Początki kariery

0

Witam wszystkich ! Nie wiem czy temat, który chcę rozpocząć już się tu pojawił, więc na wstępie proszę o wybaczenie jeśli go powielam ;D. Jestem studentem II roku informatyki stosowanej ( II rok zaczynam już zaraz ;) ) i jak pewnie wielu studentów mam wrażenie, że same studia nie wystarczą by po ich ukończeniu mieć dobrą wiedzę ( swobodę ) w jakiejś danej technologii/języku. Czy moglibyście udzielić mi jakiś wskazówek co do tego, jak się samodzielnie rozwijać w kierunku bycia "dobrym programistą"? Jakiego języka programowania warto się uczyć ? Na co uważać podczas nauki i planowania kariery jako programista ? Dziękuję wszystkim za odpowiedzi !!!

3
rolniczy napisał(a):

Czy moglibyście udzielić mi jakiś wskazówek co do tego, jak się samodzielnie rozwijać w kierunku bycia "dobrym programistą"? Jakiego języka programowania warto się uczyć ? Na co uważać podczas nauki i planowania kariery jako programista ? Dziękuję wszystkim za odpowiedzi !!!

Korzystaj z bycia studentem, póki możesz - rób ciekawe rzeczy, cokolwiek na co się załapiesz. Nawet pod kątem CV i rozmów kwalifikacyjnych - wpisem o udziale w konferencjach prędzej zaimponujesz, niż tym że napiszesz sobie w umiejętnościach very good Java bo nic tylko w tej Javie rzeźbiłeś. Albo w .NET. Albo w Pythonie. Albo w JavaScript - obojętne. Twoje very good dla pracodawcy i tak nie będzie wiele znaczyło, bo prawdopodobnie nie będzie ani very, ani good. W pracy będziesz miał małe szanse na robienie czegoś ciekawego.

O jakiej uczelni i wydziale mowa? Jeśli o IS na WFiIS AGH, zorientuj się czy projekt H.Y.D.R.A. (działo szynowe / railgun) w SKNF Bozon nadal żyje, może wciąż ciągną ten projekt.

2

Kontrybuuj do projektów open-source. To dobrze uczy jak pracować z czyimś kodem.

1

Korzystaj z Ciekawe i nietypowe praktyki studenckie póki jesteś studentem :)

2

Według mnie o programiście najwięcej mówi jego kod, więc zrób sobie portfolio, napisz jakiś projekt, który pokazuje Twoje skile, pracodawca będzie miał ogląd tego co umiesz rzeczywiście.

2
rolniczy napisał(a):

Czy moglibyście udzielić mi jakiś wskazówek co do tego, jak się samodzielnie rozwijać w kierunku bycia "dobrym programistą"?

Programowanie to rozwiązywanie problemów, więc rozwiązuj problemy. Jednak rób to z dozą refleksji. Próbuj różnych rzeczy, sprawdzaj, które podejście działa (i kiedy się sprawdza), które podejście do rozwiązania danego problemu nie działa albo ma jakieś duże wady itp.. Dziel sobie duże problemy na małe albo zobacz, w jaki sposób inni rozwiązali dany problem (np. przeglądając kod źródłowy, czytając artykuły o programowaniu itp.). I pamiętaj, że dużo rzeczy w programowaniu jest subiektywnych. Programowanie to raczej rzemiosło, a nie nauka.

1

Jeśli nie masz dziewczyny/chłopaka to znajdź sobie. Ciężko być dobrym w czymkolwiek jeśli będziesz caly czas sfrustrowany chodził.

1

idź do pracy, chodź na rozmowy, przygotowuj się typowo pod rozmowy, żebyś nie był później zaskoczony. Przy okazji łatwiej pozaliczasz niektóre przedmioty jak bazy danych, programowanie, inżynierie oprogramowania, algorytmy i struktury danych, a reszte możesz olać byleby zdać. Ja popeniłem ten błąd że nie wiedziałem do końca co i jak i póżniej i tak musiałem wrócić do tego

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0