Gdzie powstaje polskie prawo?

0

14 stycznia 2011 roku w siedzibie Klubu Polska Rada Biznesu w Pałacu Sobańskich w Warszawie, odbyło się doroczne spotkanie Naczelnej Rady Adwokackiej. W zebraniu uczestniczył m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, szef Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara oraz znany polski biznesmen Ryszard Krauze. Na spotkaniu mecenas Andrzej Zwara, szef NRA oraz partner w jednej z kancelarii adwokackich w przeszłości obsługującej spółki Ryszarda Krauzego wręczył ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu projekt nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, wg której z kodeksu miał zniknąć art. 585:

§ 1. Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.

5 marca 2011 po przejściu przez komisję "Przyjazne Państwo" nowelizacja KSH została przegłosowana głosami PO i PSL.

20 marca 2011 prezydent Komorowski podpisuje nowelizację KSH.

30 czerwca 2011 nowelizacja wchodzi w życie.

21 lipca 2011 w związku z nowelizacją KSH Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umarza postępowanie przeciwko Ryszardowi Krauzemu w związku ze złamaniem art. 585 KSH.

Inne ciekawostki:

  • Ryszard Krauze jest członkiem Klubu Polska Rada Biznesu
  • Mecenas Andrzej Zwara jest partnerem w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy, która w przeszłości wielokrotnie reprezentowała interesy spółek Ryszarda Krauzego.
  • Prokom spółka Ryszarda Krauzego informatyzowała NIK w czasie gdy jej prezesem był Lech Kaczyński
  • Lech Kaczyński pracował w kancelarii Zwary po odejściu z NIK
  • Córka Lecha Kaczyńskiego Marta robiła aplikację adwokacką w kancelarii Zwary, a sam Zwara był jej patronem.
  • Mecenas Głuchowski jeden z partnerów w kancelarii Zwary był doradcą Lecha Kaczyńskiego i dzięki poparciu prezydenta został przewodniczącym rady nadzorczej banku PKO BP.
  • Mecenas Józef Rodziewicz w przeszłości partner w kancelarii Zwary był studentem Lecha Kaczyńskiego
  • Mecenas Adam Jedliński w przeszłości partner w kancelarii Zwary wykładał razem z Lechem Kaczyńskim na Uniwersytecie Gdańskim oraz był doradcą Lecha Kaczyńskiego w czasie jego prezydentury.
  • Lech Kaczyński razem z mecenasem Jedlińskim oraz mecenasem Rodziewiczem zasiadali w radzie nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeń SKOK Benefit SA.
  • Klub Polska Rada Biznesu został założony z inicjatywy m.in. Jana Wejcherta założyciela ITI głównego udziałowca TVN.
  • Pałac Sobańskich należy do firmy Wejchert Investments, której głównym udziałowcem był Jan Wejchert.
  • 22 grudnia 2011, w przeddzień opublikowania przez Ministerstwo Zdrowia nowej listy leków refundowanych, Ryszard Krauze wykupił na Giełdzie Papierów Wartościowych 120 mln akcji spółki Bioton, zajmującej się m. in. produkcją ludzkiej insuliny.

user image
Na zdjęciu kopia posągu Dawida Donatella stojąca przed Pałacem Sobańskich, siedzibą Klubu Polska Rada Biznesu

0

21 lipca 2011 w związku z nowelizacją KSH Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umarza postępowanie przeciwko Ryszardowi Krauzemu w związku ze złamaniem art. 585 KSH.
mniejsza o całą resztę. z jakiej paki umorzono? to nowelizacja działa wstecz?

0
Azarien napisał(a)

mniejsza o całą resztę. z jakiej paki umorzono? to nowelizacja działa wstecz?

Krauze wg prawa obowiązującego przed 1 lipca 2011 naruszył art. 585 KSH. Jednak od 1 lipca 2011 prokuratura i sąd nie mają podstaw prawnych do ścigania, ponieważ art. 585 został uchylony z dniem 30 czerwca 2011, z tego też powodu sąd na rozprawie 25 lipca 2011 umorzył postępowanie na wniosek prokuratury. Na podobnej podstawie działa abolicja. Sądy i prokuratury odstępują od ścigania określonych przestępstw popełnionych przed pojawieniem się zmian prawnych. Na podstawie abolicji czyn zabroniony nadal pozostaje czynem zabronionym, jednak prokuratury i sądy odstępują od jego ścigania.

0

Krauze wg prawa obowiązującego przed 1 lipca 2011 naruszył art. 585 KSH. Jednak od 1 lipca 2011 prokuratura i sąd nie mają podstaw prawnych do ścigania, ponieważ art. 585 został uchylony z dniem 30 czerwca 2011
To jest nielogiczne. Jeśli czyn był przed 1 lipca to podstawą jest prawo sprzed 1 lipca. Sama zmiana prawa nie powinna automatycznie pociągać za sobą abolicji.

W przeciwnym razie mamy otwartą drogę do zmieniania prawa ad-hoc dla jakiegoś jednego Krauze.

0

To się nazywa tak "prawo nie działa wstecz".

0

Sama zmiana prawa nie powinna automatycznie pociągać za sobą abolicji.

I nie pociąga za sobą automatycznie. Dla sprostowania - w tym przypadku nie pociąga za sobą umorzenia.
Aby sprawa została umorzona, musi być WNIOSEK, tutaj wniosek złożyła prokuratura, powołując się na fakt, że ktoś uznał to prawo za złe, więc prokuratora już nie chce ścigać na podstawie prawa, które na dzień dzisiejszy nie obowiązuje. Oczywiście upraszczam, przede wszystkim nie widziałam ani wniosku ani postanowienia sądu, więc tam mogło być podane inne uzasadnienie.

Nie rozumiem oburzenia. Prawo nie działa wstecz, to prawda. Mimo to, można na każdym etapie postępowania wnieść o jego umorzenie. Argumentować można przeróżnie - niska szkodliwość społeczna, brak poszkodowanych, ciężka choroba, brak dowodów winy albo zmiana prawa. Do sądu należy rozpatrzenie wniosku i jego przyjęcie lub odrzucenie.

0

Prawo nie może działać wstecz jeżeli działa na niekorzyść oskarżonego. W tym przypadku akurat działa na korzyść. Tak ja to widzę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1