Ścieżka Kariery

0

Witam, chciałbym się was doradzić odnośnie mojej przyszłości jako programisty. Mianowicie od 2 lat pracuje jako programista w sklepie internetowym, jestem jedynym programista w pracy wiec "Sam sobie jestem sterem, żeglarzem, okrętem", pracuje głównie w PHP i JS. Stworzyłem kilka dedykowanych systemów do ułatwienia pracy oraz sklepów opartych na PrestaShop i Magento, lecz brakuje mi takiego "rasowego" programowania. Tutaj pojawia się pytanie do was czy na moim miejscu byście kontynuowali rozwój w kierunku PHP i JS, czy przerzucilibyście się ja Javę lub inny język programowania w celu lepszego rozwoju i lepszych zarobków?

Pozdrawiam :)

10

Po pierwsze to zmieniłbym robote, żeby na początku 'kariery' nie być sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem :)

2

Rób to, co ciekawi. Aczkolwiek w tym przypadku nie język należałoby zmienić, tylko to:

od 2 lat pracuje jako programista w sklepie internetowym, jestem jedynym programista w pracy

Wg mnie każdy powinien popracować trochę w zespole z innymi programistami. Choćby po to, żeby zobaczyć, że jest ono przereklamowane i jak wiele czasu się traci na tę całą "pracę zespołową" i że o wiele bardziej efektywnie koduje się samemu :D

Tym niemniej to rozwija - sama praca zespołowa (skille miękkie, komunikacja itp.) plus to, że możesz spotkać ludzi, którzy ci będą dawać takie wskazówki, na które sam byś nie wpadł albo będą cię ciągnąć, żebyś nauczył się pewnych rzeczy, których by ci się nie chciało uczyć, a które mogą być przydatne.

No i doświadczenie w pracy w zespole to coś o co mogą cię pytać na rozmowach o pracę.

0

Dzięki za odpowiedz, masz rację, meczące jest to, że nie mam w pracy z kim przedyskutować kawałku kodu czy doboru technologi do projektu. Lecz teraz pojawia się pytanie, czy lepiej trzymać się PHP, czy poduczyć się Javy?

Co byście na moim miejscu zrobili?

0
BMitruk napisał(a):

Dla mnie "lepiej" znaczy to że będzie w przyszłości mniej "Januszostwa" i bardziej poważniejsze programowanie. Wiem ze w Javie będzie mniejsze ale czy jest sens przeprowadzka z PHP na Jave (Uczenie się praktyczni od nowa) tylko po to by w przyszłości zostać poważnym programistą? Dobija mnie w PHP to że nie mam tam żadnych standardów.

Osobiście nie lubię PHP, ale były już opinie na forum, że w nowszych wersjach języka pisze się całkiem przyjemnie i wygląda już to dosyć profesjonalnie. Może po prostu nie poznałeś nowych wersji?

Ja bym na Twoim miejscu został przy PHP z naciskiem na naukę nowości. Następnie zmieniaj pracę tak szybko jak tylko się da.

0

Doucz się symfony/laravela, do tego Angular/vue/react i szukaj nowej roboty.

0

Dla mnie "lepiej" znaczy to że będzie w przyszłości mniej "Januszostwa" i bardziej poważniejsze programowanie. Wiem ze w Javie będzie mniejsze ale czy jest sens przeprowadzka z PHP na Jave (Uczenie się praktyczni od nowa) tylko po to by w przyszłości zostać poważnym programistą? Dobija mnie w PHP to że nie mam tam żadnych standardów.

Jaki to jest "poważny" programista? Masz na myśli aspołecznego mruka? Czy wywyższającego się burka? Programista powinien mieć poczucie humoru i nie być zbyt poważnym, bo programowanie to nie jest poważne zajęcie ;)

Chyba masz na myśli takiego super hiper pro, który zawsze zachowuje wszystkie zasady programowania, i robi wszystko po profesjonalnemu, ale obawiam się, że jest tylko jeden programista na całym świecie, który spełnia te warunki (tak zwany Wujek Bob, a przynajmniej tak się kreuje na takiego).

Jeszcze jest w branży masę pozerów, którzy zgrywają super profesjonalnych, a kończy się to na przeinżynierowanych kobyłach i wrzucaniu wzorców projektowych bez żadnego zastanowienia się. A oni też zgrywają super poważnych.

Generalnie programista nie powinien dążyć do tego, żeby być "poważnym" tylko, żeby być dobrym w swoim fachu, nawet kosztem jakiejś wyimaginowanej powagi (np. często opłaca się lepiej zrobić rozwiązanie proste jak budowa cepa, niż tworzyć coś przekombinowanego tylko po to, żeby ładniej wyglądało).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1