Umowa o poufności

Odpowiedz Nowy wątek
2011-07-30 15:52

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

Witam,
Dostałem ofertę pracy w jednej firmie, początkowo umowa o Dzieło, potem może umowa na stałe.
Jednak ta firma ma zrobiony projekt już w 30%.
Chcą mi go pokazać do oceny czy się podejmuje, to raz. A dwa żebym prawdopodobnie robiąc na umowę o Dzieło różne pod części od razu umieszczał je w ich kodzie źródłowym w projekcie, a nie oddawał jako poszczególne elementy.
I tutaj nasuwa mi się kilka pytać i nie pewności, może ktoś ma w tym doświadczenie:

1) Umowa o poufności jest względem ich kodu, kodu napisanego w WinAPI, który nie jest za pewne niczym nowym dla kogoś kto w WinAPI programuje i ma za sobą jakieś własne hobbystyczne duże projekty. Jednak jak to się ma do mojej dalszej pracy, w umowie zastrzegają swój kod na 8 lat, niech się tak stanie że w przyszłości w następnej pracy napiszę podobny kod, samodzielnie, czy w tedy będą mnie dotyczyły kary umowne? Gdzie za każdy element według umowy wołają 40tys zł?
Bądź lepiej, podpisze z nimi umowę o poufności, stwierdzę że nie dam rady, bądź że za dużo jest pracy za średnie wynagrodzenie, potem znajdę inną pracę napiszę podobny kod i co w tedy? Czy traktować kod źródłowy jako całość, czyli prawdopodobieństwo że napiszę identyczne klasy, funkcje jest znikome w tej samej kolejności itp. Czy traktować kod jako mniejsze części gdzie jest duża szansa że coś może się powtórzyć i wyglądać na plagiat?

2) Co jest dokładnie w tedy kiedy zrobię projekt na umowę o dzieło w 99% gdyż okaże się że nie da się... na przykład sterować pełną funkcjonalnością Windowsa (abstrahuje np. w Win 7) zabraknie mi tego 1-5% do skończenia, jednak podpisałem umowę o Dzieło o całość, czy mogę wymagać żeby za te 90-parę procent mi zapłacili czy jako że Dzieło nie zostało wykonane w całości nic mi się nie należy?

3) Jak wygląda sprawa praw autorskich do napisanej aplikacji i kodu względem umowy o Dzieło i umowę o pracę stałą, czy przenoszę na nich pełne prawa wraz z kodem, czy tylko produkt wygenerowany czyli potocznie powiem "exe"?

4) Jeśli dojdzie do tego że będzie to umowa o Dzieło i niestety mój jedyny zarobek, a wiadomo że jestem w tedy nie ubezpieczony, nie liczy mi się nic do emerytury itp, jaką stawkę liczyć godzinową jak to liczyć, tak pi razy drzwi, dopytuje się bo ciężko mi obliczyć czas pracy, a nie mając nic po za suchą wypłatą mogę dużo na tym stracić.

5) Ogólnie przy takim projekcie mniej więcej jak tu widać jak się do tego macie, o co pytacie pracodawcę jak się zabezpieczyć żeby nie wyjść na tym najgorzej?

Gorąco czekam na odp,
pozdrawiam

edytowany 2x, ostatnio: Czakol, 2011-07-30 16:00

Pozostało 580 znaków

2011-07-30 17:23
Moderator

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 1 minuta temu

Lokalizacja: Wrocław

0

Ad 2) Jeśli podejmujesz się umowy o dzieło, to musisz być pewien, że jesteś się w stanie z niej wywiązać. Dlatego potrzebna jest dobra specyfikacja, żeby się w nic nie wpakować.

Ad 3) Majątkowe prawa autorskie i kod źródłowy pewno będą chcieli wziąć dla siebie. Tobie też się to opłaca, bo dzięki temu możesz odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu i zapłacić mniejszy podatek.

Tak w ogóle, to temat brzmi "umowa o poufności", a ja widzę pytania raczej o umowę o dzieło.

Tak czy siak, tu jest IMHO niezły wpis w temacie: http://www.maciejaniserowicz.[...]ywaniu-umowy-projektowej.aspx


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."
edytowany 1x, ostatnio: somekind, 2011-07-30 23:05

Pozostało 580 znaków

2011-07-31 11:56

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

Bo tak naprawdę najważniejszy jest dla mnie punkt 1), resztę dodałem przy okazji, zakładam że ten który odpowie na pierwsze, tym bardziej odpowie na pozostałe...

A nie lepiej jest porozmawiać o tym z osobą z tej firmy i spytać się jak oni to rozpatrują? Co do praw do kodu, to w przypadku umowy o pracę nie masz żadnych, dostajesz wynagrodzenie za tworzenie kodu dla tej firmy. - stalk3r 2011-07-31 12:36

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0