Wątek przeniesiony 2017-04-05 11:44 z Kariera przez somekind.

Mam 16 lat, czy to za późno by zacząć naukę programowania?

0

Wszyscy moi znajomi programiści zaczynali kilka lat wcześniej. Czy to oznacza, że jestem skreślony?

0

To odpowiedni moment, pozdrawiam

2

Tak.
Teraz to twoją jedyną opcją jest spawacz na Ukrainie.

Może ktoś to wywalić do kosza?

0
GregoryI napisał(a):

Tak.
Teraz to twoją jedyną opcją jest spawacz na Ukrainie.

Może ktoś to wywalić do kosza?

Tak jak reszę tematów mam 16,17,..45..100.200 lat czy to za późno by zacząć programować?

2

Tak za późno. Musisz mieć najwyżej 15 lat, 3 miesiące 2 dni 5 godzin 7 minut i 30 sekund

2

Przepraszam, że co?! W wieku 16 lat to ja myślałem o wszystkim o czym tylko przeciętny nastolatek może rozmyślać i wiem jedno: Na pewno nie o programowaniu! Wrzuć na luz, przed Tobą całe życie.

0

znam html :)

0

z programowania obiektowego to troche delphi 3

1

Ja zacząłem jak miałem 3 lata, rodzice nie wypuszczali mnie z pokoju i kazali programować.

0

Nie masz szans, ale to nie wina wieku, tylko twojego podejścia.

Zazdrościsz kolegą, że programują i sam się takim nazywasz, a mimo to nie napisałeś pewnie żadnego programu.
A tamci bawili się programowaniem, przez co nie skupiali się zbytnio na tym jak to robili, tylko żeby to działało.
I mogli tego poużywać do czegoś.

Takie beztroskie życie dziecinne trwa do 18-19 lat potem, już inaczej się patrzy na takie sprawy, a wcześniej to tylko zabawa :D
Hajsu braknie, starzy wyjebują z chaty, na studia nie ma hasju ani matury, wychodzisz za grubą laskę, minimalna krajowa pensja i przeszedłeś życie na easy.
Można być z siebie dumny.

No, ale do tej 30 musisz się ogarnąć, chyba że już teraz masz i nadal nic nie wiesz.
To wtedy przegryw.

0

Nieee, teraz to tylko jedyna szansa w dostaniu się do zawodówki na piekarza albo spawacza.

1

Szczerze? Zdecydowanie za późno. Gdybyś miał te 11-12 lat, to jeszcze jakoś by to przeszło, ale 16? No sorry, dużo osób w wieku 16 lat tworzy już własne systemy operacyjne, więc powiem ci tak - znajdź sobie inną branżę, bo tu nic nie zdziałasz. Niestety taka jest prawda.

0

Za późno o 16 lat ;)

9

Ja w wieku 6 lat tworzyłem pierwsze schematy blokowe na papierze, bałem się, że to jest trochę za późno ponieważ rok wcześniej intensywnie rozwijałem swoje zdolności humanistyczne pisząc proste opowiadania fantastyczne publikowane w gazetce szkolnej (oczywiście za zgodą MEN edukację rozpocząłem znacznie wcześniej jak rówieśnicy). Dobrze, że jednak w ostatni czas wybrałem karierę programistyczną, aż strach pomyśleć jakby mogła potoczyć się moja kariera. W wieku 8 lat mocno poszedłem w matematykę i kryptografię, niby to dobrze, zaczęło się od fascynacji sztuczną inteligencją i informatyką śledzą jednak oderwało mnie to na pół roku od samego intensywnego kodowania, a w tym wieku nie miałem jeszcze w kodowaniu odpowiedniej biegłości, niektórzy koledzy stawali się już rutyniarzami, to był drugi kryzys zawodowy w moim życiu, ale jakoś się potoczyło wszystko dobrze. W wieku 12 lat, a więc na początku swojej licealnej drogi mój pracodawca dał mi pierwszy awans co oczywiście wiązało się także z podwyżką. W Prologu i Scheme osiągnąłem wtedy niezwykłą biegłość i tutaj przyszedł trzeci kryzys, po awansie na stanowisko kierownicze musiałem więcej uwagi poświęcać na kwestie zarządzania zespołem, rozwijanie kompetencji miękkich, spotkania biznesowe, w wieku 16 lat już prawie zapomniałem jak to jest kodować, czuję wewnętrzną pustkę. Myślę, że jestem teraz na podobnym etapie w swoim życiu co twórca wątku.

0

Na pewno nigdy nie jest za późno żeby się trochę rozerwać ;-)

1

Oj dajcie spokój, chłopak się martwi na poważnie, a Wy se jaja robicie. Chociaż na tym forum jest tyle takich wątków, że trudno sobie nie robić jaj. OK, napiszę na poważnie. Nie jest ważne co chcesz robić i kiedy zaczynać. Możesz nawet zacząć rzucać oszczepem w wieku 50 lat i zostać mistrzem. Grunt to następujące kwestie:

  • dlaczego chcesz to robić
  • czy naprawdę to lubisz
  • jak dużo czasu poświęcisz na naukę (czyli czytanie, uczenie się, pisanie aplikacji)

Jeśli na pierwsze pytanie odpowiesz: "Rodzice mi kazali, bo to przyszłościowy zawód" albo "Słyszałem, że tam można dużo zarobić", to raczej z góry jesteś skazany na porażkę, frustracje i ogólne niezadowolenie z życia. I MOŻE uda Ci się zarabiać 2, 3 tysiące więcej niż Twoi znajomi, ale kosztem właśnie frustracji, niezadowolenia itd. Chyba że faktycznie przypadkiem odnajdziesz tu swoje "powołanie".

Jeśli na pierwszy pytanie odpowiesz: "No kurde, ciągnie mnie to od małego, ale jakoś tak nie było okazji..." - to jest dla Ciebie szansa, że naprawdę się wkręcisz.

Jeśli nie wiesz, czy to lubisz, to sprawdź. To jest trudne. Satysfakcja czasem jest ogromna, ale jest to trudne i wymaga sporo wysiłku i ciągłej nauki. Potrafi to naprawdę wymęczyć człowieka.

Jeśli wiesz, że to lubisz, to to rób.

Jeśli poświęcisz swój wolny czas na naukę i robienie rzeczy (na początku PRZYNAJMNIEJ godzinę lub dwie dziennie - CODZIENNIE), to będzie dobrze.

0
Nieposkromiony Terrorysta napisał(a):

Wszyscy moi znajomi programiści zaczynali kilka lat wcześniej.

Zmień znajomych.

0

Omg moja córka która ma dwa lata ma już skreśloną przyszłość bo nie zacząłem jej uczyć programowania i zamiast "MVP" ćwiczy mówienie "zjeżdżalnia". Kupie jej jakąś książkę obrazkową o pracy w McDonald's ;/

0

Ja zacząłem naukę programowania od zera w wieku 17 lat. I choć nie zacząłem za specjalnie dobrze tej nauki, popełniałem pewne błędy podczas niej oraz nie była ona bardzo regularna, to w wieku 19 lat zrobiłem pierwsze płatne zlecenie, dobre kilka lat przed tymi co programowania zaczynają się uczyć dopiero od studiów. Tak więc wszystko przed Tobą ;)

0

Ja mam 27, dwa kierunki studiów (czysty humanista...) i zamiast pisać wymarzoną prozę to siedzę popołudniami z książką do Pythona i coś tam sobie dłubię, bo nie zamierzam pracować na fizycznym stanowisku w lokalnej fabryce do końca życia ;) uszy do góry i do kodu a nie martw się czy nie za późno...

0

GLOWA DO GORY. JA bym powiedziala ze jest wrecz za wczesnie. Masz mnostwo czasu.
Sluchaj ja nie mam 27 lat, nie mam studiow a w liceum mialam zagrozenie z matematyki. i zamiast pracowac w rossmanie koduje w JAVIE. da sie? - Da sie masz mnostwo czasu jeszcze

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1