Wątek przeniesiony 2020-04-09 09:48 z Off-Topic przez cerrato.

Sprzedaż oprogramowania

0

Panowie,
doradźcie proszę (albo wskażcie kogo mogę zapytać o szczegóły, czy to bardziej prawnik czy księgowa?) jak to jest ze sprzedażą oprogramowania.
Gdybym założył stronę, na której promowałbym swoje oprogramowanie, na które można kupić licencję to jak to wygląda ze strony prawnej. Tzn powinienem założyć działalność?
Z tego co wiem, sprzedając przez np AppStore działalność nie jest konieczna.

6

1) Tak, jak napisał @Patryk27 - zdecydowanie lepszymi osobami do rozmowy w tym temacie są księgowi lub doradcy podatkowi

2) Do pewnego poziomu przychodu nie trzeba zakładać działalności, jest to tak zwana "działalność nierejestrowana". Więcej do poczytania w tym temacie:
https://www.ifirma.pl/blog/dz[...]-a-rozliczenia-podatkowe.html
https://6krokow.pl/dzialalnos[...]trowana-czyli-firma-na-probe/
https://blog.sky-shop.pl/dzia[...]0YCh2pBgCUEAAYASAAEgLT7fD_BwE
https://poradnikprzedsiebiorc[...]trowana-co-mowi-o-niej-ustawa

3) Zauważ, że w przypadku nierejstrowanej masz stosunkowo niewielkie dopuszczalne obroty, więc o ile jeszcze ma to sens w przypadku dorabiania sobie sprzedażą jakichś drobiazgów albo reklam/aplikacji za niewielkie sumy, ciężko to traktować jako główne źródło utrzymania. Jak już to można zrobić z tego firmę wersje demo - zaczynasz i patrzysz, co się dzieje. Jak będzie się kręcić to wtedy rejestrujesz prawdziwą działalność, a jak nie do zostawiasz tak, jak jest albo dajesz do zaorania.

4) sprzedając przez np AppStore działalność nie jest konieczna. - nie wiem, jak na to patrzy Apple (czy inne platformy oferujące usługi sprzedaży aplikacji/pośredniczenia w sprzedaży reklam), ale pamiętaj o jednej ważnej rzeczy - ich regulamin nie może być ponad ustawami/obowiązującymi przepisami. Więc nawet jeśli z ich punktu widzenia wszystko będzie OK, sa duże szanse, że Urząd Skarbowy będzie miał inne zdanie i narobisz sobie problemów.

2

Najlepiej udaj się do jakiegoś biura księgowego i pogadaj z nimi jak to najlepiej ograć. Pewnie będziesz musiał założyć jakąś formę działalności, chyba że będziesz się mieścił w tej kwocie, do której tego nie musisz robić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0