Wątpliwości co do umowy b2b

0

Cześć, dostałem pracę w sensownym software housie - 100+ osób, zajebiste biuro, bardzo dobre opinie.

Jednak czytam umowę b2b, kilka osób też ją przeczytało i nie podoba się wiele punktów - dają dużą siłę pracodawcy w razie czego i są duże kary - 50.000 PLN w przypadku jakiś akcji z mojej strony.

Czy spotkaliście się już z takimi sytuacjami ? Co robiliście ? Aneksy do umowy ? Myślę czy by nie pójść z tym jeszcze do radcy prawnego.

I zastanawiam się czy nie lepiej będzie jak jednak zrobię sobie UoP. To byłaby moja 1 działałność gospodarcza - stawka to 70/h netto + VAT. Ile bym musiał rzucić na UoP jeśli ta umowa serio nie przejdzie ?

Dziwi mnie, że tak poważna firma ma taką umowę a te 100 osób ją podpisało i pracują w najlepsze.

0

Ciężko wyegzekwować takie kary od Ciebie, bo zazwyczaj w całym tym procesie twórczym uczestniczy kilka/kilkanaście osób. Jeśli będziesz takim szeregowym programistą to tym bardziej ktoś powinien przed wdrożeniem na produkcję przetestować Twoje funkcjonalności, zmiany. Nikt chyba jeszcze tutaj nie słyszał o takim 'gnębieniu' programistów. Poza tym ten software house ma ubezpieczenie i jeśli dostaną kary to myślę, że prędzej będą ratować się swoją polisą niż ściganiem kontraktorów.

Zawsze możesz też wykupić sobie OC zawodowe do określonej kwoty i poprosić o wpisanie do kontraktu Twojej maksymalnej odpowiedzialności cywilnej do tej kwoty.

0

jedyne na co sie zgadzaj to ew. na zdadzenie tajemnicy handlowej patentow itd. kary za blad programistyczny czy opoznienie to glupota bo nad produktem pracuje wiele osob wiec ciezko jest udowodnic ze sam w pojedynke jestes winny. a chyba jasne ze nie bedziesz wynosil np. dokumentacji technicznej do konkurencji.

co do kasy zobacz tutaj
http://koszty-pracy.pl/wyliczenia/?typ=COMP&calkowity_koszt=11800&rok=2018

0

Wymienie kilka pkt., które mi się bardzo nie podobają:

  1. Wykonawca w okresie obowiązywania Umowy zobowiązany do jest do współpracy z Zamawiającym na zasadzie wyłączności, tj. w szczególności w powyższym okresie Zamawiający nie będzie świadczył pracy na rzecz jakichkolwiek osób trzecich w ramach prowadzonej przez siebie działalności oraz nie będzie podejmował zatrudnienia w jakiejkolwiek formie u osoby trzeciej.

Czyli co, nie mogę sobie dorabiać ? Tak się składa, że po godzinach robię sporo.

  1. Wykonawca zobowiązuje się bezterminowo (zarówno w trakcie trwania Umowy jak również po jej rozwiązaniu lub wygaśnięciu) zachować poufność informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa Zamawiającego lub tajemnicę przedsiębiorstwa klientów lub kontrahentów Zamawiającego, tj. w szczególności nie przekazać ani nie ujawnić takich informacji w jakiejkolwiek formie jakiejkolwiek osobie trzeciej. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się wszelkie, nie podane do publicznej wiadomości informacje – w szczególności techniczne, technologiczne, organizacyjne i handlowe, w tym m.in. informacje nansowe, kadrowe, techniczne, dotyczące strategii i celów, planów rozwojowych, partnerów handlowych oraz informacji i nazw kontrahentów, sposobów i metod prowadzenia działalności, przekazane lub ujawnione Wykonawcy przez Zamawiającego lub bezpośrednio przez klienta lub kontrahenta Zamawiającego, w związku z realizacją Umowy, w jakiejkolwiek formie, w tym w szczególności pisemnej, elektronicznej, ustnej, a także informacje jakie nie zostały świadomie przekazane lub ujawnione Wykonawcy przez Zamawiającego lub klienta lub kontrahenta, ale które Wykonawca będzie mógł powziąć w związku wykonywaniem Umowy w lokalizacji Zamawiającego lub o ile to będzie miało miejsce w lokalizacji klienta lub kontrahenta Zamawiającego. W szczególności Wykonawca zobowiązuje się również do zachowania w poufności postanowień Umowy.

No pewnie, że będę pamiętał za 30 lat ...

  1. Przejście autorskich praw majątkowych i udzielenie innych praw, o których mowa w ustępie 1 i 2 niniejszego paragrafu Zamawiającemu następuje z chwilą przekazania danego utworu Zamawiającemu, przy czym przez przekazanie Strony rozumieją zarówno zyczne wydanie poszczególnych egzemplarzy, jak i też każde inne udostępnienie Utworu na rzecz Zamawiającego, w szczególności poprzez przekazanie lub umożliwienie pobrania w systemach informatycznych, w tym także w ramach zgłoszenia do odbioru. Nabycie powyższych praw określonych w Umowie dotyczy także Utworów w postaci niedokończonej, zgodnie z art. 1 ust. 3 Prawa Autorskiego, a więc planów, projektów, rysunków, itp. Zamawiający nabywa również własność nośnika, na którym Utwór utrwalono.

Może sobie przywłaszczyć moje rzeczy bez płacenia.

4 w wyniku oświadczenia Zamawiającego, bez zachowania okresu wypowiedzenia, z natychmiastowym skutkiem rozwiązującym, w przypadku gdy:
i. jakość usług wykonywanych przez Wykonawcę według oceny Zamawiającego będzie niezadowalająca;

Bardzo subiektywny zapis

0
onomatobeka napisał(a):

Zawsze możesz też wykupić sobie OC zawodowe do określonej kwoty i poprosić o wpisanie do kontraktu Twojej maksymalnej odpowiedzialności cywilnej do tej kwoty.

Macie jakieś doświadczenia w takich ubezpieczeniach? Jaka jest szacunkowo stawka miesięczna za takie ubezpieczenie? Zastanawiam się nad B2B i byłoby to "must have" dla takiego rozwiązania, bo nie ma możliwości wyłączenia odpowiedzialności za produkt w przypadku współpracy firma <-> firma - takowe wyłączenie byłoby prostą drogą do zakwestionowania takiej umowy przez US oraz konieczność podpisania umowy o pracę. A ubezpieczenie w dużej mierze rozwiązuje problem odpowiedzialności finansowej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1