Wojna na Bliskim Wschodzie

0

W poniedziałek Izrael zaatakował budynek obok ambasady Iranu w Damaszku. Zginęło siedmiu irańskich wojskowych w tym jeden z głównych dowódców wojskowych Mohammad Reza Zahedi.

Dziś tuż po północy czasu polskiego Najwyższy Przywódca Iranu Khamenei opublikował post w języku hebrajskim, w którym zapowiedział odwet.

Izrael powiadomił USA, że jeżeli Iran zaatakuje ze swojego terytorium to odpowie. Iran wspiera wiele grup w regionie począwszy od Hamasu przez libański Hezbollah, jemeńskich Huti, po wiele milicji w Syrii i Iraku. Atak może nadejść z każdego kierunku.

Izrael przygotowuje się na odwet, m.in. zmobilizował rezerwistów do sił przeciwlotniczych, przygotowuje pełną obsadę w szpitalach itp.

Tymczasem w Teheranie odbyło się pożegnanie ofiar poniedziałkowego ataku.

IMG_20240404_210937_003.jpg

0

Czy to prawda, że MSZy i ambasady Australii i Wlk Brytanii żądały wyjaśnień i rozliczeń odnośnie śmierci ich obywateli z rąk IDF, a polski odpowiednik tylko poprosił?

0

Nie wiem. Ogólnie jest jeden wielki burdel w MSZ. Polityka na kolanach czy też po wstaniu z kolan. Idiotyzm. Ambasador Rosji sobie nie przyszedł, ambasador Izraela wyzywa nas od antysemitów powołując się na jakieś napisy na murach albo rzekomy powszechny strach wszystkich żydów, którzy odwiedzają nasz kraj. Robią co chcą bez konsekwencji.

Nie mamy ambasadora w Izraelu od 3 lat, ale nie jest to wyłącznie wynik niezadowolenia poprzedniego rządu z naszych relacji z Izraelem ale nowa świecka tradycja. Nie mieliśmy przez 2 lata ambasadora w Norwegii, tak samo w Szwecji. Prawie rok nie była obsadzona placówka w Niemczech, tak samo we Francji, Holandii, Danii, Hiszpanii i paru innych.

Brak ambasadora przez dłużej niż kilka tygodni to nie jest normalna sytuacja.

0

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ostrzegła Izrael 3 kwietnia przed potencjalnym atakiem ze strony Iranu, który ma nastąpić w ciągu 48 godzin.

0
Haskell napisał(a):

ambasador Izraela wyzywa nas od antysemitów powołując się na jakieś napisy na murach albo rzekomy powszechny strach wszystkich żydów, którzy odwiedzają nasz kraj.

Dlatego trzeba odróżniać:

  • Izrael, który jest jak Rosja
  • Izraelitów, którzy są jak Rosjanie mieszkający w Rosji
  • Żydów, którzy są jak osoby rosyjskojęzyczne, w tym Rosjanie (ale nie tylko!). I mogą mieszkać gdziekolwiek na świecie i nie muszą wcale popierać Putina/Netanjahu
  • Syjonistów, którzy są jak rosyjskie trolle czy propagandziści rosyjscy czy jak sam Putin

Niestety syjoniści chcą ze wszystkich zrobić antysemitów jak Putin chce z każdego zrobić neonazistę i wroga Rosji i przeciwnika Rosjan...

1

Ambasador Livine przedstawia się na Twitterze jako żyd i syjonista.

0

@LukeJL wielu ortodoksyjnych Żydów nie uznaje obecnego Izraela, bo to Mesjasz ma stworzyć ich kraj a nie USA, żeby destabilizować Bliski Wschód.

W dodatku Izrael na początku był bardzo antysemicki względem ortodoksyjnych Żydów i mocno utrudniał tam życie. Tak jakby miał służyć tylko wąskiej grupie interesów.

0

USA poinformowało, że zdobyło informacje wywiadowcze o zbliżającym się ataku Iranu na Izrael. Do ataku zostaną użyte drony i rakiety manewrujące. Nie wiadomo nadal kiedy i skąd nadejdzie atak.

0

Biden pilnie wrócił do Białego Domu, premier Izraela zwołał gabinet bezpieczeństwa, a Jordania ogłosiła tymczasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej. Podobno Iran wystrzelił już drony w kierunku Izraela, będą leciały do celu kilka godzin.

1

Taka propozycja: jak wrzucacie jakies info, dodawajcie link do zrodla.

0

Będzie wojna na większą skalę czy raczej się poprztykają?

0

Iran wystrzelił około 200 dronów i rakiet w kierunku Izraela. Około połowa została zestrzelona przez wojska USA i UK jeszcze przed dotarciem nad terytorium Izraela. Do irańskiego ataku dołączył Hezbollah atakując radzieckimi rakietami Katiusza, a także dołączyli Huti.

Z pierwszych relacji wynika że atak był spektakularną klapą i nie wyrządził większych strat. Media doniosły o kilku rannych osobach, ale na ten moment nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Biden apeluje do Netanjahu o brak reakcji na atak. Trump z kolei stwierdził, że gdyby on był prezydentem, to do ataku by nie doszło.

2
Haskell napisał(a):

Trump z kolei stwierdził, że gdyby on był prezydentem, to do ataku by nie doszło.

Możliwe że dlatego, że Trump jest cywilizowanym człowiekiem a nie zbrodniarzem wojennym i nie bombarduje ambasady irańskiej.

0

Warto przypomnieć sobie jak Trump zachowywał się wobec np. Niemców w czasie podróży do Europy i jak ich rugał za niedostateczne wydatki na wojsko oraz groził wyjściem z NATO.

Trump uważa, że zapobiegłby wybuchowi wojny na Ukrainie oraz zemście Iranu za izraelski atak na ambasadę, gdyby skierował groźby wobec Putina oraz ajatollaha Chamenei. Możliwe, że podobne groźby skierowałby wobec Izraela, który atakiem na ambasadę Iranu sprowokował atak. Trump uważa, że Biden nie potrafi być wystarczająco twardy, a przez to Putin, Chamenei czy Netanjahu widząc jego słabość robią co im się podoba, bez oglądania się na USA.

0
Haskell napisał(a):

Trump z kolei stwierdził, że gdyby on był prezydentem, to do ataku by nie doszło.

Mnie przekonał. Ma mój głos na prezydenta Izraela!

0

Trump uważa, że zapobiegłby wybuchowi wojny na Ukrainie...

No jakby nie patrzeć w trakcie prezydentury Trumpa USA nie było na żadnej wojnie, a przejmował stery po Obamie, jednym z bardziej wojowniczych prezydentów, który wojował osiem lat w różnych miejscach. Trump kontynunował co prawda aferę w Syrii, ale wycofka z Afganistanu i Iraku to chyba głównie jego zasługa. Z Iranem też się jakoś dogadywał, z którym sytuacja bardzo szybko się zaogniła gdy stracil stanowisko. Także akurat antywojenną historię Trump ma całkiem mocną.

0

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna (Nowa Lewica) uważa, że Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem:
https://www.pap.pl/aktualnosci/szejna-polska-powinna-wesprzec-izrael-w-konflikcie-z-iranem

0

Izrael przeprowadził atak na bazę w mieście Isfahan w Iranie. To miasto położone w centrum kraju, około 400 km na południe od stolicy Iranu, Teheranu. Irańskie media informują, że nie ma ofiar i żadnych istotnych szkód.

3
Haskell napisał(a):

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna (Nowa Lewica) uważa, że Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem:
https://www.pap.pl/aktualnosci/szejna-polska-powinna-wesprzec-izrael-w-konflikcie-z-iranem

WTF?! Chcą wspierać zbrodnicze państwo, które celowo zabiło naszego (między innymi) wolontariusza? Nie kojarzę, by Iran zrobił coś podobnego, ale może żyję w niewiedzy i ktoś mnie uświadomi?

0

Robi się ciekawie. Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował, że drony wykorzystane w ataku na bazę w Isfahan wystartowały z terytorium... Iranu. Minister poinformował, że były to bardziej zabawki dla dzieci niż prawdziwe drony bojowe. Nie znaleziono również związków ataku z Izraelem.

Minister poinformował, że jeżeli to wszystko, to "jesteśmy kwita".

0
Haskell napisał(a):

Robi się ciekawie. Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował, że drony wykorzystane w ataku na bazę w Isfahan wystartowały z terytorium... Iranu. Minister poinformował, że były to bardziej zabawki dla dzieci niż prawdziwe drony bojowe. Nie znaleziono również związków ataku z Izraelem.

Minister poinformował, że jeżeli to wszystko, to "jesteśmy kwita".

Mnie to jakoś nie dziwi. W momencie kiedy USA stwierdziło że nie przyłączą się do ataku na Iran - oznacza to potwierdzenie statusu mocarstwowego Iranu.

To oznacza praktycznie uznanie ich jako mocarstwa atomowego. Zatem koniec zabawy.

To również informacja dla Izraela, że kolejne ataki i bombardowania Iranu - Izrael robi na własną rękę i na własne ryzyko.

0

Tam nigdy nie będzie spokoju, żydzi dobrze wiedzą że jak ich kraj makietowy USA przestanie ich wspierać to zostaną rozszarpani. Dlatego całą Europa i liczne kraje zachodu są obsadzani przez ich fundusze w wykupie domów i całych osiedli. W Polsce też są osiedla chronione które stoją puste i nie na sprzedaż. Jak to ktoś powiedział, to jest ich azyl w razie czego. A USA to praktycznie całą administracja i finanse są zarządzane przez żydów - więc poziom życia amerykaninów spada na ryja od lat a to jest jeden z powodów. Ale także powodów dlaczego USA tak stale ładuje w Izrael miliardy.

2

W Polsce też są osiedla chronione które stoją puste i nie na sprzedaż.

Gdzie? Nie spotkałem się z takimi i nie słyszałem, serio.

0

Izraelski rząd zatwierdził zamknięcie działalności Al-Dżaziry (jedna z największych arabskich stacji TV). Uprawnienia pozwalają teraz na nakazanie izraelskim dostawcom zaprzestania nadawania, zamknięcie ich biur w Izraelu, konfiskatę sprzętu czy blokadę dostępu do strony internetowej.

Źródło: KiKŚ

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1