Linux ciąg dalszy

0

Ktoś może wymienić to czego nie można zrobić pod Windowsem a można z poziomu Linuxa? Jest to główny argument Internetu za porzuceniem Windy na rzecz Linuxa.

Czym się tak ludzie zachwalają? Jakieś plusy dla normalnych codziennych użytkowników, programistów?

4

rm -rf / a także :(){ :|: & };: ;)

0

Prawy przycisk i usuń słabe :D

0

Czym się tak ludzie zachwalają?

Nie działającym systemem rzecz jasna. Ale są też pozytywy: zawsze można w sobie wzbudzić syndrom bohatera i walczyć z codziennymi problemami wynikającymi z używania linuxów. Nie każdy natomiast ma na to czas.

Jakieś plusy dla normalnych codziennych użytkowników, programistów?

Żadnych.

A tak bardziej na poważnie, w linuksach:
#Przyjemniej się korzysta z terminala (jest szybciej, lepsze wsparcie i generalnie więcej możliwości).
#Coś zajebiście fajnego jak package managery. Serio, instalowanie softu na windowsie to prawdziwy ból.
#Coś z czego ja korzystam, a raczej nie jest za bardzo popularne -> tiling wm (dość duży wybór swoją drogą).

Z tych rzeczy dla programistów to raczej nie ma za wiele. Odpalasz IDE, jakiegoś klienta do systemu kontroli wersji (pewnie nawet zintegrowanego z IDE) i opcjonalnie przeglądarke.

Natomiast linux ma dużo bardzo przekonujących wad (dla mnie):
#Nie ma Visual Studio.
#Nie ma za dobrych sterowników (do tej pory jest tak, że jak masz na klawiaturze/myszce jakieś dodatkowe klawisze to linux sobie z nimi nie radzi).
#Raczej sobie nie pograsz w nic (a lubię tytuły, które dużo wymagają i nie są dostępne na linuxa).

Więc wybór padł taki, że używam jednego i drugiego (Windows host, Linuxy różnorakie na VMkach) w zależności od potrzeby/nastroju/pogody (niepotrzebne skreślić).

2

Tak poważnie to linux ma masę narzędzi których nie ma dla windowsa albo są np. przez cygwina co najwyżej. Mówie tu o wszystkich cudach z terminala. Linuxowym serwerem można z powodzeniem zarządzać z samej konsoli dość wygodnie, z windowsem jest tu ciężej. Niby też sie da, ale jednak windows jest zbudowany tak że preferowany interfejs to okienka.

4

Eh, tak. Jak ktoś administruje kilkoma tysiącami maszyn z windowsem to wchodzi na każdą jedną i przeklikuje się przez okienka...

0

porównywać Windows z jakimkolwiek systemem unixowym to tak jak porównywać C# z Javą. wiadomo co jest najlepsze i co wybierają profesjonaliści

2

@nz nie i tu i tu odpali odpowiedni skrypt. Ale jak ma zrobić coś na 1 maszynie to pod linuxem na pewno użyje konsoli i ssh a pod windowsem nie zdziwi mnie użycie remote desktop ;)

0

To wynika pewnie z tego, że na linuxie nie będzie żadnego VNC. :-D

Anyway... są tacy co użyją remote powershella, są tacy co użyją okienek. To nie jest tak, że nie ma tej opcji użycia konsoli, ona jest i ma się dobrze. Zresztą, ja też wole wizualnie się przeklikiwać przez jakieś konfigurację IIS czy innego syfu, bo jest prościej.

0
Ogarekek napisał(a):

Ktoś może wymienić to czego nie można zrobić pod Windowsem a można z poziomu Linuxa? Jest to główny argument Internetu za porzuceniem Windy na rzecz Linuxa.

Czym się tak ludzie zachwalają? Jakieś plusy dla normalnych codziennych użytkowników, programistów?

  • sed
  • awk
  • grep
  • tail
  • vi (dobra jest pod winde też)
  • i najważniejsze: $PACKETMANAGER_OF_YOUR_DISTRI

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0