Emigracja - NL, CH, DK, CZ - opinie

2

Ostatnio rozważam emigrację do jakiegoś przyjemnego kraju europy zachodniej i ciekawi mnie jak wygląda tam kultura pracy. Interesują mnie głównie:

  • Holandia
  • Szwajcaria (tutaj głównie kantony niemieckojęzyczne: Zug, Zurich, Lucerna...)
  • Dania
  • Czechy
    ale na temat innych krajów też chętnie się czegoś dowiem.
    Wiem, że sporo pytań porusza kwestie zależne od firmy, ale chodzi mi o pewien standard, coś jak owocowe czwartki i młody, dynamiczny zespół w Polsce ;)
  1. Czy programiście java (4-5lat exp, magister kierunku niezwiązanego z zawodem, biegle angielski i niemiecki) łatwo znaleźć pracę?
  2. Na jakie zarobki może liczyć wspomniany wyżej programista?
  3. Czas pracy - czy standardem jest elastyczny czas pracy (start o dowolnej godzinie, jeden dzień np. 6h, drugi 10h), czy przerwa obiadowa jest zazwyczaj wliczona do czasu pracy, czy dłuższa kawa z kolegami jest czymś normalnym, czy raczej wszyscy od razu uciekają do komputerów? Czy jest raportowanie czasu pracy i ogólna kontrola?
  4. Jak jest z pracą zdalna? Czy, jak w PL, 1-2 dni w tygodniu przed covidem były standardem? Czy ogólnie nie ma problemu z dogadaniem się, aby np. miesiąc pracować zdalnie, aby pojechać do PL czy coś?
  5. Czy pracownik jest traktowany dobrze, zadbany przez pracodawcę?
  6. Czy nie ma problemu z braniem urlopów?
  7. Czy siła nabywcza pensji programisty jest wyższa/niższa niż w PL?
  8. Benefity pozapłacowe?
  9. Czy koledzy w pracy nie traktują Was jak tanich wyrobników z eurooy wschodniej?

Dzięki za wszelkie informacje z pierwszej ręki!

3

Moge Ci powiedzieć o Danii. Kultura ok. Elastyczny czas pracy tez ok ale jak trzeba przysiąść to nie ma ze boli. Siła nabywcza kasy jest niższa niż w Polsce. Dużo słabej roboty- stare technologie, projekty tez nie powalają.

1

Polecam spróbować pracy w innym kraju (na miejscu), ale bardziej różnym kulturowo od Polski (nie Czechy).
Zaliczyłem Finlandię i USA i było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.

2
MarekR22 napisał(a):

Polecam spróbować pracy w innym kraju (na miejscu), ale bardziej różnym kulturowo od Polski (nie Czechy).

Zaliczyłem Finlandię i USA i było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.

OP nie mówił, że szuka kulturowych doznań :P Ale żarty na bok, też polecam odkrywanie innych kultur.

Sam mam ochotę wyjechać i popracować gdzieś na miejscu.

0

Dzieki! Sklaniam sie troche teraz ku Holandii, Czechy sa fajne ze wzgledow finansowych, ale kulturowo to troche podobnie jednak jak w Polsce. W Holandii, z tego co widze, pensja nie powala (ale to przynajmniej uop, a nie b2b). @fasadin slyszalem, ze Ty mieszkasz w Holandii. Dasz rade wypowiedziec sie w tym temacie?

@UglyMan: a na jakie zarobki netto mozna liczyc w Danii?

2

Tam są dość duże odchyłu - jest Kopenhaga i cała reszta - w Kopenhadze to pewnie gdzieś koło 50 - 70 tys koron. Trochę inaczej tam wyglądają rozliczenia i np nawet na UoP możesz sobie niektóre wydatki odliczyć od dochodu. B2B wewnętrznie raczej nie stosują. Należy też pamiętać, że tam są drakońskie podatki. Np 80% wartości samochodu przy zakupie auta (z przyjezdnych którzy probują januszować też to ściągają). Ogólnie mnie się tam podoba podejście do życia, ale mają swoje zobaczenia. Pogoda całkiem ok - dwa lata temu latem mieli po 30 stopni przez lipiec i sierpień przy długim dniu jest to naprawdę faja sprawa. No trzeba się przyzwyczaić do wiatru.

1

@MarekR22: Finlandia - napiszesz cos wiecej ?

0

ciekawi mnie jak wygląda tam kultura pracy

8.5 godziny to jest standard pracy (8 godzin pracy i 30 min przerwy)
czasem ludzie pracuje 4x9 i robia sobie dzien wolny
z szefem to jak wszedzie, zalezy gdzie trafisz, ale nie ma takich walkow jak w Polsce (po prostu wieksza kultura pracy)

Czy programiście java (4-5lat exp, magister kierunku niezwiązanego z zawodem, biegle angielski i niemiecki) łatwo znaleźć pracę?

zalezy jeszcze od Twoich wymagan, jezeli nie masz zadnych to nie

Na jakie zarobki może liczyć wspomniany wyżej programista?

Zalezy gdzie bedziesz mieszkac od 40-70k

Czas pracy - czy standardem jest elastyczny czas pracy (start o dowolnej godzinie, jeden dzień np. 6h, drugi 10h), czy przerwa obiadowa jest zazwyczaj wliczona do czasu pracy, czy dłuższa kawa z kolegami jest czymś normalnym, czy raczej wszyscy od razu uciekają do komputerów? Czy jest raportowanie czasu pracy i ogólna kontrola?

czas elastyczny zalezy od pracodawcy, w sumie nie mialem pelnej 24 elastycznosci pracy. W kazdym badz razie, jezeli chcesz takie "udziwnienia" to zawrzyj to na kontrakcie / umowie. Przerwa obiadowa nie jest wliczana. Dluższa kawa zalezy od srodowiska gdzie pracujesz (korpo, startup) Raportowanie czasu tak, przewaznie jak jestes developerem to jest jakas apka w ktorej mozesz pisac co zrobiles +- ale nikt nie wisi Ci nad uchem z zegarkiem w reku

Czy pracownik jest traktowany dobrze, zadbany przez pracodawcę?

? co rozumiesz przez to

Czy nie ma problemu z braniem urlopów?

jezeli dasz wczesniej znac kiedy to nie powinno byc problemu

Czy siła nabywcza pensji programisty jest wyższa/niższa niż w PL?

mniejsza

Benefity pozapłacowe?

zalezy od firmy

Czy koledzy w pracy nie traktują Was jak tanich wyrobników z eurooy wschodniej?

Ciezko by tak bylo, skoro zarabiam przewaznie wiecej od nich :D

0

Nie jest to żaden z wymienionych przez ciebie krajów, ale skoro

Vorleser napisał(a):

na temat innych krajów też chętnie się czegoś dowiem.

to napiszę :) zwłaszcza, że w Danii jest pewnie bardzo podobnie i pracowałem przy jednym projekcie z duńczykami.

  1. Czy programiście java (4-5lat exp, magister kierunku niezwiązanego z zawodem, biegle angielski i niemiecki) łatwo znaleźć pracę?

Na pewno znajdą się firmy, które z marszu cię odrzucą za brak jakiejkolwiek znajomości lokalnego języka czy za fakt, że mieszkasz w innym kraju i dopiero planujesz się przeprowadzić. Nie ma co się poddawać, pracy jest dużo, zwłaszcza, jeśli jesteś kumaty. Z moich doświadczeń wynika, że bardziej patrzą na to jak szybko jesteś w stanie nauczyć się nowych tematów niż na obecne doświadczenie.

  1. Na jakie zarobki może liczyć wspomniany wyżej programista?

Pi razy oko 500-800k NOK brutto / rok.

  1. Czas pracy - czy standardem jest elastyczny czas pracy (start o dowolnej godzinie, jeden dzień np. 6h, drugi 10h), czy przerwa obiadowa jest zazwyczaj wliczona do czasu pracy, czy dłuższa kawa z kolegami jest czymś normalnym, czy raczej wszyscy od razu uciekają do komputerów? Czy jest raportowanie czasu pracy i ogólna kontrola?

Standard to 37.5h w tygodniu, ale nie ma w tym przerwy, więc w praktyce siedzi się w biurze po 8h dziennie. Normalne są dłuższe (1-2h) wyjścia na lunch czy przerwy na kawę, nikt potem z tego powodu nie siedzi dłużej. Brak raportowania czasu czy bezpośredniej kontroli.

  1. Jak jest z pracą zdalna? Czy, jak w PL, 1-2 dni w tygodniu przed covidem były standardem? Czy ogólnie nie ma problemu z dogadaniem się, aby np. miesiąc pracować zdalnie, aby pojechać do PL czy coś?

Mocno to zależy od firmy, u mnie nie ma problemu ze sporadycznym HO 1-2 dni w tygodniu, ale tak na miesiąc żeby polecieć do PL mogłoby być ciężko.

  1. Czy pracownik jest traktowany dobrze, zadbany przez pracodawcę?

Niebo a ziemia. W PL programista nie ma źle, ale tutaj jest kompletnie inne podejście. Na pierwszym miejscu jest pracownik, jego zadowolenie z pracy i ogólne samopoczucie, dopiero potem praca.

  1. Czy nie ma problemu z braniem urlopów?

Nie.

  1. Czy siła nabywcza pensji programisty jest wyższa/niższa niż w PL?

Niższa.

  1. Benefity pozapłacowe?

U mnie są to dodatki do emerytury, służbowy komputer i telefon opłacany przez pracodawcę, dopłata do internetu w domu, zniżki w kantynie we współdzielonych biurach, bonus relokacyjny. Zależy od firmy, wiadomo.

  1. Czy koledzy w pracy nie traktują Was jak tanich wyrobników z eurooy wschodniej?

Nie.

Dzięki za wszelkie informacje z pierwszej ręki!

Nie ma za co :) więcej o Norwegii możesz poczytać tu Programista w Norwegii

0

Właśnie a propos przerw to w Niemczech jest tak samo. Pracując 8h dziennie ustawowo trzeba zostać 1h dłużej i zrobić 1h przerwy nie na początku i nie na końcu dnia. Długośc przerw jest w zależności od długości dnia pracy wg tabeli.

Tak więc w Polsce jest lepiej bo przerwa jest wliczona w koszty pracy ośmiogodzinnej, ab pewnie większość pracodawców nie miało by nic przeciwko dodatkowej przerwie pracownika jeśli tylko zostanie dłużej - dobrowolność. Niektóre firmy, głównie duże korporacje ze związkami zawodowymi mają np. 35h tydzień pracy, wtedy pracownicy mogą przebywać tak jak w Polsce po 8h w biurze i mają 1h przerwę, ale za to mniej zarabiają niż koledzy co wolą 40h.

Ale może nie na temat, bo autor o DE nie pytał, wtedy proszę usunąć lub zignorować ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1