Java 8 dla kompletnie początkującego - czy jest sens?

Odpowiedz Nowy wątek
2018-10-21 12:25
0

Witam.
Chciałem nauczyć się Javy zupełnie od początku. Z racji tego że nie mam doświadczenia w programowaniu (w żadnym języku) chciałem zakupić książkę która NAPRAWDĘ jest dla początkujących. Niestety na dzień dzisiejszy dosłownie nie ma ani jednej sensownej książki która obejmowałaby chociaż Javę 9. Co prawda "Java podstawy" zahacza o 9tke, ale z opinii (jak również z opisu autora) są to raczej podstawy dla znających C/C++.
Zainteresowałem się więc tytułem "Java w 21 dni". Ludzie ponoć bardzo sobie chwalą łopatologiczne podejście autora i wiele praktycznych ćwiczeń. Tyle że to Java 8. I tu moje pytanie - czy dla takiego laika jak ja będzie miało to aż tak duże znaczenie? Czy mogę na spokojnie uczyć się podstaw z 8mki, bo zmiany w 9tce dotyczą bardziej zaawansowanych spraw?
Proszę o radę.
Z góry dziękuję

Java w 21 dni, prosta książka, fajna na początek. Polecam chociaż połowa z tego co pamiętam to było o trochę przestarzałym swingu, którego się jednak jeszcze gdzieś tam używa podobno. Co do wersji to chyba obojętnie, a 8 jest legitna. poza tym wersje są kompatybilne wstecznie i wszystko co kiedys, co nawet było głupie jest dalej bo nie mozna przejechać po tym jak walec, bo by wszystkie projekty ktory były robione x lat temu przestały działac na wyzszym sdk. W intelij masz przekreślone przestarzałe funkcje mimo wszystko mozesz je wybierać. - Ares02 2018-10-21 18:22

Pozostało 580 znaków

2018-10-21 12:39
1

Nie ma znaczenia. Jak nigdy nie progrmowales musisz się nauczyć podstaw języka. Streamy z Javy 8 czy zmiany z Javy 9 są na tym etapie mało istotne.

Pozostało 580 znaków

2018-10-21 13:41
Wesoły Kaczor
0

Jak nie ma książki do Javy 9, zaglądałeś do heliona?
helion.pl/ksiazki/java-przewo[...]t-schildt,javpp7.htm#format/d
Ale odradzam Jave dla kogoś kto nie miał styczności z żadnym językiem programowania. Większość tych autorów książek opisuje Jave porównując ją do C++, Pascala czy innego języka programowania Autor liczy, że już znasz jakiś język programowania. Jak sami podkreślają w swoich książkach, Java jest dla zawodowych programistów, nie dla nowicjuszy. Ja czytałem książkę Schildta i Horstmanna do wersji Java 8 i oni tam uczą porównując do C++ i przy tym zaznaczają, że te książki nie są dla absolutnie początkujących. Więc szybko wróciłem do nauki Pythona 3 i tu mi dobrze :) Ponieważ Python 3 jest polecany do zaczęcia nauki programowania. Jest prosty i szybki.

Pozostało 580 znaków

2018-10-21 17:58
0

Nawet lepiej zacząc od Javy 8, większośc przykładów do bilbiotek, frameworków itd. będzie w Javie 8, większość kodu produkcyjnego jest w Javie 8 (jakieś 70-80%, Java >=9 to 2-5%) i sa jeszcze problemy z modułami. Polecam ogarnąc najpierw Jave 8, później co innego. I nie szukaj tylko materiałów po polsku, a najlepiej takich w ogóle nie ruszaj (chyba że jakieś fora, blogi, prezentacje z WJUGów, ale ksiązki i kursy po angielsku)


Nie pomagam przez PM. Pytania zadaje się na forum.

Pozostało 580 znaków

2018-10-22 00:39
Czarny Mleczarz
0

Nie opłaca się od Javy 9, dopiero Java 10, 11 wprowadziła znaczące zmiany. Java 9 to praktycznie to samo co Java 8.

Pozostało 580 znaków

2018-10-22 01:04
1

Jakie to znaczące zmiany wniosły Java 10 i Java 11? LVTI, czyli słówko var? To jest wygodna funkcjonalność, ale nauka jej na poziomie podstawowym to 5 sekund - zamiast jawnego typu zmiennej lokalnej można w większości przypadków podać var i gotowe. Nie jest to zmiana na którą trzeba poświęcać choćby jeden rozdział w książce.

Java 10 i Java 11 zostały wydane w półrocznym cyklu wydawniczym (tzn były przygotowywane po pół roku). Nie ma tam wielu zmian w języku i bibliotece standardowej, bo w takim czasie niewiele zmian da się porządnie zrobić. To Java 8 i Java 9 były przygotowywane przez ok 3 lata każda, więc te wersje przynosiły dużo zmian. Java 9 co prawda w samym języku nie przyniosła dużo zmian, ale w obrębie biblioteki standardowej było już zmian sporo.

Zaczęcie nauki od Javy 8 będzie mimo wszystko rozsądnym wyborem. W korpo i tak obecnie rzadko kto ma Javę nowszą od ósemki, więc jak na razie używając ósemki nie będziesz w tyle.


"Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute." - Abelson & Sussman, SICP, preface to the first edition
"Ci, co najbardziej pragną planować życie społeczne, gdyby im na to pozwolić, staliby się w najwyższym stopniu niebezpieczni i nietolerancyjni wobec planów życiowych innych ludzi. Często, tchnącego dobrocią i oddanego jakiejś sprawie idealistę, dzieli od fanatyka tylko mały krok."
Demokracja jest fajna, dopóki wygrywa twoja ulubiona partia.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0