czy nie jest za późno

0

Witam!
Mam 19 lat i mam pytanie. Czy nie już za późno zaczęcie nauki programowania?
Chodzi przede wszystkim czy nie za późno, by dojść do takiego poziomu, by na tym zarabiać

0

.. Nie jest.

0

Rozwijając odpowiedź @bolson, WTF.

Nigdy, powtarzam: NIGDY nie jest za późno na naukę czegokolwiek. Skoro osoby po np. 60-ce chcą nauczyć się obsługi komputera i robią to dobrze, to są już w połowie drogi do nauczenia się programowania chociażby w czymś prostym, jak batch. Tym bardziej nie jest za późno uczyć się tego 19-latkowi.

Jeśli zaś chodzi o zarobki, to podobno dobrych programistów jest na tyle mało, że ciągle firmy szukają dobrych ludzi, więc skoro są gotowi zatrudnić kogoś tuż przed emeryturą jako programistę "tylko" dlatego, że jest dobry, to 19-latek też nie będzie miał z tym problemu.

0

Tonując trochę poprzednią wypowiedź, jeżeli myślisz o ciężkiej pracy i poświęceniu to nie ma problemu, ale jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy przeczytać książkę i można zbijać kokosy to muszę Cię rozczarować. Dobrze będzie jak zapytasz sam siebie (i przy okazji nas) czego konkretnie oczekujesz i w jakim czasie (wtedy można dać lepszą odpowiedź, tak to można tylko gdybać).

0

Jak chcesz na tym zarabiać to najlepiej, żeby cię to choć trochę interesowało - takie jedno z wielu hobby. Nie mówię o pasji, bo pasjonaci to garstka wybrańców.

Za późno na pewno nie jest. Ja miałem 21 lat jak na poważnie zacząłem kodzić. Studiowałem coś zupełnie innego. Codziennie poświęcałem kilka godzin na naukę, czyli kodzenie sowich projektów, nowe rzeczy, jakieś tutoriale itp. Rok później wbiłem na 2-mieisęczny staż, a potem od razu pracowałem jako młodszy programista .NET. Jak chcesz i się zaprzesz to Ci się uda, szczególnie, że teraz rynek jest dość 'łatwy' i chłonny jeśli chodzi o młodych, którzy ogarniają temat.

Ucz się angielskiego, żeby dokumentacje ogarniać. Klep kod jak to Ci sprawia odrobinę frajdy.
Wbrew pozorom angielski potem czasem trudniej nadrobić niż znajomość NHibernate.

Także nie pękaj, tylko działaj. Konsekwentnie do celu ;)

0

Czy warto iść dodatkowo na studia, co prawda studiuje już jeden kierunek i nie zdawałem matury z matematyki rozszerzonej. Mogę tylko próbować się dostać infortmatykę na UJ na FAISie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1