Wątek przeniesiony 2014-09-02 12:27 z Off-Topic przez somekind.

Umowa o pracę czy działalność gospodarcza?

0

czołem programiści,

mam taki dylemat - która z tych form zatrudnienia bardziej mi się kalkuluje w kontekście naszego wspaniałego zawodu jakim jest niewątpliwie pan programista. na jakiej formie zatrudnienia opiera się wasza działalność (pytam o dwie, które podałem w tytule). w tym roku skończyłem studia, chce dużo zarabiać, mieć elastyczne godziny pracy, płatny urlop i niskie podatki. nierealne? możliwe, ale nie chcę płacić frajerskich pieniędzy (chyba nikt nie chce).

czy duże firmy decydują się na zatrudnienie takiego wolnego strzelca, który sam rozlicza się z fiskusem, czy raczej wolą mieć pracowników z umową o pracę. opiszcie własne doświadczenia w temacie, będę bardzo wdzięczny za wskazówki i pomoc w wyborze drogi życiowej :)

dzienks

0

Korporacje nie biorą freelancerów. Nie ma to sensu, bo projekty jakie realizują zazwyczaj wymagają by wszyscy zatrudnieni przy nich ludzie mieli odpowiednie przygotowanie. Często też nie można odsyłać projektów do podwykonawców.
Czasami zatrudnia sie ludzi na kontrakt, ale to zazwyczaj support wewnętrzny firmy.

Samozatrudnienie, w dzisiejszych czasach. A czy masz klientów? Jeżeli nie to etacik jest bezpieczniejszy.

0

Autorowi chyba chodzilo o cos innego.

Jaka forma bedzie korzystniejsza: zatrudnienie o prace czy umowa partnerska z firma. Niektore firmy w celu redukcji kosztow oraz papierkowej roboty wymagaja od pracownikow, aby ci zalozyli DG i wystawiali im co miesiac faktury (zamiast umowy o prace).

Sa plusy dla Ciebie i dla firmy, ale takze minusy. Nalezy to sobie przekalkulowac. Majac DG, sam odprowadzasz podatki, skladki itp. Firma wowczas wyplaca Ci wieksza pensje, gdyz masz dodatkowe koszty. Do Ciebie nalezy oplata:

  • ZUS (przez pierwsze 2 lata, ulga - 380 zl chyba obecnie)
  • podatek (musisz wybrac forme opodatkowania)
  • VAT (jezeli bedziesz vatowcem i chcesz wystawiac faktury).

Od podatku co miesiac mozesz sobie odliczyc 190 zl (obecnie - od skladki zdrowotnej). Majac firme, rozne zakupy mozesz wliczac sobie w koszta, mozesz placic mniejszy VAT.

Trzeba to sobie przekalkulowac. Ile pracodwca da Ci $$ na umowe o prace, a ile w przypadku gdy sam bedziesz sie rozliczal, a im - wystawial faktury. Bo taka firma, rowniez liczy sobie Ciebie w koszty - placa mniejszy VAT.

0

Można pracować na umowę o dzieło i mieć warunki jak na etacie. 9% podatku tylko ;)

0

Co masz na mysli piszac "warunki jak na etacie"?

0

Urlop, zwolnienia, dodatki. Tyle tylko że ZUS nie jest płacony. To jest niezła forma jeżeli się studiuje, bo uczelnia odprowadza składki.

0

Bez skladek chyba tylko do 26 roku zycia? Czy sie myle?
No i przy umowie zleceniu nie masz platnego urlopu ;)

0

Nie. Można nie płacić składek przez całe życie. Uczelnia będzie płacić dopóki studiujesz. "Warunki jak na umowie", oznaczają właśnie np. platny urlop, czyli pracodawca zakłada, że przez 20 dni w roku jesteś nieosiągalny. Obecnie różnie się kombinuje.

0

siemano,

dzięki za odzew. chodziło mi dokładnie o to, na którą z tych dwóch form zatrudnienia się zdecydować, bo wiadomo - jak się wdepnie w działalność to bez sensu jest za chwilę rezygnować.

Koziołek - nie chodzi mi o bycie freelancerem. Informatyk, programista - wiadomo, wolny zawód, duże możliwości. Nie chcę skakać po firmach, a raczej zaczepić się gdzieś na dłużej. Tyle, że zastanawiam się czy rozliczanie się samemu jest bardziej opłacalne. [Podobno] pieniądze na rękę są wyższe.

Niby tak, bo te składki są niższe, a w przyszłość można inwestować samemu. Z kolei umowa o pracę - hmm, tu nie ma dużego wyboru, zakładasz II filar i liczysz na jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kolejna sprawa, że własna działalność wydaje się być bardziej elastyczna, ale czy tak jest naprawdę? oto jest pytanie.

0

Jaki jest podatek od sprzedaży wytworzonego oprogramowania jako działalność gospodarcza?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1