogólnie jeśli byłeś na UoP to będzie im to bardzo ciężko zrobić (ale jest do zrobienia) i Ty w wielu przypadkach możesz ich pozwać do sądu pracy.

W świadectwie pracy będziesz miał podany któryś z powyższych punktów, bez konktretnych powodów (jeśli wskazany jest punkt 3, to pracodawca podaje powód np. likwidacja stanowiska pracy - czyli jeśli pracodawca zawinił w jakimś sensie to ma podać powód konkretny).

Najładniej wygląda punkt 1 - po prostu Ty szukałeś czegoś innego, doszliście do porozumienia że chcesz się rozwijać w np. technologii ABC a oni tego nie mogli zaoferować i dlatego się rozstaliście (najlepszy powód bo wtedy od razu mówisz: "i właśnie dlatego przyszedłem do państwa bo wy macie tą technologię") ;)

Pytanie jest do Ciebie: czy chcesz mieć ich z głowy i olać to wszystko, czy chcesz się z nimi sądzić... jeśli chcesz się sądzić to koniecznie za wypowiedzeniem ze strony pracodawcy.

0

Musi być powód? Mi nie podano powodu zwolnienia w tym wypowiedzeniu. Skoro nie podano w wypowiedzeniu to mogą wpisać powód do świadectwa pracy? Jest to wypowiedzenie, a nie dyscyplinarne zakończenie.

1

Zależy od umowy: jeśli była to umowa o pracę na czas nieokreślony i wypowiedzenie dał ci pracodawca to MUSI podać powód (mówimy o wypowiedzeniu a nie o świadectwie pracy). Jeśli ty wypowiadasz umowę to nie musisz podawać powodu. Jeśli umowa była zawarta na czas określony, na okres próbny, na jakieś konkretne zadanie i wypowiada ją pracodawca to też nie musi podawać powodu.

0

Szczerze nie wiem czemu kombinujesz. Wez za porozumieniem stron. Wypowiedzenie ze strony pracodawcy to tylko gdybys chcial sie sadzic ma sens ale zadnych zalet.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1