Licencja czasowa na program przy umowie o dzieło mozliwe?

0

Witam,
Mam takie pytanie, powiedzmy ze mam jakis tam program do sprzedaży i teraz chcialbym go rozprowadzac w dwojaki sposob:

  1. Odsprzedaż licencji na wlasnosc (drozsza opcja) czyli napisanie komus programu i przekazanie mu caly praw wraz z dozywotnim uzytkowaniem.
  2. Sprzedaje licencje na program na okres np 1 roku za kwote powiedzmy dwa razy mniejsza czy 3 razy mniejsza niz pkt 1 i tu moje pytanie czy moge cos takiego zrobic przy umowie o dzielo ?
    Czy musze miec firme i wtedy moge sprzedac w jaki sposob chce?

Jestem osoba prywatną i nie chcialebym zakladac firmy bo nie wiem czy wszystko wypali i chetnych nie bedzie dlatego czy bedac osoba prywatna moge wykonac tylko cos na podstawie umowy o dzielo lub zlecenia na zasaadzie calkowitego odsprzedania praw i programu ?

0

Jak coś sprzedajesz to wypada mieć działalność. Podatek nalicza sie od dochodów, a sprzedaż to dochód.

0

No w sumie jezeli jakas firma potrzebuje jakis program tonapewno ja taniej wyjdzie zatrudnic kogos na umowe o dzielo zeby takowy program napisala niz kupowac w firmie informatycznej z faktura. A obydwa sposoby sa prawnie w porzadku ale jezeli chodzi op moje pytanie to fakt ze jezeli jestem na umowie o dzielo to raczej przepisuje calosc praw na kupujacego bo ja jjetsem jakby wykonawca , robie robote ktorej efekt przechodzi pozniej na firme a jezeli chce sie bawic w licencje czasowe to fakt ze juz musi byc chyba firma.

0

przy umowie o dzieło obowiązuje Cię do wykonania konkretnego dzieła. Jeśli napiszesz tam, że Twoje dzieło ma działać przez np. rok to ok, tylko że wtedy musisz zrobić ten program tak, żeby po roku się nie uruchamiał. Inaczej, tzn jak w umowie będzie, że "wykonanie programu ... który będzie działał tak i tak przez okres min jednego roku" a po roku on dalej będzie działał to zleceniodawcy nic nie możesz zrobić bo on go używa nadal legalnie

dodatkowo (chyba) nie masz prawa sprzedać tego samego programu komuś innemu

przy działalności możesz sprzedawać licencję a nie program i wtedy nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sprzedał licencję terminową

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0