Emigracja na B2B

0

Witam,

Czy zdarzało się komuś wyemigrować do innego kraju EU lub poza UE prowadząc działalność gospodarczą w Polsce?
Chodzi o zawarcie umowy B2B z zagraniczną firmą a płacenie podatków oraz ZUS w Polsce.
Z tego co wiem Polskie prawo na to pozwala ale czy zagraniczne firmy uznają taką formę współpracy?

2

Co do zasady to podatki powinno się płacić tam, gdzie realnie jest wykonywana działalność i gdzie się znajduje tzw. ośrodek interesów życiowych - https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/27388,jak-w-prawie-podatkowym-rozumiec-osrodek-interesow-zyciowych.html

Istnienie w danym państwie ośrodka interesów życiowych powoduje objęcie podatnika nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w tym państwie. Dla określenia tego pojęcia podstawą są wskazówki zawarte w Komentarzu OECD do art. 4 Konwencji Modelowej OECD w sprawie unikania podwójnego opodatkowania dochodu i majątku. Artykuł 4 Konwencji dotyczy określenia miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika.
Zgodnie z Komentarzem OECD, ośrodek interesów życiowych obejmuje powiązania osobiste i ekonomiczne, w tym stosunki rodzinne i towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną, a także miejsce prowadzonej działalności gospodarczej i miejsce, z którego dana osoba zarządza swoim majątkiem.

Co z tym idzie - to państwo, w którym będziesz mieszkać oraz wykonywać usługi powinno być zainteresowane, żebyś to u nich płacił podatki. Raczej nikt w Polsce nie będzie miał pretensji, że chcesz tutaj zostawiać swoje złotówki w postaci podatków czy ZUS'u, bardziej powinieneś się obawiać tego, że ten drugi kraj się o Ciebie upomni, ale co do szczegółów to ciężko powiedzieć, bo sam nie wiesz, gdzie chcesz wyjechać, ani nawet czy na terenie Unii czy poza.

0

Jest tez cos takiego jak delegacja czasowa, plus pytanie jak wiekszosc kontraktu robisz zdalnie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1