Ubruttowienie a podatek (UOP)

0

Zawsze myślałem, że jeśli pracodawca daje nam Multisport, czy jakiś inny benefit, warty dajmy na to 100zł, to musimy z pensji zapłacić za to podatek - 17zł

Spotkałem się ostatnio z terminem ''ubruttowienie kosztu', tutaj podobno jak pracodawca daje nam benefit wart 100zł, to tak naprawdę daje 117 (w drugim progi 132), że jest to dla pracownika całkiem bezkosztowo, czy to prawda i jak to działa na pasku płacowym :P ?

0

Pewnie zależy jak się rozliczasz z pracodawcą, z jakiego budżetu pochodzą benefity itp itd .

1

Chyba nie ma tu jakiegoś rocket-science.
Po prostu pracodawca wypłaca Ci rekompensatę z tytułu podatku jaki musisz zapłacić w związku z przychodem jakim jest benefit.
Pytanie czy nie mylisz się w obliczeniach. Bo jeśli dostajesz benefit w postaci 100zł, to musisz zapłacić od niego podatek 17% (upraszczam całą resztę typu zus itd., bo może od tego typu benefitu tego się nie płaci, a jeśli płaci to powinien Ci zwrócić jeszcze więcej/mniej), więc pracodawca oddając Ci 17zł tak naprawdę zmusza Cię do zapłacenia kolejnego podatku z tych 17zł czyli 2,89. W praktyce musiałby Ci oddać około 20.5zł :)

Są też benefity "za darmo", od ktorych... płacisz podatek i o tym pracodawcy informują.

0

jasne, uprościłem kwestie podatku w przykładzie, musi być tak jak piszesz - " Bo jeśli dostajesz benefit w postaci 100zł, to musisz zapłacić od niego podatek 17% (upraszczam całą resztę typu zus itd., bo może od tego typu benefitu tego się nie płaci, a jeśli płaci to powinien Ci zwrócić jeszcze więcej/mniej), więc pracodawca oddając Ci 17zł tak naprawdę zmusza Cię do zapłacenia kolejnego podatku z tych 17zł czyli 2,89. W praktyce musiałby Ci oddać około 20.5zł :)"

bardziej ciekawi mnie jak to na pasku płacowym(UOP) jest oznaczone, że za benefit X pracodawca płaci tylko za niego, a pracownik podatek. A za benefit Y, pracodawca płaci za niego plus też za podatek za niego, więc dla pracownika jest to 0 kosztem

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1