Wątek przeniesiony 2022-03-11 22:33 z Flame przez furious programming.

Wojna na Ukrainie

10

Już w zeszłym roku mówiło się wiele o gromadzeniu się wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej. W mediach podawano, że Rosjanie zgromadzili tam około 170 tysięcy żołnierzy.

Od kilku miesięcy Rosja wywierała presję na UE, NATO i USA w celu wynegocjowania nowych gwarancji bezpieczeństwa. Były to różne działania hybrydowe, np. presja migracyjna na granicy UE z Białorusią albo wykorzystanie sytuacji na rynku gazu w celu wywindowania cen. Rozmowy USA-Rosja, NATO-Rosja i szczyt OBWE, które odbyły się 10, 12 i 13 stycznia nie przyniosły Rosji żadnego rezultatu, a kolektywny Zachód odrzucił rosyjskie żądania. Żądania, które de facto nie były możliwe do spełnienia, ponieważ wiązałyby się z całkowitą klęską Zachodu wobec Rosji.

Po klęsce rozmów nie ustały przygotowania do wojny. Z najnowszych doniesień:

Wyróżnia się postawa Niemiec, które m.in.

1

Sytuacja jest bardzo ciekawa z perspektywy globalnych mocarstw i tego jak na naszych oczach kształtuje się globalny układ sił na ten wiek. Bardzo dużo zależy tutaj od tego jak zareagują Stany Zjednoczone, i Chiny będą się temu bardzo uważnie przyglądać.

https://www.defenseone.com/ideas/2022/01/china-watching-ukraine-lot-interest/360774/

Tutaj bardzo ciekawy wykład Johna Mearsheimer'a z 2014, który dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualny.

5

Wyróżnia się postawa Niemiec, które m.in.

NS2

4

Bardzo ciekawy temat. Też jestem ciekaw w co gra Putin. Z racjonalnego punktu widzenia to wojna dla Rosji nie ma żadnego sensu. Nie są w stanie jej wygrać. Co prawda pewnie samą Ukrainę są w stanie zająć, ale utrzymania takiego terytorium z 40 milionami ludzi... no to się chyba jeszcze w 20 wieku nikomu nie udało. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że młodzi na Ukrainie nabyli sporo doświadczenia przez ostatnie lata, pewnie są opracowane plany wojny pratyzanckiej na wyniszczenie etc. Biorąc pod uwagę obecny potencjał ekonomiczny Rosji i ewentualne sankcje to będzie chyba byłoby samobójstwo. Głupia wojna w Afganistanie poskładała ZSRR, a tutaj mówimy o znacznie większym konflikcie.

Wg mnie Putin tylko pręży muskuły bo dla niego destabilizacja Ukrainy to jest dobry scenariusz - Ukraina traci z każdym dniem wojny, nikt poważny nie chce tam inwestować etc. Będę bardzo zdziwiony jak Rosja otwarcie zaatakuje zachodnią Ukrainę... No ale o wielu działaniach naszej władzy też tak mówiłem, więc kto wie...

1

@hadwao: Ale skad pomysł że chce całą Ukrainę? Weźmie troche terenów przygranicznych (gdzie i tak jest ogromna ilość rosyjskomówiących ukraińców, więc nawet się stawiać nie będą) i tyle - a reszta Ukrainy i tak się zdestabilizuje. Ale może faktycznie wszystko dym.

1

W niektórych materiałach pojawia się informacja o chęci zajęcia Kijowa etc. Ale nawet gdyby postanowili zająć tereny rosyjskojęzyczne to rodzi się pytanie o rachunek zysków i strat, które dla Rosji będą bardzo niekorzystne. No ale to Rosja, więc wszystko jest możliwe.

0

Kijów jest w ok 30-40% rosyjskojęzyczny, więc nie jest wykluczone, że w razie czego zatrzymają się na zajęciu miasta do Dniepru.

0

I to już będą tereny, które będzie bardzo trudno utrzymać czy jakkolwiek wybronić się z tego politycznie. Uważam, że Rosja nie jest w stanie ekonomicznie i militarnie tego zrobić. Myślę, że to by był gwóźdź do trumny Putina, chyba że o czymś nie wiemy (Niemcy faktycznie zachowują się tu dziwnie i jak uczy historia różnie może być).

1

A tu się pewnie Niemcy z Putinem dogadali, wy Ukraine, my Polske i gitara - taki śmieszek, a może nie? Historia kołem coś tam...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1